W przedświątecznie dni pamiętajmy o swoim bezpieczeństwie
Przed nami ostatnie przedświąteczne dni i związane z nimi zakupy. Policjanci radzą, o czym należy pamiętać, żeby nie paść ofiarą złodziei. Pamiętajmy, że to od nas samych zależy przede wszystkim, czy nadchodzące święta będą spokojne i bezpieczne.
Niestety nie każdy do świąt przygotowuje się tak samo. Są osoby, które szukają tzw. „łatwego zarobku”, żerując na roztargnieniu i nieuwadze innych. Pamiętajmy, że w miejscach zatłoczonych, takich jak centra handlowe, sklepy, targi, dworce czy przystanki, częściej jesteśmy narażeni na kradzież. Kieszonkowcy wykorzystują tłok i nasze rozkojarzenie, co znacznie ułatwia im „pracę”. Gdy jesteśmy czymś zajęci, choćby płaceniem w kasie, oglądaniem towaru lub wsiadaniem do zatłoczonego autobusu, łatwiej nas okraść.
Aby nie stać się ofiarą kieszonkowca, zachowajmy szczególną ostrożność i pamiętajmy:
- Nie przechowujmy dokumentów i pieniędzy w tylnych kieszeniach spodni, w zewnętrznych kieszeniach płaszcza, czy kurtki
- Zwróćmy uwagę na podręczne torby, nie pozostawiajmy ich bez opieki
- Kobiety powinny trzymać torebki z dokumentami pod pachą, co uniemożliwi ich wyrwanie lub odcięcie paska lub trzymać torebkę z przodu, zamknięciem do siebie
- Płacąc za zakupy, nie pokazujmy całej zawartości portfela
- Wybierając gotówkę z bankomatu powinniśmy zasłonić drugą ręką wpisywany przez nas PIN
- Wybierajmy takie bankomaty, które są dobrze oświetlone i nie stoją na uboczu
- Jeśli zdecydujemy się pobrać większą gotówkę, warto by towarzyszył nam ktoś zaufany
- Nie trzymajmy tych pieniędzy w jednym miejscu. Rozdzielmy je
- Zachowajmy czujność, jeśli np. na przystanku autobusowym zauważymy grupę ludzi z reklamówkami lub odzieżą przewieszoną przez rękę. Złodzieje często w ten sposób maskują moment kradzieży kieszonkowych.
W okresie przedświątecznym wszędzie tam, gdzie są duże skupiska ludzi, szczególnie na dworcach czy w centrach handlowych, pojawi się więcej policjantów. Oprócz tych umundurowanych, nad bezpieczeństwem czuwać będą także funkcjonariusze nieumundurowani.
foto: archiwum Policji
Jeśli poczujemy się zagrożeni lub nabierzemy podejrzeń co do próby popełnienia przestępstwa, nie wahajmy się prosić o pomoc. Każdy przypadek należy zgłosić znajdującemu się w pobliżu policjantowi lub telefonicznie, dzwoniąc na numer alarmowy 112.
KWP
14-04-2022
Udostępnij ten artykuł znajomym:
Udostępnij
Napisz komentarz przez Facebook
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz