Maratony komandosów. Podkarpaccy terytorialsi pokazali moc! (FOTO)

Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady OT po raz kolejny stają na podium w bardzo wymagających zawodach. Starszy szeregowy Szymon Szmist zajął 1 miejsce w kategorii M36-44 oraz był najlepszy wśród żołnierzy WOT. Drużynowo Podkarpacka Brygada OT uplasowała się tuż za podium na 4 miejscu. A w XIII Półmaratonie komandosa zajęli drugie miejsce wśród 22 sklasyfikowanych drużyn.

Już po raz trzeci w Słupsku odbył się ćwierćmaraton, a po raz trzynasty w Warszawie półmaraton, czyli bieg będący częścią Wielkiego Szlemu Komandosa. Uczestnicy startujący w pełnym umundurowaniu i z ważącymi 10 kg plecakami w styczniu zmierzyli się z trasą mającą 10,55 km a w lutym 21 097,5 km. W ćwierćmaratonie Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej reprezentowali ppor. Łukasz Groch, kpr. Paweł Posadzki, st. szer. Szymon Szmist a w półmaratonie dołączyli do nich st. szer. Adrian Walat oraz st. szer. Grzegorz Górak.

Wielu zawodników którzy przyjechali do Słupska spodziewali się płaskiej szybkiej trasy. Organizatorzy zadbali jednak o to, by uczestnikom nie zabrakło „atrakcji” i podczas pokonywania trasy mieli możliwość podziwia piękno i różnorodność terenu słupskich lasów. Trasa na której zawodnicy mieli do pokonania kilka długich stromych podbiegów i zbiegów, ostrych nawrotów została oceniona jako najtrudniejsza spośród wszystkich edycji Ćwiartki Komandosa.

Żołnierzom 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej niestraszne były tak wymagające wyzwania. Podkarpaccy Terytorialsi swój udział w Ćwierćmaratonie Komandosa ukoronowali wysokimi notami w kilku klasyfikacjach. I tak st. szer. Szymon Szmist zajął 6 miejsce OPEN, 1 miejsce w kategorii M36-44 oraz okazał się najlepszy wśród wszystkich startujących żołnierzy WOT. Drużynowo Podkarpacka Brygada OT uplasowała się tuż za podium, na 4 miejscu, wśród 22 sklasyfikowanych drużyn. 3. PBOT była tym samym najlepsza wśród drużyn Wojsk Obrony Terytorialnej.

A już 12 lutego w Warszawie podczas XIII Półmaratonu Komandosa drużynowo 3. PBOT w klasyfikacji generalnej zajęła drugie miejsce na 22 drużyny. Do tego wyniku przyczynili się st. szer. Szymon Szmist (1:35:54), który w klasyfikacji generalnej zajął 4 miejsce, z czasem 1:41:33, dziesiąty był st. szer. Adrian Walat, oraz kpr. Paweł Posadzki (1:51:55). Na linii startu zameldowała się rekordowa liczba blisko 350 zawodników. Organizatorem XIII Półmaratonu Komandosa była Wojskowa Akademia Techniczna.