REKLAMA
REKLAMA

Święto patrona Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej (FOTO)

15 grudnia w przemyskim muzeum uczczono pamięć patrona generała brygady Jana Tomasza Gorzechowskiego ps. „Jur” oraz otwarto wystawę „Konie w formacjach granicznych 1918–1939”.

Przed uroczystością Komendanci Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej złożyli kwiaty przed obeliskiem poświęconym patronowi oddziału­­ – bojownikowi o Niepodległą Polskę, legioniście i Komendantowi Straży Granicznej w II Rzeczpospolitej.

Główna część obchodów 148. rocznicy urodzin patrona Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej odbyła się w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej.

W uroczystości przeprowadzonej w asyście pocztu sztandarowego uczestniczyli funkcjonariusze, pracownicy oraz kadra kierownicza oddziału na czele z Komendantem, gen. bryg. SG Andrzejem Popko, a także zaproszeni goście.

Spotkanie było okazją do wręczenia medali, odznaczeń oraz wyróżnień. Srebrny Medal za Zasługi dla Straży Granicznej otrzymała kpt. SG Kinga Adamiak, natomiast Brązowy Medal odebrali: kpt. SG Mariusz Aftanas oraz st. chor. SG Adam Zoszczak.

21 funkcjonariuszy otrzymało Odznakę Straży Granicznej. Funkcjonariusze zostali również wyróżnieni Medalem 30-lecia Straży Granicznej oraz odznakami pamiątkowymi.Złotą Odznakę Pamiątkową BiOSG otrzymali: Pan Jan Jarosz – Dyrektor Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, Pan Waldemar Bocheński – Prezes Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych oraz Pan Antoni Sobczak – Zastępca Dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie.

Podczas drugiej części uroczystości otwarto wystawę „Konie w formacjach Granicznych w latach 1918-1939”. Wernisaż jest efektem prac Muzeum Łazienki Królewskie oraz Stowarzyszenia Weteranów Polskich Formacji Granicznych. Wystawa jest oparta na materiałach archiwalnych, zasobach muzealnych i prywatnych zbiorach. Przybliża mało znany wątek ochrony granic II Rzeczypospolitej. Przez najbliższy miesiąc wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w przemyskim muzeum.

Stowarzyszenie Weteranów Polskich Formacji Granicznych ustanowiło Medal w uznaniu Za Zasługi w Popularyzowaniu Tradycji Ochrony Polskich Granic. Odznaczenie jest przyznawane osobom i organizacjom, które w różnych formach i w sposób szczególny zaangażowały się na rzecz popularyzacji chlubnych tradycji ochrony granic i barw Rzeczpospolitej Polskiej. Medalem wyróżniono ppłk SG Jacka Rzepę oraz Bieszczadzki Oddziału SG.

Podczas wystąpienia gen. bryg. SG Andrzej Popko podziękował administracji rządowej, samorządowej oraz służbom mundurowym za współdziałanie, szczególnie w kontekście obecnej sytuacji u naszego wschodniego sąsiada. Nawiązując do inauguracji wystawy, Komendant podkreślił, że z uwagi na warunki terenowe i charakter pełnionej służby Bieszczadzki Oddział SG, jako jedyny w Polsce, do dziś wykorzystuje konie służbowe. W służbie mamy 8 koni i 32 przeszkolonych funkcjonariuszy, którzy wykonują zadania w placówkach Straży Granicznej w Ustrzykach Górnych i Czarnej Górnej. Komendant pogratulował również wyróżnionym oraz podziękował za ciężką pracę i służbę w Bieszczadzkim Oddziale SG.

Na zakończenie głos zabrał dr Lucjan Fac, historyk wojskowości, który w swoim wystąpieniu poruszył temat tradycji obrony południowo-wschodnich granicy Rzeczpospolitej.

BiOSG

17-12-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

Co celebrują ????? tą hańbę wojska polskiego ??????????2022-12-17 11:05:01
0 0
Przecież to była haniebna ucieczka i porażka w konsekwencji rzezie, gwałty ludności cywilnej bo nie dali rady obronić Polski i Polaków a rząd haniebnie wiał z Polski ...
Odpowiedz
Tak samo celebrują haniebne Powstanie Warszawskie 2022-12-17 11:06:35
0 0
Przecież tych szaleństw nie można hołubić ... Umieranie w bezsensownej wojnie gdy 'szarżuje się z szabla na czołgi" ??
Odpowiedz
komedia w aktach 2022-12-17 11:07:49
0 0
Chciałbym zobaczyć jak ci generałowie i oficerowie poradzili by sobie z biegiem na np. na 10 kilometrów :)
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)