PODKARPACIE. Laboratorium Kryminalistyczne Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, w ramach doskonalenia zawodowego, zorganizowało warsztaty kryminalistyczne. Podczas szkolenia, swoje umiejętności z zakresu czynności techniczno-kryminalistycznych, wykonywanych podczas oględzin osoby, miejsca oraz zwłok, doskonalili technicy kryminalistyki.
W dniach 8-9 oraz 15-16 września na terenie Oddziału Prewencji Policji w Zaczerniu odbyły się, organizowane przez Laboratorium Kryminalistyczne KWP w Rzeszowie, warsztaty kryminalistyczne, w których udział wzięli technicy kryminalistyki oraz policjanci wydziałów dochodzeniowo-śledczych podkarpackiego garnizonu Policji.
W części teoretycznej uczestnicy szkolenia zapoznali się szczegółowo z charakterystyką śladów stanowiących przedmiot badań w ramach specjalności kryminalistycznych z zakresu pisma ręcznego, jak również technicznych badań dokumentów. Biegły badań informatycznych przedstawił procedury zabezpieczania cyfrowych nośników danych, natomiast biegli z zakresu badań wypadków drogowych oraz badań traseologicznych omówili i zaprezentowali problematykę fotografii, jako formy zabezpieczenia śladów.
Kolejno, w ramach zajęć praktycznych, technicy kryminalistyki i policjanci wydziałów dochodzeniowo-śledczych musieli zmierzyć się z zadaniami, zaprojektowanymi dla nich przez biegłych na trzech symulowanych miejscach zdarzeń oraz dwóch stanowiskach przeznaczonych do fotografowania miejsc i przedmiotów. Dzięki temu mogli poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności w zakresie oględzin miejsca ujawnienia zwłok NN osoby, miejsca kradzieży z włamaniem, czy oględzin osoby pokrzywdzonej przestępstwem związanym z przemocą seksualną.
Mogli również zabezpieczyć ślady związane z użyciem broni palnej oraz samej broni palnej, czy też pobrać materiał porównawczy od osoby, w postaci wymazu ze śluzówki policzków oraz odbitek linii papilarnych palców i dłoni. Do dyspozycji zespołów pozostawali biegli odpowiednich specjalności kryminalistycznych, którzy nadzorowali w szczególności proces zabezpieczania śladów oraz sporządzania dokumentacji technicznej i procesowej.
Funkcjonariusze doskonalili umiejętności pracy w grupie, koordynowanie działań zespołu przez lidera, jak też zachowania zasad BHP. Szczególną uwagę poświęcono zabezpieczeniu samego miejsca zdarzenia, poprzez wydzielenie i odizolowanie obszaru oględzin, ochronę przed nieautoryzowanym wejściem osoby nieuprawnionej oraz przeciwdziałanie ewentualnej kontaminacji poprzez stosowanie środków ochrony osobistej (PPE – personal protective equipment).
Jak przyznali sami uczestnicy szkolenia, ciągłe pogłębianie wiedzy i podnoszenie kwalifikacji zawodowych jest bardzo istotne z punktu widzenia ich służby, a warsztaty, na których teoria przeplata się z praktyką, stanowią ku temu świetną okazję.
Źródło: Laboratorium Kryminalistyczne KWP w Rzeszowie
źródło: KWP Rzeszów
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz