REKLAMA
REKLAMA

NIEDZIELA. Wycieczka „Przez zielone lasy i wzgórza z Postołowa do Zagórza”

SANOK / PODKARPACIE. Zarząd Oddziału PTTK „Ziemia Sanocka” w Sanoku wraz z Zarządem Koła Przewodników PTTK w Sanoku serdecznie zapraszają na wycieczkę z cyklu W NIEDZIELĘ ZA MIASTO Z PRZEWODNIKIEM PTTK „Przez zielone lasy i wzgórza z Postołowa do Zagórza”. Wycieczka odbędzie się w najbliższą niedzielę 24 lipca 2022 (wycieczka piesza).

Wycieczka odbędzie się w najbliższą niedzielę 24 lipca 2022 (wycieczka piesza).

W programie
• przejazd na trasie: Sanok – Zagórz – Postołów
• przejście piesze na odcinku: Postołów – Góra Postołowska 414 m n.p.m. – Łysa Góra 420 m n.p.m. – Wielopole – Zagórz (zwiedzanie Centrum Kultury Foresterium)
• trasa ŁATWA, czas przejścia – ok. 4 godz., punkty do GOT – 10.

Wpisowe
• 25 zł (dzieci i Członkowie PTTK)
• 30 zł (przyszli Członkowie PTTK)

Świadczenia
• bezpłatna usługa przewodnicka kol. Janusz Kusiak
• transport i ubezpieczenie NNW

Każdy z uczestników powinien posiadać:
• odpowiedni do wędrówki oraz warunków pogodowych strój (nakrycie głowy chroniące przed słońcem, peleryna od deszczu) i obuwie turystyczne
• wyżywienie, picie, kijki, pieniądze na bilet wstępu do Foresterium (10 zł) oraz dokument tożsamości

Uwaga!!! Obowiązkowe zapisy w biurze Oddziału PTTK (ul. 3 Maja 2) w Sanokulub pod nr tel. 13 463 21 71 do dnia 22 lipca (piątek) 2022 r.

Zbiórka uczestników na parkingu pod Kauflandem (ul. Królowej Bony 10) w Sanoku o godz. 8:45. Wyjazd o godz. 9:00. Powrót do Sanoka ok. godz. 16:00.

Organizator zastrzega sobie prawo zmiany trasy wycieczki, jej skrócenia lub odwołania wyjazdu w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych lub innych przyczyn niezależnych.

Przewodnik Janusz Kusiak: Serdecznie zapraszam na niedzielny spacer, który rozpoczniemy w Postołowie a zakończymy w Zagórzu. Podczas wędrówki przez zielone lasy i wzgórza, będziemy mieli okazję podziwiać piękne widoki, ciekawe zabytki oraz miejsca pamięci, będące pamiątką po burzliwych wydarzeniach z naszej historii. Na zakończenie wycieczki zwiedzimy najnowszą atrakcję turystyczną Zagórza, którą jest Centrum Kultury Foresterium.

RELACJA Z OSTATNIEJ WYCIECZKI Z PRZEWODNIKIEM PTTK (17.07.2022):

Nazajutrz po ranem śniadaniu wyprawiliśmy się na Łopiennik. Było nas siedmiu czy ośmiu, wszyscy jechaliśmy na koniach, ja na kucu huculskim (…) O zachodzie słońca przyjechaliśmy do samego podnóża tej góry i tam rozłożyliśmy się obozem. Wieczorem nałożono ogromny ogień z drzew szpilkowych i jałowcowych gałęzi, których ożywiający zapach jeszcze dziś mi się przypomina. Noc przepędziliśmy w szałasach, których nam odstąpili owczarze. Nazajutrz, na dobrą godzinę przed świtem, wstaliśmy, a owczarze poprowadzili nas dalszymi, lecz za to nie za bardzo stromymi ścieżkami na sam szczyt ŁopiennikaZygmunt Kaczkowski.

Zapowiadał się bardzo niestabilny pogodowo dzień. Sporo chmur nad Wysokim Działem oraz znad pasma Durnej i Łopiennika, nie wróżyły dobrej pogody. Ale co tam, plecaki spakowane z odpowiednim ekwipunkiem i głowy pełne dobrego humoru – STARTUJEMY!!!

Rozpoczynamy na granicy miejscowości Cisna – Habkowce, kierując się na Przełęcz pod Daniową. Idąc drogą leśną poprowadzoną doliną potoku ze Starego Majdanu, dochodzimy do przełęczy (ok. 740 m n.p.m.) skąd rozpościera się piękny widok na wysokie Bieszczady, w tym Połoninę Wetlińską ze Smerekiem, Hnatowym Berdem oraz Osadzkim Wierchem. Ciekawie prezentują się również z tej perspektywy Pasmo Falowej i Czereniny, oraz leżąca w paśmie granicznym ze Słowacją Płasza.

Poruszając się za znakami GOPR, oznaczeniami ścieżki Gminnego Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej, oraz szlaku czarnego zdobywamy Łopiennik (1069 m n.p.m.). Widok ze szczytu dość skromny, ale ładny bo widać Płaszę, Jasło oraz Małe Jasło.

Informacja o fakcie, że poeci Zygmunt Kaczkowski wraz z Wincentym Polem dwa dni wychodzili na Łopiennik w 1875 roku, napawa nas dumą bo my pokonaliśmy tę trasę w niespełna 2,5 godz. Grupa bardzo zadowolona, więc nie obeszło się bez wspólnego zdjęcia i śpiewu przy gitarze Marka Brewki. Ale to tylko przystanek na naszej trasie.

Na zejściu grupa zdobywa również Boroło (1033 m n.p.m.), szczyt na który nie prowadzi żaden szlak turystyczny, a jest dobrze widoczny i rozpoznawalny z drogi Jabłonki – Cisna. Bezpiecznie wracamy na szlak, a po dotarciu do Jabłonek idziemy skrótem obok nieczynnego Zakładu Karnego do wiaty Nadleśnictwa Baligród. Stąd tylko 1300 m do „Lasumiłej”, najgrubszej jodły w Polsce, która rośnie w masywie Łopiennika na terenie leśnictwa Jabłonki w Nadleśnictwie Baligród. Po dokonaniu szczegółowych pomiarów, okazało się, że ma ona 519 cm w obwodzie, 165 cm w pierśnicy (średnica na wysokości 130 cm) i 35 metrów wysokości. Każdy z uczestników wycieczki przytula się do drzewa – bo to wg legendy przynosi szczęście.

Następnie wracamy tą sama trasą do wiaty, gdzie czeka na nas zasłużony odpoczynek z ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.

To był wyjątkowy dzień pełen wrażeń. Wzajemna pomoc i wspólnie spędzony czas sprawiają, że takie momenty stają się niezapomniane. To wszystko dzięki ludziom pełnym energii, pozytywnych emocji i wielkiej życzliwości.

Każdemu z uczestników życzę tyle samo wyjść i tyle powrotów w uśmiechu, radości oraz serdeczności.

Do zobaczenia w górach – Mariusz Gałuszka ratownik GOPR Bieszczady i przewodnik górski.

źródło: materiały nadesłane

22-07-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)