REKLAMA
REKLAMA

Piękne widoki na Połoniny i Zalew Soliński (FOTO)

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Niebawem wakacje, a jedna z największych atrakcji Nadleśnictwa właśnie zyskała drugą młodość. Mowa tu o wieży widokowej na górze Korbania (894 m n.p.m.) zwanej również Patryją. Jak druga nazwa wskazuje, można ze szczytu „wypatrzeć” kilka ciekawych widoków na północ i wschód tj. pasmo Połonin, pasmo Żukowa czy najbliżej położony Zalew Soliński wraz z okolicznymi miejscowościami.

Sama wieża liczy sobie 8 m wysokości i składa się z 3 kondygnacji. Obiekt został wybudowany we wrześniu 2014 r. ze środków unijnych. Od tamtego momentu zyskał on ogromną popularność wśród turystów, ale również lokalnej społeczności. Z biegiem czasu dzięki staraniom Gminy Solina powstała obszerna wiata turystyczna „Pod Korbanią” w Bukowcu oraz wytyczono ścieżki turystyczne (dwie czerwone i zielona) na szczyt góry oraz do pobliskiej Łopienki (ścieżka zielona). Z uwagi na wyeksponowanie obiektu na trudne warunki atmosferyczne koniecznym było wykonanie kapitalnego remontu wieży, celem poprawienia jej funkcjonalności oraz bezpieczeństwa. Prace zostały sfinansowane ze środków pochodzących z funduszu leśnego, a koszt remontu wyniósł ok. 150 tys. złotych.

Pojawienie się tego obiektu na terenie Bukowca zdecydowanie ożywiło ruch turystyczny tego miejsca, sprawiając, że miejscowość ta zyskała nową odsłonę i przestała być jedynie miejscem noclegowym na mapach turystycznych. Po atrakcjach jakie znajdziemy w okolicach Soliny, Polańczyka, Myczkowa jest to jedno z najczęściej rozpoznawalnych miejsc na terenie gminy – zaznacza Krzysztof Pecka, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Solinie z/s w Polańczyku. – Tym samym cieszymy się, że prace remontowe udało się z powodzeniem zakończyć przed sezonem wakacyjnym – dodaje dyrektor GOKSiT-u.

Turyści u stóp Korbani w Bukowcu znajdą wiatę, miejsce ogniskowe oraz niewielkie miejsce postoju przy którym widnieją tablice informacyjne. Dbając o komfort oraz estetykę miejsca w sezonie udostępnione są również przenośne toalety WC. Najkrótszym, choć nie najłatwiejszym podejściem na szczyt jest zielona ścieżka prowadząca nieopodal wiaty. Przejście z tego miejsca zajmie około godziny czasu. Natomiast wytrwali piechurzy mogą ze szczytu dojść do Łopienki ścieżką oznaczoną kolorem zielonym. Należy jednak pamiętać, że przed wyruszeniem na szlak zawsze należy sprawdzić prognozę pogody, gdyż warunki na szczycie bywają kapryśne. Niewielki schron zlokalizowany na Korbani zapewni ochronę „zaskoczonemu” turyście.

Z uwagi na obecność dzikich zwierząt w okolicy i trudno dostępny teren również należy pamiętać, aby wszelkie odpady zabierać ze sobą. Natomiast widokami z wieży należy cieszyć się bez ograniczeń, do czego zachęcamy już dziś.

tekst i zdjęcia: Ewa Wydrzyńska-Scelina

11-06-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)