REKLAMA
REKLAMA

PTTK Sanok Sanok. ”Ach, cóż to była za niedziela za miastem!”. Kolejne wycieczki za nami (ZDJĘCIA)

SANOK / BIESZCZADY. Kolejna wycieczka z cyklu „Z przewodnikiem PTTK za miasto” odbyła się w miniony weekend. Zainteresowani mogli uczestniczyć w wycieczce pieszej oraz w spływie kajakiem. Zapraszamy do przeczytania relacji z tych wydarzeń oraz do obejrzenia galerii zdjęć.

Przewodnik Grażyna Chytła

Ach, cóż to była za niedziela za miastem! Pełna emocji z powodu pogody i wątpliwości – ” Idziemy na tę Cergową czy nie ?” Według prognozy pogody w Dukli miał padać deszcz w godz. 10 – 12 – tej, w co nie wierzyliśmy, podziwiając piękne widoki Bieszczadów i Beskidu Niskiego na trasie dojazdowej w pełnym słońcu. Snując opowieści o naturze, historii, zabytkach, kulturze i życiu codziennym, mijaliśmy liczne kościoły i cerkwie, domy nowe i stare, w tym łemkowskie chyże dotarliśmy do Tylawy, gdzie zaczął padać deszcz. Aura sprawiła, że odwiedziliśmy Pustelnię na Puszczy w Trzcianie, ale już bez deszczu. Tu dzień wcześniej odbyły się uroczystości w związku z 25 rocznicą Kanonizacji św. Jana. W drodze do Dukli rozpadało się na dobre. Mimo tego Grupa była bardzo zdeterminowana, aby zdobyć Cergową – mówi Grażyna Chytła, przewodnik.

 

Z Nowej Wsi, czerwonym szlakiem pod opieką kol. Stanisława Sieradzkiego, przewodnika beskidzkiego i jednocześnie prezesa PTTK Oddziału „Ziemia Sanocka”, w kolorowych pelerynach poszło zdobywać stromą, zalesioną górę 23 osoby, którym niestraszne były strome wejścia i zejścia. Szli z pełną świadomością, że cudownych widoków z wieży na 4 strony świata nie będzie. Pomimo bardzo trudnych warunków terenowych, czyli śliskich ścieżek, wrócili żółtym szlakiem do Dukli zmęczeni, ale szczęśliwi. Trasę pokonali bardzo szybko, bo w 3.5 godziny, budząc ogromny podziw u tych, którzy zostali na dole i uczestniczyli we mszy świętej o 11 u oo. Bernardynów (cd. uroczystości). Wszyscy uczestnicy byli zachwyceni wystrojem rokokowego (złoto, biel i lustra kryształowe) kościoła p.w. św. Magdaleny i emocjonalną opowieścią p. Krystyny Mastyki, która jest od 30 lat Dobrym Duchem Tej Wspaniałej Świątyni, gdzie w 1414 r. ochrzczono małego Jana. Niewielka Dukla jest pełna zabytków. Warto zobaczyć Pałac z Muzeum Historycznym, Rynek z Ratuszem, stare budynki: „Sądu”, „Poczty” i ” Dom pod lipami” oraz ruiny synagogi i komory celnej (unikat na skalę krajową) – kontynuuje Grażyna Chytła.

Integrowaliśmy się w gościnnym ogródku Baru „Browr” (uroczy wystrój i pyszne jedzenie), gdzie grał na gitarze i śpiewał z nami nieoceniony Marek Brewka. Wyjeżdżając Aleją Akacjową w kierunku Miejsca Piastowego i Sanoka, pożegnaliśmy Duklę, mówiąc „Do widzenia”, bo warto Tu wrócić. Każdy z 30 uczestników otrzymał na pamiątkę upominek z Centrum Informacji Turystycznej (folder lub mapkę), za co serdecznie dziękujemy p. Ani z CIT w Dukli. Dziękuję też naszemu Kierowcy panu Wackowi z firmy „Gustek-Trans” za bezpieczną jazdę oraz wszystkim za Uczestnictwo i życzę cudownych wycieczek – dodaje Grażyna Chytła.

Również w niedzielę odbył się spływ kajakiem. W programie był m.in.:

– przejazd na trasie: Sanok – Lesko – Hoczew – Polańczyk – Bukowiec – Rajskie
– spływ po Jeziorze Solińskim na odcinku: Rajskie – Werlas
trasa ŚREDNIO-TRUDNA (ok. 16 km), czas spływu – ok. 6 godz.

źródło: materiały nadesłane
autor relacji: przewodnik Grażyna Chytła

autor zdjęć: Marzena Nebesio i Grażyna Chytła

autorzy zdjęć: Sabina Pelc-Szuryn i Aldona Mękarska

14-07-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)