REKLAMA
REKLAMA

SANOK. Poranne ciemności na ulicach. „Tu może dojść do tragedii” (VIDEO)

SANOK. Poranne ciemności na ulicach. „Tu może dojść do tragedii” (VIDEO)

SANOK / PODKARPACIE. Temat oświetlenia ulicznego w Sanoku cały czas wzbudza emocje i wywołuje dyskusje. Do sprawy, za pośrednictwem mediów społecznościowych, odniósł się dzisiaj radny Rady Powiatu Sanockiego Damian Biskup, który zwrócił uwagę na ciemności panujące na głównych arteriach miasta podczas porannego szczytu komunikacyjnego. – Skoro gasimy światła w nocy, to czy nie możemy zaświecić lamp pomiędzy 6 a 7 rano, gdy ulicami przejeżdża tak wielu kierowców? Tutaj może dojść do tragedii – mówi radny Biskup.

O decyzji władz miasta dotyczącej wyłączania oświetlenia ulicznego w godzinach 24:00 – 5:00 pisaliśmy tutaj:

Miasto zgasi światła w nocy. Nie będzie sylwestra na Rynku

Przypomnijmy, że sanocki magistrat, podobnie jak kilka innych podkarpackich miast, podjął decyzję o wyłączaniu oświetlenia ulicznego od 15 października do odwołania w godzinach 24:00-5:00. To efekt drastycznie wzrastających cen energii.

Tomasz Matuszewski, burmistrz Sanoka. Foto: archiwum eSanok.pl

Jest to efekt podwyżek cen prądu, które dotkną miasto. Wzrost ceny obejmie także dystrybucję energii. Cena za energię dla samorządów wzrośnie dwukrotnie od przyszłego roku. Przed nami duża niestabilność i nieprzewidywalność sytuacji energetycznej, którą możemy niwelować podejmowanymi decyzjami o wprowadzaniu oszczędności – napisał na wstępie burmistrz Tomasz Matuszewski, argumentując decyzję na oficjalnym profilu burmistrza Sanoka na Facebooku.

Jeżeli nie zaczniemy od siebie, od naszych codziennych nawyków związanych z dążeniem do ograniczenia zużycia energii, istnieje zagrożenie, że staną zakłady pracy. Także apeluję również do Państwa o rozsądek – dodał w swoich mediach społecznościowych burmistrz.

Ze względu na obawy związane z bezpieczeństwem, od połowy października, na ulicach Sanoka organizowane są częstsze patrole policji i straży miejskiej. Przekazano też, że na Rynku nie odbędzie się wspólne świętowanie w ramach sylwestra.

Decyzja wywołała falę komentarzy.

Jedni ją pochwalają, podchodząc ze zrozumieniem do kwestii konieczności oszczędzania przez miasto.

My w domach oszczędzamy, to niech miasta i gminy też oszczędzają – czytamy w jednym z komentarzy w mediach społecznościowych.

Inni jednak nie podpisaliby się pod takim zarządzeniem.

Oszczędności trzeba szukać u innych źródeł. Całkowita ciemność przyczyni się do większego wandalizmu, kradzieży i tym podobnych… – zaznacza Internautka, która również włączyła się w dyskusję.

Dzisiaj do związanej z tym tematem kwestii odniósł się radny Rady Powiatu Sanockiego Damian Biskup.

Damian Biskup, radny Rady Powiatu Sanockiego. Foto: archiwum prywatne

Samorząd Sanoka podjął taką decyzję w sprawie oświetlenia, jak inne samorządy. Ja uważam, że nie trzeba było wyłączać całego miasta, tylko tak ustawić oświetlenie, żeby świeciła co druga, trzecia lampa. Zawsze to lepiej, żeby świeciła co któraś lampa, niż żeby nie świeciła żadna – rozpoczął w krótkim nagraniu video radny Biskup.

Dzisiaj, przy deszczowej pogodzie, pomiędzy godziną 6:00 a 7:00, kiedy przez Sanok przewija się jedna z większych fal komunikacyjnych, kiedy mamy do czynienia z porannymi godzinami szczytu, jest po prostu ciemno i niebezpiecznie! Jeżeli oszczędzamy całą noc, to moglibyśmy przynajmniej zadbać o to, aby w tych godzinach porannych, kiedy ludzie dojeżdżają do pracy, żeby te światła się świeciły. W czym jest problem? – zapytał na koniec Damian Biskup.

Tu może dojść do tragedii – słyszymy w podsumowaniu sprawy od radnego.

Być może z pomocą przyjdzie zmiana czasu z letniego na zimowy, która nastąpi w nocy z 29 na 30 października. Wskazówki zegarków przestawiamy z godziny 3:00 na 2:00. Do tego czasu jednak, zarówno na ulicach, jak i na chodnikach trzeba zachować większą czujność i ostrożność.

