REKLAMA
REKLAMA

STRACHOCINA. Z ruiny w nowoczesne centrum kultury i tradycji! (VIDEO, ZDJĘCIA)

STRACHOCINA. Z ruiny w nowoczesne centrum kultury i tradycji! (VIDEO, ZDJĘCIA)

STRACHOCINA / GMINA SANOK. Zakończono pierwszy etap jednej z największych i najbardziej spektakularnych inwestycji w Gminie Sanok! Nowo powstałe na bazie dawnej Regionalnej Izby Pamięci – Centrum Kultury i Tradycji Regionalnej w Strachocinie, to unikatowy budynek w skali województwa łączący tradycje i nowoczesność, prezentujący industrialny i kulturowy dorobek Ziemi Sanockiej.

grafika poglądowa

Trochę historii…

Idea projektu zrodziła się na bazie oddolnej inicjatywy mieszkańców Strachociny. W 1992 roku w Strachocinie utworzono Regionalną Izbę Pamięci. Zbiór eksponatów zainicjował mieszkaniec Strachociny, pan Stanisław Piotrowski. Jak wskazują mieszkańcy Strachociny wykazywał on niezwykłą determinację w ochronie i prezentacji wspólnego dziedzictwa kulturowego i historii regionu sanockiego. Przez lata, wykorzystując swoją doskonałą pamięć i spostrzegawczość udało mu się zgromadzić i utworzyć tematyczne ekspozycje przedmiotów użytkowych z XIX i początku XX w.

Zbiory umieszczono w budynku, którego powstanie datuje się na okres pomiędzy 1900 a 1925 rokiem oraz drugim z 1952 r. Obiekt położony w centrum wsi, od zawsze pełnił funkcje społeczne m.in. sali widowiskowej, świetlicy, biblioteki oraz sklepu. W późniejszym czasie obiekt pełnił rolę Izby Pamięci, który z każdym rokiem ulegał coraz większemu zniszczeniu i degradacji.

archiwum eSanok.pl

Jednocześnie w gminie Sanok, a w szczególności w Strachocinie bardzo żywe są tradycje związane z wydobyciem gazu i ropy naftowej. Złoża gazu ziemnego zostały odkryte w Strachocinie w 1928 roku. W miejscowości powstała kopalnia, która na wiele lat związała mieszkańców z tym regionem. Obecnie w miejscu dawnej kopalni powstał Podziemny Magazyn Gazu Ziemnego, a najnowsza inwestycja to tłocznia gazu Strachocina. Stąd wielu mieszkańców dostrzega dziedzictwo przemysłowe swojego regionu i wskazuje na konieczność wzmocnienia działalności Izby jako miejsca pamięci przemysłu gazowego w Strachocinie.

Jak powstało CKiTR?

Projekt pn. “Przebudowa i adaptacja budynku Gminnej Izby Pamięci na Centrum Kultury i Tradycji Regionalnej w Strachocinie na terenie Gminy Sanok” zakładał wykonanie robót budowlanych w zakresie przebudowy, adaptacji i modernizacji mocno zniszczonej (zdegradowanej) Regionalnej Izby Pamięci na nowoczesny obiekt przeznaczony na działalność kulturalną, będący wizytówką Gminy Sanok oraz ważnym miejscem na kulturowej mapie regionu i kraju.

W 2021 roku wykonano prace rozbiórkowe, podbicie i izolację fundamentów, warstwy podposadzkowe, montaż konstrukcji drewnianej, drenaż oraz część instalacji odgromowej.

W bieżącym roku (2022) zakończono prace budowlane, instalacje centralnego ogrzewania, sanitarną i elektryczną, stolarkę oraz ślusarkę drzwiową i okienną. Główną salę wystawienniczą i antresolę wyposażono w klimatyzację, zaś cały obiekt w instalację fotowoltaiczną. Zagospodarowano także teren wokół obiektu. Powstał amfiteatr z ławkami, nowe nasadzenia, kosze na śmieci, stojak na rowery, a także specjalnie sygnowana, drewniana ławka “IZBA” przed głównym wejściem do budynku.

Nowoczesnemu charakterowi obiektu w przyszłości będzie odpowiadała atrakcyjna i kompleksowa oferta kulturalna i edukacyjna, skierowana do mieszkańców ziemi sanockiej oraz turystów odwiedzających Strachocinę.

Inwestycja o wartości 3 127 704,26 zł została zrealizowana dzięki dofinansowaniu ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
• Wykonawcą jest “BORSTAR” Usługi Ogólnobudowlane Jerzy Borgosz (Lesko)
• Umowny termin zakończenia prac przypada na IV kwartał 2023 roku.

wizualizacja / UG Sanok

źródło: Red., Gmina Sanok

wizualizacje: UG Sanok

10-11-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)