REKLAMA
REKLAMA

Oszuści nadal aktywni

Mieszkanki powiatu kolbuszowskiego powiadomiły policjantów o kolejnych oszustwach, do których doszło w ostatnim czasie. Kobiety w wyniku transakcji internetowych straciły po kilka tysięcy złotych. Policjanci przestrzegają i apelują o ostrożność.

W ubiegłym tygodniu do Komendy Powiatowej Policji w Kolbuszowej zgłosiła się mieszkanka powiatu kolbuszowskiego, która złożyła zawiadomienie o oszustwie internetowym. Z relacji kobiety wynikało, że na jednej z popularnych platform handlowych wystawiła do sprzedaży toaletkę. Zakupem zainteresowała się inna kobieta, która zaproponowała, że sama pokryje koszty dostawy towaru. W tym celu poprosiła sprzedającą o podanie m.in. adresu, a także numeru konta, następnie przesłała link do formularza twierdząc, że sprzedająca musi go tylko wypełnić i wtedy otrzyma pieniądze. Kobieta uzupełniła formularz wpisując dane logowania do swojego banku. Zaniepokoiła się kiedy nie mogła zamknąć formularza i wtedy z innego komputera zalogowała się do swojego banku i zauważyła, że z jej rachunku wykonano dwie płatności na kwotę niemal 3000 złotych.

Tego samego dnia policjanci przyjęli kolejne zgłoszenie od oszukanej mieszkanki powiatu kolbuszowskiego. Kobieta zawiadomiła, że chwilę wcześniej odebrała telefon od innej kobiety podającej się za pracownicę banku. Rozmówczyni poinformowała pokrzywdzoną, że na jej rachunku znajdują się podejrzane operacje finansowe, a następnie zaczęła ją wypytywać, czy w ostatnim czasie nie zgubiła dokumentów, jak również czy kupuje na portalach internetowych. Po krótkiej rozmowie kobieta poinformowała, że przełącza pokrzywdzoną do specjalisty ds. cyberprzestępczości. Mężczyzna powiedział jej, że ktoś chciał na jej rachunek zaciągnąć kredyt. Zapewnił, że aby anulować tą operacje kobieta musi zmienić limit do wypłaty gotówki przy użyciu kodu BLIK. Mężczyzna instruował pokrzywdzoną co ma robić, prosząc o kilkukrotne podanie kodu, pod pozorem zmiany ustawień rachunku. W wyniku tej rozmowy, kobieta straciła kilka tysięcy złotych.

W obydwu sprawach zostanie przeprowadzone postępowanie w celu ustalenia sprawców oszustw. Policjanci apelują o czujność i rozwagę.

KPP Kolbuszowa

13-07-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)