SANOK / PODKARPACIE. Rosnące ceny prądu, nadciągający kryzys energetyczny uderzają miasta i gminy po kieszeni. Szukając oszczędności w różnych obszarach coraz więcej samorządów decyduje się na wyłączanie oświetlenia ulicznego nocą. Czy takie kroki powinno podjąć się także w Sanoku?
Sławomir Miklicz. Archiwum prywatne.
– W pierwszej kolejności powinna zostać przedstawiona analiza finansowa. Musimy wiedzieć, jakie konkretnie oszczędności może przynieść taki zabieg. Na chwilę obecną w gronie radnych nie podejmowaliśmy tego tematu – powiedział nam dziś rano Sławomir Miklicz, radny Rady Miasta Sanoka.
– Jeżeli oszczędności byłyby znaczące, zapewne trzeba byłoby rozważyć takie rozwiązanie. Może jednak okazać się, że gra nie jest warta świeczki. To na pewno decyzja trudna, ale i od takich decyzji nie można się uchylać – dodaje radny.
Krosno już oszczędza
Decyzja o wyłączaniu oświetlenia ulicznego nocą zapadła choćby w Krośnie. Od 12 września oświetlenie w całym mieście jest wyłączane w godzinach od północy do godz. 4:00 rano.
– Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców, o planowanych wyłączeniach zostały poinformowane również służby czuwające nad bezpieczeństwem mieszkańców: Policja i Straż Pożarna. Rozumiemy, że te ograniczenia najbardziej dotkną osoby przemieszczające się w godzinach nocnych, zwłaszcza pracujące w nietypowych godzinach. Mamy jednak nadzieję, że wprowadzone – przykładem innych miast – ograniczenia nie wpłyną znacząco na komfort życia mieszkańców – czytamy w komunikacie wydanym przez krośnieński magistrat.
Miasto Krosno, dla potrzeb obiektów miejskich i oświetlenia ulicznego kupuje energię elektryczną poprzez grupę zakupową organizowaną przez Krośnieński Holding Komunalny. W zakończonym kolejnym postępowaniu przetargowym najkorzystniejszą cenę zaproponował dotychczasowy sprzedawca energii.
– Dla oświetlenia ulicznego cena netto wynosi 1,69 zł/kWh wobec dotychczasowej kwoty 0,34 zł/kWh. Jest to zatem ogromny wzrost cen, który ukazuje dużą niestabilność i nieprzewidywalność sytuacji energetycznej w nachodzącym czasie. Mając to na uwadze miasto Krosno również jest zmuszone do ograniczenia zakresu i czasu działania oświetlenia – przekazują władze Krosna.
Z zamiarem ograniczenia oświetlenia ulicznego nocą, noszą się także władze stolicy naszego województwa. Według planu, w Rzeszowie, wyłączano by co trzecią latarnię. W skali roku dałoby to oszczędności rzędu 2 mln zł.
Czy Miasto Sanoka planuje podjąć podobne kroki, jak choćby wspomniane Krosno? Stosowne zapytanie w tej sprawie skierowaliśmy do Urzędu Miasta Sanoka.
Jakie jest Państwa zdanie w tej sprawie? Weźcie udział w naszej ankiecie!
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz