Żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej przeszli intensywne szkolenie z NATOwskiej procedury naprowadzania artylerii Call For Fire. Szkolenie odbyło się w Stałym Rejonie Odpowiedzialności 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, a dokładniej w Komorowie.
Call For Fire to procedura wezwania ognia artyleryjskiego planowanego lub z pola walki. Niezbędne informacje określa obserwator. Wezwanie odbiera Fire Direction Center – FDC, czyli punkt dowodzenia plutonem ogniowym. Realizowane zagadnienia obejmowały wskazanie umiejscowienia i roli obserwatora ognia w strukturze batalionu oraz opanowanie procedury wezwania ognia z pola walki „call for fire”, zarówno w języku polskim jak i angielskim.
Zajęcia teoretyczne prowadzone przez Starszego Podoficera Dowództwa WOT, st.chor.sztab. Mirosława Ziarniaka stanowiły tylko wstęp do wprowadzenia żołnierzy w tajniki artylerii, nazywanej bogiem wojny. Po ich zakończeniu żołnierze wyruszyli w teren. W trakcie części taktycznej instruktorzy z Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej, postawili przed terytorialsami szereg różnego rodzaju skomplikowanych zadań taktycznych. Doskonalili pracę na mapach, radiostacjach, termowizji oraz noktowizji, uczyli się sporządzania dokumentacji na posterunkach obserwacyjnych, oceny odległości do celu, a także budowania skrytych posterunków obserwacyjnych oraz identyfikacji sprzętu innych armii świata.
– Sytuacja za naszą wschodnią granicą pokazała, jak kluczowym elementem jest artyleria na współczesnym polu walki. Jest to wyjątkowe i niecodzienne szkolenie, na które zaprosiliśmy kolegów z innych brygad, tak byśmy mogli wspólnie przećwiczyć NATOwskie procedury wzywania ognia artylerii. Jest to okazja do wymiany doświadczeń, sprawdzenia jak ze sobą współpracujemy w warunkach zbliżonych do bojowych i do weryfikacji naszych dotychczasowych umiejętności – powiedział żołnierz 52. batalionu lekkiej piechoty, kpr. Adrian Karłowicz.
Każda edycja Kursu Działań Rozpoznawczych ma inny profil, dzięki czemu instruktorzy weryfikują i poddają ocenie umiejętności terytorialsów z różnych dziedzin oraz praktyczne wykorzystanie sprzętu, jakim na co dzień dysponują.
Zasadniczym celem kursu działań rozpoznawczych było przygotowanie żołnierzy do wykonywania zadań w zróżnicowanych warunkach terenowych, atmosferycznych, zarówno w dzień jak i w nocy, niezależnie od pory roku. Wiedza i umiejętności nabyte w trakcie kursu, udoskonalą współdziałanie z wojskami operacyjnymi i sojuszniczymi.
Tekst: ppor. Magdalena Mac
oficer prasowy 3PBOT
Zdjęcia: DWOT
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz