REKLAMA
REKLAMA

Konferencja pszczelarska zakończona sukcesem (FOTO)

BUKOWSKO / PODKARPACIE. 16 października 2022 roku w Domu Ludowym w Bukowsku odbyła się Konferencja Pszczelarska „Pszczoły- nadzieja na jutro” zorganizowana w ramach Uniwersytetu Samorządności.

Głównym celem konferencji było zapoznanie pszczelarzy, rolników oraz doradców z innowacjami w zakresie gospodarki pasiecznej w dobie zmian klimatu. Rosnąca globalna temperatura, gwałtowne zjawiska pogodowe przynoszą szereg negatywnych konsekwencji dla zapylaczy, dokarmianie, obieg powietrza, sposoby zabezpieczeń uli, problem chorób pszczół – warrozy, nosemy ceranae, nosemy apis i innych, profilaktyka oraz sposoby walki z chorobami. Te zagadnienia, wpisujące się nowoczesną gospodarkę pasieczną w zmieniających się warunkach ekosystemu sprawiły, że wczorajsza konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Hodowcy pszczół mieli okazję posłuchać na żywo wykładu Tomasza Kędziory wykładowcy, pasjonata pszczelarstwa, wicedyrektora jedynego na świecie Technikum Pszczelarskiego, będącego kuźnią młodych talentów i źródłem fachowej wiedzy wielu pokoleń pszczelarzy. Nasz prelegent w zwięzły i przystępny sposób przedstawił szereg praktycznych rad dla pszczelarzy, dzieląc się swoją wiedzą teoretyczną i potężną praktyczną.

Współczesny świat sprawił, że wiedza praktyczna i teoretyczna musi być wspierana przez naukę i osiągnięcia specjalistycznych firm wspierających pszczelarstwo. Zmiany klimatu, degradacja środowiska naturalnego, produkcja rolnicza na masową skalę, oparta często o środki ochrony roślin szkodzące środowisku i pszczołom spowodowały konieczność sięgnięcia przez pszczelarzy po środki oparte na składnikach naturalnych, pozwalające rodzinom pszczelim cieszyć się dobrą kondycją. Swoim wieloletnim doświadczeniem bazującym na współpracy z pszczelarzami, podzielił się również Tadeusz Sabat były prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego oraz założyciel rodzinnej firmy Wyrób Sprzętu Pasiecznego Babik-Sabat s.c. Uczestnicy mogli uzyskać cenne informacje na stoisku firmy oraz zakupić niezbędny sprzęt pasieczny.

W konferencji uczestniczyli również pracownicy PODR Boguchwała oraz PZDR Sanok, którzy na stoisku prezentowali ofertę szkoleniową i doradczą.

Firma Wyrób Sprzętu Pasiecznego Babik-Sabat s.c. ufundowała ponadto cztery cenne nagrody w konkursie na Najlepszy Produkt Pszczeli, który został zorganizowany w trakcie trwania konferencji. Komisja konkursowa przyznała nagrody wszystkim wystawcom prezentującym swoje produkty pszczele. Nagrody zdobyli kolejno nasi miejscowi pszczelarze panowie Eugeniusz Ogrodnik, Zygmunt Słyszyk, Józef Płonka oraz Wawrzyniec Kowalik.

O ile część konferencyjna była adresowana głównie do pszczelarzy oraz właścicieli pasiek, to już kiermasz, który towarzyszył konferencji, wzbudził zainteresowanie mieszkańców naszej gminy. Była to znakomita okazja, aby odwiedzić stoiska, gdzie mogliśmy spróbować przepysznych, naturalnych miodów z lokalnych pasiek, a także zakupić nie tylko ulubiony miód, ale i inne wyroby pszczele.

W konferencji uczestniczyli: wójt Gminy Bukowsko Marek Bańkowski, dyrektor Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Boguchwale Robert Pieszczoch. sekretarz gminy Bukowsko Diana Błażejowska, były wicestarosta Wacław Krawczyk oraz prezes Koła Pszczelarskiego w Bukowsku.

Dziękujemy członkom Koła Pszczelarskiego w Bukowsku panom Piotrowi Ćwiąkała oraz Józefowi Płonka za pomoc w organizacji wydarzenia.

Zadanie realizowane w 2022 roku w ramach Podkarpackiego Programu Odnowy Wsi na lata 2021-2025 na realizację II etapu koncepcji „Uniwersytet Samorządności”.

UG Bukowsko

19-10-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)