REKLAMA
REKLAMA

Marsz Równości w Sanoku? Tęczowy herb miasta (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Czy ulicami Sanoka przejdzie pierwszy w historii miasta marsz równości? Przekonamy się już niebawem. Organizatorzy, wśród których wymieniane są LGBT+ Activist SANOK oraz Kolektyw Obłęd, zapowiadają realizację wydarzenia już 4 czerwca. Sanok dołączyłby tym samym do 13 innych miast w Polsce, w których marsze mają się odbyć w najbliższych miesiącach. Jeśli do marszu faktycznie dojdzie, Sanok będzie jedynym miastem na wschodzie kraju, w którym odbędzie się parada. Kontrowersje wzbudza herb miasta, przerobiony kolorystyczne na barwy utożsamiane ze społecznością LGBT.

Historyczny marsz w Sanoku? Organizatorzy mówią kiedy i gdzie

Informacje o marszu równości, który miałby być zorganizowany w Sanoku rozprzestrzeniają się głównie w mediach społecznościowych. LGBT+ Activist SANOK, czyli jeden z organizatorów podaje, że ma się on odbyć 4 czerwca o godzinie 14:00.

W specjalnie utworzonym wydarzeniu na Facebooku czytamy, że marsz przejdzie pod hasłem: ”Czyńmy miłość, a nie wojnę”.

Jesteśmy jednym z 14 miast, które ujawniły do tej pory daty Marszów Równości w swoich miastach, odbywające się tego roku w Polsce. Tym samym budujemy Sanocką historię walki naszej społeczności LGBT+ o równe prawa! Niech Sanok i całe województwo podkarpackie także będzie miejscem otwartym dla każdego, akceptującym różnorodną społeczność i miejscem wolnym od dyskryminacji i przemocy – apeluje LGBT+ Activist SANOK (pisownia oryginalna).

Do jednych z głównych postulatów, które mają być wygłaszane podczas marszu należą: ochrona przed dyskryminacją i wykluczeniem, wzmocnienie ochrony prawnej przed mową i przestępstwami z nienawiści oraz wprowadzenie uregulowań prawnych, ułatwiających proces medyczny i prawny potwierdzenia płci osobom transpłciowym w dokumentach, bez zbędnych procesów sądowych, a także wprowadzenie pełnej równości małżeńskiej z prawem do adopcji z wszystkimi wynikającymi z tego prawami i obowiązkami.

Organizując pokojowy I Marsz Równości w Sanoku ewidentnie robimy coś pięknego. Po deszczu zawsze wychodzi słońce i tęcza. Chcemy tutaj wszyscy, żeby w naszym rodzinnym mieście zagościł w końcu pokój, żeby zniknęła dyskryminacja wymierzona w naszą społeczność LGBT+. Chcemy, aby w końcu każda jednostka w Sanoku jak i w całej Polsce, obudziła się w swym człowieczeństwie i zaczęła żyć jak człowiek wolny od nienawiści i uprzedzeń. Myśl o zorganizowaniu marszu w Sanoku towarzyszyła mi od dwóch ostatnich lat. Cieszę się, że w końcu udało nam się za to zabrać. Walczymy o swoje prawa, a tym samym o dobre imię miasta, które wszyscy omijają ze strachu przed dyskryminacją. W Sanoku wiele osób z naszej społeczności LGBT+ nadal mieszka, doświadcza dyskryminacji, niekiedy w formie przemocy fizycznej. Walczymy o to, aby to zmienić – mówi nam Wiolka Angelina Fedorus, przewodnicząca I Marszu Równości w Sanoku.

Prywatnie, w przedsięwzięcie zaangażował się Jakub Pilch. Młody sanoczanin zaznacza, że to najwyższy czas, aby jego miasto dołączyło do nowoczesnych ośrodków.

Nadeszła pora, aby zmienić oblicze naszego regionu. Wiadomo jak kojarzone jest Podkarpacie. Rok temu nikt nie pomyślałby, że taki marsz może odbyć się w Sanoku. Jesteśmy jednak po to, aby zmieniać rzeczywistość. Walczyć o równość i tolerancję. Te wartości są podstawą i są nam dzisiaj bardzo potrzebne. Społeczność LGBT jest częścią społeczeństwa, wszyscy jesteśmy tacy sami, równi wobec siebie – mówi nam Jakub Pilch i dodaje: –  Uważam, że takie wydarzenie będzie dużą promocją dla naszego regionu i na pewno dla naszego miasta. Sanok wejdzie w ten sposób w nowoczesność.

Na pytanie czy nie obawia się reakcji części mieszkańców lub konfrontacji z kontrmanifestacjami, Jakub Pilch odpowiada:

Oczywiście jesteśmy gotowi na wszystko. Podejrzewam, że organizacja marszu może wiązać się z agresją ze strony przeciwników marszu, jesteśmy też przygotowani na kontrmanifestacje. Myślę jednak, że marsz równości nie jest niczym złym, że nikomu nie szkodzi. Musimy w końcu w pełni zaakceptować fakt, że osoby LGBT żyją wśród nas i przestać z nimi walczyć!

grafika poglądowa (herb: LGBT+ Activist SANOK – Facebook)

W sieci Jakub Pilch zorganizował również zbiórkę na sprzęt, który pomoże w organizacji marszu.

Potrzebujemy drona, platformy (250-300zł), balonów, materiałów, głośników, wszystkiego co może nam pomóc w organizacji, będziemy niesamowicie wdzięczni za każdą wpłatę, i dziękujemy z góry – czytamy w opisie zbiórki na zrzutka.pl.

Jakub Pilch jest również przewodniczącym Młodzieżowej Rady Miasta Sanoka. Nie tak dawno, MRM zorganizowała na sanockim Rynku demonstrację solidarnościową z Ukrainą, zbrodniczo napadniętą przez Rosję.

After party, czyli „brokat, drag, śmiech i zabawa”

Oprócz marszu ma się odbyć również after party w jednym z sanockich klubów.

Szykujcie się również na after party! Będzie brokat, będzie drag, będzie śmiech i zabawa do białego rana – czytamy w zapowiedzi.

Bezpieczeństwo. Zasady

Organizatorzy nie zapomnieli o odwołaniu się do zasad bezpieczeństwa. W opisie wydarzenia znajdujemy szczegółową listę reguł, którymi uczestnicy wydarzenia powinni się kierować. Czytamy między innymi o nienaruszaniu wolności pokojowego gromadzenia się, zakazie posiadania broni, materiałów wybuchowych, wyrobów pirotechnicznych lub innych niebezpiecznych materiałów lub narzędzi, niespożywaniu alkoholu, ani żadnych innych używek i niepaleniu w tłumie.

Możemy cieszyć się, że jesteśmy razem. Pomóc innym, jeśli tego potrzebują. Osoby biorące udział w marszach równości są życzliwe, uczciwe i pomocne. Niechaj tak zostanie! – zaznaczają organizatorzy.

Tęczowy herb miasta

Kontrowersje wzbudza herb Sanoka przerobiony na styl utożsamiany ze społecznością LGBT, który „firmuje” całe wydarzenie.

Z prośbą o komentarz w tej sprawie zwrócimy się do przewodniczącego rady miasta Andrzeja Romaniaka oraz do władz Sanoka, burmistrza Tomasza Matuszewskiego. W Komendzie Powiatowej Policji zapytamy z kolei o to, czy funkcjonariusze wiedzą o planach organizacji marszu i czy zostanie on przez policjantów zabezpieczony.

Do tematu wrócimy już jutro.

*artykuł edytowany

źródło: Red., LGBT+ Activist SANOK – Facebook

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

SROGÓW GÓRNY. Wypadek. 23-latka w szpitalu (ZDJĘCIA)


Informacje o aktualnej sytuacji na drogach Sanoka, powiatu sanockiego i całego regionu w grupie POMOC112.

DOŁĄCZ DO GRUPY – KLIKNIJ

14-04-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:
Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.

| Zaloguj się

Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

tak myślę 2022-04-13 15:01:16
0 0
Dziękować Bogu koniec świata jest bliski
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)