REKLAMA
REKLAMA

Potężna maszyna już na Podkarpaciu. Ma ponad 100 m i waży 4000 ton! (VIDEO, ZDJĘCIA)

Potężna maszyna już na Podkarpaciu. Ma ponad 100 m i waży 4000 ton! (VIDEO, ZDJĘCIA)

BABICA / PODKARPACIE. Tarcza potężnej maszyny, która wydrąży tunel na podkarpackim odcinku trasy Via Carpathia dotarła do Babicy. Rozłożone na części urządzenie TBM ważące łącznie 4000 ton, transportowane jest drogami krajowymi i samorządowymi, a jego największe elementy przypłynęły do Polski statkiem z hiszpańskiego portu. Dzisiaj, w Babicy, w miejscu gdzie maszyna TBM drążyć będzie dwie nitki tunelu, zorganizowano konferencję prasową.

foto: Ministerstwo Infrastruktury

Tunel na budowanej trasie Via Carpatia w województwie podkarpackim, na odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów – Babica, drążony będzie przez maszynę TBM (ang. Tunnel Boring Machine). Rozłożona na części maszyna przewożona jest na Podkarpacie drogą lądową na ciężarówkach, a jej największe elementy przypłynęły do Polski statkiem z hiszpańskiego portu. Ze Szczecina do Opola przetransportowane zostały barkami i pontonami po Odrze. Największy fragment maszyny dotarł już na plac budowy w Babicy.

W realizację trasy Via Carpatia na południe od Rzeszowa jeszcze nie tak dawno nikt nie wierzył. Budowa tej trasy jest niewątpliwie wielkim wyzwaniem inżynieryjnym. To zadanie trudne, kosztowne, ale też niezwykle potrzebne, zarówno dla mieszkańców, jak i firm z tego regionu – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Odcinek S19 od węzła Rzeszów Południe do Babicy to jedna z ciekawszych, ale i trudniejszych technologicznie budów infrastrukturalnych w Polsce. Pagórkowate ukształtowanie terenu wymusza wykonanie wysokich estakad i tunelu zlokalizowanego do 100 m pod powierzchnią terenu.

Tunel drogowy, którego drążenie rozpocznie się w przyszłym roku, będzie wykonany metodą mechanicznego drążenia przy pomocy maszyny TBM, która ma 112 m długości, masę 4000 t, tarczę wiercącą o średnicy 15,2 m. Jest to o 1,7 m więcej niż średnica Wyspiarki – tarczy, która wydrążyła tunel w Świnoujściu. Z uwagi na gabaryty, TBM będzie składana na placu budowy przy pomocy żurawi gąsienicowych o udźwigu 650 i 300 t.

Cały transport elementów maszyny TBM składa się z czternastu zestawów transportowych podzielonych na trzy konwoje. Do przewozu największych wykorzystywane są zestawy o wymiarach: szerokość 9 m, długość 74 m i waga ok. 260 t, co łącznie z ładunkiem wynosi 500 t. Składają się z ciągnika balastowego ciągnącego zestaw, dwóch wielkich platform i drugiego ciągnika balastowego – pchającego, który zamyka zestaw. Pozostałe transporty, składające się z jednego ciągnika i platformy będą szerokości od 6 do 8 m i długości 35-40 m. Kolumny poruszają się z maksymalną prędkością 10 km/h. Z uwagi na gabaryty i planowaną prędkość, jeden przejazd trwa ok. 20-25 dni. Ostatni z transportów dotrze na plac budowy z końcem stycznia przyszłego roku.

foto: Ministerstwo Infrastruktury

Nie tylko wielkość ładunku i optymalizacja trasy przejazdu są tutaj wyzwaniem. Transport tak niecodziennego ładunku wymaga krótkich zmian w organizacji w ruchu na trasie przejazdu. W takich sytuacjach priorytetem jest bezpieczeństwo użytkowników dróg. Przewóz ładunków, mimo że prowadzony w godzinach nocnych pomiędzy 22 a 6, będzie odbywał się pod ruchem na drogach publicznych. Konwoje posiadają specjalistyczne zabezpieczenie, m.in. pilotów kierujących ruchem, tablice VMS (znaki zmiennej treści), mobilne poduszki zderzeniowe za kolumną oraz obstawę policji. 

Marzenia się spełniają, a rzeczy niemożliwe stają się możliwe. Doczekaliśmy tej chwili, że południe Podkarpacia będzie połączone drogą ekspresową z resztą Polski i z Europą. I to jest dla nas wielkie wydarzenie. W imieniu mieszkańców południowych powiatów Podkarpacia, chciałem serdecznie podziękować, za to, że dzięki takim inwestycjom jesteśmy lepiej skomunikowani. Już dzisiaj droga do Lublina, do Warszawy to jest zupełnie inna droga niż jeszcze kilka la temu. Za chwilę będziemy mogli pojechać na Węgry, Słowację, do Rumuni i Bułgarii właśnie Via Carpathią w sposób szybki, cywilizowany, drogami, które znamy z krajów zachodniej Europy – powiedział podczas konferencji prasowej w Babicy Piotr Uruski, poseł Ziemi Sanockiej.

Wkrótce kolejne wypowiedzi uczestników konferencji prasowej dla naszej redakcji.

grafika: Ministerstwo Infrastruktury – Fb

źródło: Red., Serwis Rzeczypospolitej Polskiej

29-11-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)