grafika poglądowa

28-10-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

prowincjusz2022-10-25 11:48:51
1 1
jako podatnikowi jest mi zwyczajnie wstyd za to do czego doprowadził PiS. żeby w kraju, który leży na węglu sprowadzać go z Ameryki Południowej(!) i robić jakieś poronione oszczędności na energii elektrycznej.
Odpowiedz
Gaz sprowadzamy z USA i jest 4 krotnie drozszy od tego co jest w USA2022-10-25 12:15:16
2 0
Wcześniej grabiła nas Rosja i Niemcy wyprowadzając pieniądze z Polski . Teraz płacimy haracz dla USA i ich pomagierów a za wszystko w strefie okupacyjnej nad Wisłą płaca Polacy i ubożeją
Odpowiedz
Erdogan :)2022-10-25 12:16:43
1 1
Jakoś Węgry mogą mieć tani gaz z Rosji i nikomu to nie przeszkadza a Polacy finansują wojnę Ukrainy
Odpowiedz
za wp pl2022-10-25 12:19:01
1 1
VM to węgierska grupa energetyczna. Posiada kilka elektrowni, w tym siłownię atomową Paks. W poniedziałek poinformowano, że spółka ta zawarła porozumienie z Gazpromem na zakup gazu po atrakcyjnych cenach. Część płatności za ten surowiec ma zostać odroczona. Jak tłumaczył minister rozwoju gospodarczego Węgier Marton Nagy, chodzi o ten składnik ceny gazu, który wynika z kursu forinta wobec euro i ceny gazu na giełdzie w Rotterdamie. - Od października 2022 r. do marca 2023 r., czyli przez sześć miesięcy, Rosjanie odroczą płatność za część ceny gazu powyżej pewnej, objętej tajemnicą handlową, wartości progowej. Cena gazu za każdy miesiąc powyżej progu zostanie przez węgierską spółkę zapłacona w trzech równych częściach do marca 2026 roku - poinformował minister.
Odpowiedz
Nie jest tak źle z kasą2022-10-25 12:44:39
2 0
Skoro mecze klasy okręgowej na Wierchach odbywają się przy sztucznym oświetleniu
Odpowiedz
To jednak nie ma zwiększonej liczby patroli na ulicach?2022-10-25 13:11:53
2 0
To jednak nie ma zwiększonej liczby patroli na ulicach? Czyli znowu obiecanki cacanki, a ciemny lud i tak to kupi :D
Odpowiedz
Tu ten pan był zagrożeniem 2022-10-25 13:28:15
1 1
Jechałem do pracy i gość dziwnie kręcił się przy przejściu. Kierowcy hamowali myśląc że będzie przechodził. Ogólnie to mógł szybciej się przebudzić bo za pięć 7-ma już brzask jutrzenki widać było.
Odpowiedz
Panie radny,,,2022-10-25 13:34:16
1 1
, a czy to nie pana Zjednoczona Prawica jest temu winna??? pan jest z Solidarnej Polski, od Ziobry ,a to przez jego politykę blokowane są europejskie fundusze. tak czy nie? aha kiedy pan wreszcie zrobi coś pożytecznego dla naszego miasta? bo oprócz nienawiści jaką pan zionie do burmistrza to nie widać nic! ps jest pan typowym Narcyzem, mówił to panu już ktoś?
Odpowiedz
Witold2022-10-25 15:24:55
0 0
To nie nienawiść a konstruktywne podjecie ważnego tematu. Każda konstruktywna uwaga to ma być nienawiść ? Już nie może się odezwać krytycznie bo zostanie zwyzywany od narcyzów itd...
Odpowiedz
Sanok2022-10-25 16:54:18
2 1
Konstruktywne podejście, konstruktywne uwagi??? czy zrobienie kilku zdjęć jednej "trytki" i podciągnięcie do tego 'ideologii" ;) jest .....konstruktywne??? gdzie pan widzisz tę konstruktywność??? , a Narcyzem się jest bo jak inaczej nazwać wklejanie swoich selfi ?, ciągle chwalenie, pouczanie czy nauczanie innych? filmiki z cmentarza? to już nawet śmieszne nie jest . . ,ale jak się na ma nic do roboty (spółka skarbu państwa) to tak już bywa ;) a swoją drogą to gdzie pracuje pan radny że zawsze ma tyle wolnego czasu ;)
kierowca2022-10-25 17:21:36
1 1
Panie Biskup....bicia piany ciąg dalszy. O której się Pan dzisiaj obudził? Ja po 4-tej, a następnie ok. 5.30. W centrum światła się paliły. Zgasły zaś punktualnie o 0.00. Pudło!
Odpowiedz
Biskup zauważył2022-10-27 21:27:26
0 0
zauważył zauważył i polytykę robi bo on to tak zauważył jak nikt nie zauważył. Nie robi nic oprócz tego że zauważa publicznie że zauważa.
my tu gadu gadu 2022-10-25 23:14:42
1 1
Polacy już niedługo będą przelewać krew za USA jak wykończą Ukraińców i wtedy wszyscy będą zdziwieni jak w Powstaniu Warszawskim :)
Odpowiedz
już nie długo 2022-10-27 21:28:40
0 0
tylko jeszcze trochę WOCIAKÓW nabiorą na mięso armatnie
Sanok2022-10-26 08:23:39
1 0
Kolejny pomysl cofania miasta cywilizacyjnie, ciemnosc umyslu powala...
Odpowiedz
Jechałem nocą przez Niemcy i też ciemno, więc oszczędności nie tylko u nas2022-10-29 15:07:28
0 0
A kolega robił w niemieckiej piekarni to opowiadał ze od kilku miesięcy stoi zamknięta, bo właściciela nie stać na opłacenie prądu, bo tak tam prąd podrożał...
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)