REKLAMA
REKLAMA

Kolejne przypadki kradzieży drewna (FOTO)

W pierwszych tygodniach roku Straż Leśna odnotowała kilka przypadków kradzieży drewna na Pogórzu. Wśród nich były zdarzenia zagrażające bezpieczeństwu ludzi.

W miniony piątek 21 stycznia w godzinach popołudniowych na terenie leśnictwa Pagorzyna (Nadleśnictwo Kołaczyce) zatrzymano na gorącym uczynku trzy osoby, które dokonywały zaboru wcześniej ściętych grabów. Strażnicy zastali sprawców podczas załadunku kłód na przyczepę przy pomocy ładowarki. Okazali się nimi mieszkańcy miejscowości Belna k. Biecza (Małopolska). Grozi im grzywna, zapłata za wartość szkody oraz nawiązka w wysokości dwukrotnej wartości drewna, którego masę wyliczono na 2,6 metra sześciennego. Straż Leśna prowadzi postępowanie w tej sprawie.

Od pewnego czasu obserwuje się u sprawców kradzieży braki w umiejętności ścinania drzew, co powoduje bardzo groźne sytuacje, jak choćby ta niedawna z okolicy Krasnej w Nadl. Kołaczyce, gdzie pień ścinanej jodły rozłupał się i „uwięził” piłę ręczną służącą do kradzieży. Sprawcy, dotąd nieznani, mogą mówić o sporym szczęściu. W przeszłości miały miejsce wypadki śmiertelne w trakcie próby kradzieży o podobnym charakterze.

Do takiego niebezpiecznego zdarzenia doszło też niedawno na terenie Nadleśnictwa Brzozów. W leśnictwie Dydnia patrol Straży Leśnej natknął się na świeże trociny, które doprowadziły do miejsca usiłowania kradzieży drewna. Okazało się, że pień ścinanej przez złodziei jodły uwięził prowadnicę pilarki wraz z łańcuchem tnącym. Sprawcy, ratując samą pilarkę, odłączyli ją od urządzenia tnącego i zaniechali kradzieży. Ścięte, a wciąż stojące drzewo stanowiło zagrożenie dla ludzi, dlatego zostało przy pomocy ciężkiego sprzętu ściągnięte przez Służbę Leśną.

tekst: Edward Marszałek
rzecznik prasowy RDLP w Krośnie
zdjęcia: arch. Straży Leśnej


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Kradli drewno… ale mieli pecha (FOTO)

26-01-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się
Pokaż więcej komentarzy (0)