REKLAMA
REKLAMA

Walka o ciszę nad Jeziorem Solińskim (ANKIETA)

SOLINA / PODKARPACIE. Naczelny Sąd Administracyjny uchylił uchwałę Rady Powiatu Leskiego w sprawie zakazu używania jednostek pływających z napędem spalinowym na Jeziorze Solińskim i Myczkowieckim. Oznacza to brak ograniczeń między innymi dla statków i motorówek. Efekty oraz zmianę charakteru wypoczynku nad zalewem możemy zauważyć już podczas najbliższego sezonu wakacyjnego. Takiemu obrotowi spraw sprzeciwia się jednak Rada Powiatu Leskiego oraz starosta leski Andrzej Olesiuk. Oświadczenie wydał też marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. Wcześniej list otwarty opublikowało Stowarzyszenie Polska Ekologia.

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił uchwałę Rady Powiatu Leskiego w sprawie zakazu używania jednostek pływających z napędem spalinowym na Jeziorze Solińskim i Myczkowieckim.

Decyzja sądu może w znaczący sposób wpłynąć na zmianę charakteru wypoczynku nad zalewem. Najprościej rzecz ujmując, może być po prostu zdecydowanie głośniej.

List otwarty do Radnych Powiatu Leskiego za utrzymaniem strefy ciszy na Jeziorze Solińskim wystosowało Stowarzyszenie Polska Ekologia. List został podpisany przez kilka innych stowarzyszeń i fundacji, których celem jest między innymi promowanie ekologicznego stylu życia.

Dziś stoimy w obliczu działań mogących skutkować utratą wszelkich tych zalet na rzecz komercjalizacji w interesie wąskiej grupy zainteresowanych, a możliwe, że również bezpowrotnym zniszczeniem lub zubożeniem przez dziesięciolecia budującego się ekosystemu. Istnieje bowiem poważne zagrożenie administracyjnego zniesienia ograniczeń w wykorzystaniu silników spalinowych – czytamy w odezwie.

Sygnatariusze listu zaznaczają, że likwidacja strefy ciszy na Jeziorze Solińskim spowoduje przede wszystkim pojawienie się na akwenie szybkich łodzi motorowych i skuterów wodnych. – Żeglowanie w takim sąsiedztwie dużo traci i obarczone jest również ryzykiem, gdy żagle kojarzą się z ciszą, majestatycznym przesuwaniem się po wodzie przy wieczornej bryzie, łodzie motorowe to hałas i duże prędkości.

Naszym obowiązkiem jest zadbać o to co jeszcze w naturalny sposób przetrwało. Pozostawmy więc Jezioro Solińskie w strefie ciszy, nie psujmy tego co tak dobrze od dziesięcioleci wpływa na rozwój tej części Bieszczadów. Pamiętajmy, że przyjeżdża tu już kolejne pokolenie turystycznej subkultury, dla której ta część Polski jest niezwykle ważna. Wierne jest ono zasadzie, że jeśli chcesz odpocząć od zgiełku cywilizacji to jedź w Bieszczady. Nie niszczymy tego – apelują do radnych Rady Powiatu Leskiego instytucje podpisane pod listem.

Wczoraj do sprawy odniósł się również marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Wielokrotnie korzystałem z uroków przyrody nad Soliną. Biorąc pod uwagę wiele wypowiedzi, zapytań dotyczących tej sprawy chciałem jednoznacznie stwierdzić, że cisza nad Jeziorem Solińskim jest nieodłącznym elementem tego pięknego krajobrazu – zaznacza na wstępie szef samorządowych struktur Podkarpacia.

Marszałek mówi o tym, że decyzja NSA sprawia, że musi powstać nowa uchwała, które ureguluje wszystkie kwestie dotyczące ograniczenia używania łodzi z silnikami spalinowymi. Rada Powiatu Leskiego, może ograniczyć lub zakazać używania jednostek pływających lub niektórych ich rodzajów na określonych zbiornikach powierzchniowych, jeżeli jest to konieczne do zapewnienia odpowiednich warunków akustycznych na terenach przeznaczonych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe. Ograniczenie to nie będzie dotyczyło jednostek pływających, których użycie jest konieczne do celów bezpieczeństwa publicznego lub do utrzymania cieków i zbiorników wodnych.

Z uwagi na zbliżający się sezon turystyczny, podjęcie przez Radę Powiatu Leskiego nowej uchwały jest pilne, aby zapewnić komfortowe korzystanie przez turystów ze zbiorników wodnych Solina i Myczkowce oraz ochronę przyrody. Deklarujemy wszelką pomoc w tej kwestii. Obecnie trwają prace nad nową uchwałą Rady Powiatu Leskiego. Departament Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego jest w kontakcie ze Starostą Leskim i wspiera prace w celu wypracowania optymalnych rozwiązań i zapewnienia komfortu akustycznego w miejscach przeznaczonych na rekreację – mobilizuje radnych powiatowych w Lesku Władysław Ortyl.

foto (2): UMWP

źródło: Red., Stowarzyszenie Polska Ekologia – Fb, UMWP

Czy na Jeziorze Solińskim powinien obowiązywać zakaz używania jednostek pływających z napędem spalinowym?


TAK
NIE
Już głosowałeś w tej ankiecie. Zobacz wyniki głosowania.
Pokaż wyniki głosowania.
TAK (287)
NIE (80)
Zagłosuj.
27-04-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)