REKLAMA
REKLAMA

Dożynki w gminie Sanok. Radośnie, zdrowo, kolorowo (ZDJĘCIA)

21 sierpnia na stadionie piłkarskim w Markowcach odbyło się tegoroczne Święto Plonów. Dożynki jako uroczystość o wieloletniej tradycji, są symbolem szacunku dla ciężkiej pracy rolnika, a także wyrazem wdzięczności za jego codzienne zmagania. Dożynkowe święto to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań – Panu Bogu za plony, a ludziom za trud. To również okazja do zaprezentowania dorobku rolniczego społeczeństwa z naszego regionu, jego różnorodności i niezwykle bogatego dziedzictwa kulturowego.

Uroczystość rozpoczęła się polową Mszą św., podczas której ks. Proboszcz Roman Sękowski poświęcił wieńce dożynkowe. Oprawę muzyczną podczas mszy zapewniła orkiestra dęta OSP z Pakoszówki. Po zakończonej mszy rozpoczęto oficjalną część obchodów.

Tegoroczni Starostowie dożynek Katarzyna Brejta z Załuża i Jerzy Szwarc z Sanoczka, w imieniu wszystkich rolników na ręce Wójta Anny Hałas przekazali symboliczny bochen chleba, upieczony z tegorocznych zbiorów, który następnie podzielono między wszystkich zebranych. W tym roku, wśród zaproszonych gości mogliśmy powitać także liczną delegację z Gminy Zamość.

Na scenie w pięknych, barwnych strojach ludowych zaprezentowało się 16 grup dożynkowych: z Dobrej, Falejówki, Lalina, Łodziny, Markowiec, Mrzygłodu, Niebieszczan, Pakoszówki, Pisarowiec, Prusieka, Raczkowej, Sanoczka, Strachociny, Srogowa Dolnego, Tyrawy Solnej i Wujskiego. Każda grupa prezentowała misternie uwite z kłosów zbóż, ziół i kwiatów wieńce dożynkowe, obśpiewując je, zgodnie z tradycją dożynkową. Występy zostały nagrodzone gromkimi brawami, licznie zgromadzonej publiczności. Po prezentacjach grup dożynkowych, wystąpił Zespół Tańca Ludowego SANOK, prezentując piękne tańce ludowe, natomiast zespół wokalno – obrzędowy PAKOSZOWIANIE oraz Kapela ludowa KAMRATY porwały publiczność do tańca.

Podczas Dożynek zebrani goście i mieszkańcy mogli także degustować przepyszne, swojskie jadło na stoiskach KGW z Bykowiec, Lisznej, Łodziny, Markowiec, Prusieka, Załuża oraz gościnnie KGW Nadolany z gminy Bukowsko. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko informacyjno-promocyjne urzędu gminy Sanok, garncarska zagroda zorganizowana przez LGD Dolina Sanu czy stoisko Podkarpackiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Sanoku. Na nudę nie mogli narzekać także najmłodsi uczestnicy imprezy. Organizatorzy zadbali, aby dzieciom nie brakowało atrakcji: m.in. jazda konna, dmuchańce, brokatowe tatuaże, malowanie twarzy czy bumper ball, z których mogły korzystać bez ograniczeń. Świętowanie zakończyło się festynem i wspólną zabawą przy zespole WYMIATACZE.

źródło: Gmina Sanok

24-08-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)