SANOK. Petycja w sprawie mostu. Podpisy ponad 500 mieszkańców
SANOK / PODKARPACIE. 537 mieszkańców sanockiej dzielnicy Wójtostwo, głównie osiedla Biała Góra oraz Międzybrodzia podpisało petycję do władz samorządowych, a także do przedstawicieli polskiego i europejskiego parlamentu w sprawie sposobu użytkowania mostu na Białą Górę, po wybudowaniu nowej przeprawy przez San w okolicach Sosenek i ul. Gajowej. Obawiają się o to, że gdy nowy most zostanie oddany do użytku, stary będzie służył jako kładka pieszo-rowerowa, bez możliwości przejechania na drugą stronę samochodem. – W jaki sposób dojedziemy do naszych domów, gdy San znów wystąpi z brzegów i zaleje ul. Rybickiego? – pytają w petycji mieszkańcy.
Petycję skierowaną między innymi do burmistrza Tomasza Matuszewskiego, przewodniczącego rady miasta Andrzeja Romaniaka, jak również do starosty Stanisława Chęcia i przewodniczącego rady powiatu Roberta Pieszczocha, a także do wójt gminy Sanok Anny Hałas i przewodniczącego rady gminy Tadeusza Wojtasa podpisało 537 mieszkańców Białej Góry i Międzybrodzia. Apel skierowano również do parlamentarzystów z premierem Mateuszem Morawieckim na czele.
Sygnatariusze obawiają się, że zgodnie z informacjami, które pojawiały się do tej pory w przestrzeni publicznej, po wybudowaniu nowego mostu, który ma być zlokalizowany w pobliżu Sosenek i ul. Gajowej, stara przeprawa będzie wykorzystywana jako trakt pieszo-rowerowy, bez możliwości przejazdu tamtędy samochodami.
– Jako mieszkańcy chcielibyśmy się dowiedzieć, z kim i w jaki sposób zostały przeprowadzone konsultacje dotyczące wyłączenia dotychczasowej przeprawy z ruchu kołowego (w tym samochodowego) i czym zostały one podyktowane? Chcielibyśmy również otrzymać informacje, jakie względy zadecydowały o tym, że nie zdecydowano się na przebudowę i rozbudowę istniejącego mostu, np. przy współpracy Miasta Sanoka, Gminy Sanok i Powiatu Sanockiego, w celu poprawy warunków technicznych obecnej przeprawy? – czytamy w petycji.
Mieszkańcy, którzy podpisali petycję obawiają się o dojazd do domów w sytuacji, kiedy San przekroczy stan alarmowy i ponownie, jak to miało miejsce choćby w 2020 roku, wystąpi z brzegów i zaleje ul. Rybickiego.
– Jaką trasą planowany jest dojazd mieszkańców Białej Góry i Międzybrodzia do nowego mostu w przypadku wystąpienia rzeki San z koryta i zalaniu ul. Rybickiego? – pytają mieszkańcy. – Czy prawdą jest, że ma zostać usypany wał przeciwpowodziowy powstrzymujący wysoki stan wody? Czy Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wydały już stosowne decyzje? Przy takim rozwiązaniu w naszej ocenie, w razie wysokiego stanu wody, wylew z koryta rzeki może nastąpić w innym miejscu. Jeżeli zostanie wybudowany wał i woda z koryta nie wyleje się jak dotychczas na tereny rodzinnych ogrodów działkowych, to rzeka może wystąpić po południowej stronie, w okolice parkingów przy ul. Białogórskiej i placów przed hotelem BONA.
W apelu do władz różnego szczebla, mieszkańcy zwracają również uwagę na konieczność zapewnienia swobodnego dojazdu do bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
– Nie może również ujść uwadze, że przy ul. Biała Góra zlokalizowane jest lotnisko Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Czy decydenci wzięli pod uwagę to, że w wypadku zalania ul. Rybickiego niemożliwy będzie dojazd nową przeprawą mostową do tego lotniska dla karetek czy też choćby dojazd cysterny z paliwem do helikopterów? – zadają kolejne pytanie podpisani pod odezwą do władz mieszkańcy.
W dalszej części petycji, podpisane pod nią osoby wyrażają ubolewanie, że ich zdaniem, przy podejmowaniu decyzji „zupełnie nie liczą się” mieszkańcy ulic: Biała Góra, Sosnowa, Jodłowa, Modrzewiowa oraz Międzybrodzia. Zwracają uwagę na fatalny stan niektórych ulic na osiedlu Biała Góra oraz na to, że zastosowanie na starym moście ruchu pieszo-rowerowego będzie cofać społeczność tego osiedla do lat 70. czy 80.
– Niektóre decyzje przybliżają nas do minionej epoki, lat 70. i 80., gdzie na Białą Górę prowadziła wisząca kładka przeznaczona dla ruchu rowerowo-pieszego, gdzie dzieci w śniegu, deszczu i błocie maszerowały za most do najbliższego przystanku autobusowego, aby dojechać do szkoły. Wielu z nas te czasy pamięta i zaczyna się zastanawiać, czym różni się dzisiejsza Biała Góra od tamtej.
Petycja zakończona jest apelem do władz o udzielenie gwarancji utrzymania dotychczasowej przeprawy przez rzekę San na niezmienionych zasadach, a więc mostem w ciągu ulicy Biała Góra przy dopuszczonym ruchu kołowym, w szczególności dla samochodów osobowych, dostawczych, autobusów i motocykli oraz pieszym – po wybudowaniu nowej przeprawy.
Przypomnijmy, że mostem zarządza obecnie starostwo powiatowe. Zgodnie z porozumieniem mostowym podpisanym w marcu 2019 roku, po wybudowaniu nowej przeprawy, most na Białą Górę przejdzie pod zarządzenie Gminy Miasta Sanoka.
Do sprawy wrócimy już niebawem.
Do przekroczenia stanu alarmowego na Sanie w Sanoku doszło w czerwcu 2020 roku. Zalana została ul. Rybickiego, ogródki działkowe, zamknięty tymczasowo został most na Białą Górę. 23 czerwca woda sięgała 455 cm!
San pokazał oblicze groźnego żywiołu. Jak wyglądał moment kulminacyjny? (VIDEO, ZDJĘCIA)
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz