REKLAMA
REKLAMA

SANOK. APEL. Nie bądź obojętny na los zwierząt!

SANOK / PODKARPACIE. Zima ma swój urok gdy za oknem widać ośnieżone drzewa, pada biały puch. Termometr wskazuje poniżej zera a my siedzimy w ciepłych domach. Gdy musimy wyjść, np. na spacer z psem, zakładamy ciepłe ubrania, kurtki, buty, szaliki, czapki i rękawiczki. Spacerujemy zwykle krótko, bo jest zimno i nam i psu. Pomyślmy zatem, chroniąc się w domowych pieleszach o tych którzy nie mają tyle szczęścia. Co roku upalnym latem i zimą, zwierzęta pozostawione na zewnątrz walczą o przetrwanie. Niestety nadal widok psa na łańcuchu nie jest rzadkością. Mijając taki dom, warto pamiętać że właścicieli psów „podwórkowych” również obowiązuje prawo. Zaniedbanie zwierzęcia, narażenie na odmrożenia, utratę zdrowia i życia – jest karane grzywną lub więzieniem!

Jeśli jesteś świadkiem sytuacji, w której zwierzę przetrzymywane jest w niewłaściwych warunkach – REAGUJ! Telefon na Policję lub do lokalnych organizacji prozwierzęcych takich jak sanocki odział OTOZ Animals, czy Sanocka Straż Ochrony i Ratownictwa Zwierząt lub STONZ – może uratować życie!

Zapewnienie godnego życia zwierzętom, opieka nad nimi, to nie tylko prawny obowiązek człowieka ale przede wszystkim moralna powinność!

A jeśli pies już musi żyć przy budzie – to pamiętaj!

Podstawą jest schronienie przed zimnem, ciepła woda i posiłki. Buda niech będzie izolowana od ziemi. Wystarczy postawić ją na 4 cegłach lub starym gumoleum. Budę należy uszczelnić, ocieplić (najlepiej styropianem), wyłożyć wyściółką (np słomą gdyż nie wchłania wilgoci). Osłonić wejście do budy np. kocem, tak aby śnieg nie wpadał do wewnątrz. Ciepła woda w misce i sucha karma. Zamarzniętą wodę należy wymieniać – śnieg nie zastąpi wody.

Pies bezwzględnie musi mieć obrożę. Łańcuch założony bezpośrednio na szyję może powodować odmrożenia, otarcia naskórka i rany.

Pamiętaj – zwierzę nie może być na uwięzi dłużej niż 12 godzin na dobę. A gdy temperatury robią się już poważnie minusowe powinniśmy zabrać psa do domu.

Tak jak i latem tak też zimą, nie wolno pozostawiać zwierząt samych w samochodzie!

A jak pomóc bezdomnym kotom? Im przecież też jest zimno!

One są zwykle dokarmiane przez tzw. karmicieli kotów, którzy przejęli na swoje barki opiekę nad tymi biednymi stworzeniami. Należy im się za to wielki szacunek, słowa uznania i podziękowania.

Warto otworzyć okienka piwniczne albo postawić ocieploną budkę (najlepiej ze styropianu).

Zanim uruchomimy silnik samochodu zajrzyjmy pod maskę czy nie schronił się tam kotek w poszukiwaniu odrobiny ciepła.

Koty wolno żyjące są integralną częścią osiedli mieszkaniowych. Mają prawną ochronę więc naszym obowiązkiem jest zapewnienie im schronienia.

Tu szczególnie apel do administratorów i zarządców bloków oraz wspólnot mieszkaniowych. Okażmy kociakom trochę serca i pomóżmy im przetrwać ten ciężki czas. Troska o naszych braci mniejszych w niczym nam nie ujmuje a hasło „mróz zabija” nie jest tylko sloganem!

Na koniec, z okazji zbliżających się Mikołajek, warto zaapelować o nie obdarowywanie bliskich żywymi prezentami. Zwierzę to nie zabawka! to czująca istota, która zostanie pod naszą opieką na długie lata, do końca swoich dni.

Jeśli zatem nosisz się z zamiarem adopcji pupila – przemyśl to dobrze. Warto oczywiście przyjąć pod swój dach czworonożnego przyjaciela, który z czasem stanie się kolejnym członkiem rodziny.

Ale tylko mądra adopcja pozwala uniknąć porzucenia i oddania zwierzęcia do schroniska, jak nie trafionego prezentu.

źródło: materiały nadesłane


Informacje o aktualnej sytuacji na drogach Sanoka, powiatu sanockiego i całego regionu w grupie POMOC112

DOŁĄCZ DO GRUPY – KLIKNIJ

01-12-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)