NIEDZIELA. Wycieczka „Przez zielone lasy i wzgórza z Postołowa do Zagórza”
SANOK / PODKARPACIE. Zarząd Oddziału PTTK „Ziemia Sanocka” w Sanoku wraz z Zarządem Koła Przewodników PTTK w Sanoku serdecznie zapraszają na wycieczkę z cyklu W NIEDZIELĘ ZA MIASTO Z PRZEWODNIKIEM PTTK „Przez zielone lasy i wzgórza z Postołowa do Zagórza”. Wycieczka odbędzie się w najbliższą niedzielę 24 lipca 2022 (wycieczka piesza).
Wycieczka odbędzie się w najbliższą niedzielę 24 lipca 2022 (wycieczka piesza).
W programie
• przejazd na trasie: Sanok – Zagórz – Postołów
• przejście piesze na odcinku: Postołów – Góra Postołowska 414 m n.p.m. – Łysa Góra 420 m n.p.m. – Wielopole – Zagórz (zwiedzanie Centrum Kultury Foresterium)
• trasa ŁATWA, czas przejścia – ok. 4 godz., punkty do GOT – 10.
Wpisowe
• 25 zł (dzieci i Członkowie PTTK)
• 30 zł (przyszli Członkowie PTTK)
Świadczenia
• bezpłatna usługa przewodnicka kol. Janusz Kusiak
• transport i ubezpieczenie NNW
Każdy z uczestników powinien posiadać:
• odpowiedni do wędrówki oraz warunków pogodowych strój (nakrycie głowy chroniące przed słońcem, peleryna od deszczu) i obuwie turystyczne
• wyżywienie, picie, kijki, pieniądze na bilet wstępu do Foresterium (10 zł) oraz dokument tożsamości
Uwaga!!! Obowiązkowe zapisy w biurze Oddziału PTTK (ul. 3 Maja 2) w Sanokulub pod nr tel. 13 463 21 71 do dnia 22 lipca (piątek) 2022 r.
Zbiórka uczestników na parkingu pod Kauflandem (ul. Królowej Bony 10) w Sanoku o godz. 8:45. Wyjazd o godz. 9:00. Powrót do Sanoka ok. godz. 16:00.
Organizator zastrzega sobie prawo zmiany trasy wycieczki, jej skrócenia lub odwołania wyjazdu w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych lub innych przyczyn niezależnych.
Przewodnik Janusz Kusiak: Serdecznie zapraszam na niedzielny spacer, który rozpoczniemy w Postołowie a zakończymy w Zagórzu. Podczas wędrówki przez zielone lasy i wzgórza, będziemy mieli okazję podziwiać piękne widoki, ciekawe zabytki oraz miejsca pamięci, będące pamiątką po burzliwych wydarzeniach z naszej historii. Na zakończenie wycieczki zwiedzimy najnowszą atrakcję turystyczną Zagórza, którą jest Centrum Kultury Foresterium.
RELACJA Z OSTATNIEJ WYCIECZKI Z PRZEWODNIKIEM PTTK (17.07.2022):
– Nazajutrz po ranem śniadaniu wyprawiliśmy się na Łopiennik. Było nas siedmiu czy ośmiu, wszyscy jechaliśmy na koniach, ja na kucu huculskim (…) O zachodzie słońca przyjechaliśmy do samego podnóża tej góry i tam rozłożyliśmy się obozem. Wieczorem nałożono ogromny ogień z drzew szpilkowych i jałowcowych gałęzi, których ożywiający zapach jeszcze dziś mi się przypomina. Noc przepędziliśmy w szałasach, których nam odstąpili owczarze. Nazajutrz, na dobrą godzinę przed świtem, wstaliśmy, a owczarze poprowadzili nas dalszymi, lecz za to nie za bardzo stromymi ścieżkami na sam szczyt Łopiennika – Zygmunt Kaczkowski.
Zapowiadał się bardzo niestabilny pogodowo dzień. Sporo chmur nad Wysokim Działem oraz znad pasma Durnej i Łopiennika, nie wróżyły dobrej pogody. Ale co tam, plecaki spakowane z odpowiednim ekwipunkiem i głowy pełne dobrego humoru – STARTUJEMY!!!
Rozpoczynamy na granicy miejscowości Cisna – Habkowce, kierując się na Przełęcz pod Daniową. Idąc drogą leśną poprowadzoną doliną potoku ze Starego Majdanu, dochodzimy do przełęczy (ok. 740 m n.p.m.) skąd rozpościera się piękny widok na wysokie Bieszczady, w tym Połoninę Wetlińską ze Smerekiem, Hnatowym Berdem oraz Osadzkim Wierchem. Ciekawie prezentują się również z tej perspektywy Pasmo Falowej i Czereniny, oraz leżąca w paśmie granicznym ze Słowacją Płasza.
Poruszając się za znakami GOPR, oznaczeniami ścieżki Gminnego Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej, oraz szlaku czarnego zdobywamy Łopiennik (1069 m n.p.m.). Widok ze szczytu dość skromny, ale ładny bo widać Płaszę, Jasło oraz Małe Jasło.
Informacja o fakcie, że poeci Zygmunt Kaczkowski wraz z Wincentym Polem dwa dni wychodzili na Łopiennik w 1875 roku, napawa nas dumą bo my pokonaliśmy tę trasę w niespełna 2,5 godz. Grupa bardzo zadowolona, więc nie obeszło się bez wspólnego zdjęcia i śpiewu przy gitarze Marka Brewki. Ale to tylko przystanek na naszej trasie.
Na zejściu grupa zdobywa również Boroło (1033 m n.p.m.), szczyt na który nie prowadzi żaden szlak turystyczny, a jest dobrze widoczny i rozpoznawalny z drogi Jabłonki – Cisna. Bezpiecznie wracamy na szlak, a po dotarciu do Jabłonek idziemy skrótem obok nieczynnego Zakładu Karnego do wiaty Nadleśnictwa Baligród. Stąd tylko 1300 m do „Lasumiłej”, najgrubszej jodły w Polsce, która rośnie w masywie Łopiennika na terenie leśnictwa Jabłonki w Nadleśnictwie Baligród. Po dokonaniu szczegółowych pomiarów, okazało się, że ma ona 519 cm w obwodzie, 165 cm w pierśnicy (średnica na wysokości 130 cm) i 35 metrów wysokości. Każdy z uczestników wycieczki przytula się do drzewa – bo to wg legendy przynosi szczęście.
Następnie wracamy tą sama trasą do wiaty, gdzie czeka na nas zasłużony odpoczynek z ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.
To był wyjątkowy dzień pełen wrażeń. Wzajemna pomoc i wspólnie spędzony czas sprawiają, że takie momenty stają się niezapomniane. To wszystko dzięki ludziom pełnym energii, pozytywnych emocji i wielkiej życzliwości.
Każdemu z uczestników życzę tyle samo wyjść i tyle powrotów w uśmiechu, radości oraz serdeczności.
Do zobaczenia w górach – Mariusz Gałuszka ratownik GOPR Bieszczady i przewodnik górski.
źródło: materiały nadesłane
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz