REKLAMA
REKLAMA

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” na sanockim Rynku! (FOTO)

SANOK / PODKARPACIE. Historia pierwszych lat polskiej niepodległości, na nowoczesnej wystawie przygotowanej przez Biuro Programu „Niepodległa”, zawita do 40 miejscowości z całej Polski. W każdej z nich interaktywna przestrzeń z atrakcjami takimi jak pokazy VR, hologramy i makiety będzie dostępna bezpłatnie przez trzy dni. Od 15 do 17 września wirtualny teatr stacjonuje w Sanoku.  Zapraszamy do zwiedzania!

W Wirtualnym Teatrze Historii „Niepodległa” przedstawiono historię Polski czasu pierwszych lat II Rzeczypospolitej w formie ciekawostek historycznych. Sto lat temu kończył się proces formowania granic państwowych po I wojnie światowej i licznych konfliktach przygranicznych. Na mapach Europy pojawił się wywalczony kształt niepodległej Polski, a wysiłki tysięcy obywateli skupiły się na odbudowie polskiej państwowości w wielu dziedzinach życia, w szkołach, zakładach przemysłowych, biurach, szpitalach, urzędach, bankach czy instytucjach kultury.




KAMERA NA ŻYWO z sanockiego Rynku (źródło: KameryLIVE, youtube.com)




Choć mieszkańcy II Rzeczpospolitej mieli różne poglądy, wyznania, talenty i pomysły na przyszłość, to razem budowali wspólnotę, na rzecz której pracowali. Dziś ciekawostki z funkcjonowania młodego kraju można poznawać dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii. W kameralnej przestrzeni stworzonej w specjalnym, rozkładanym samochodzie ciężarowym, ekrany i cyfrowe wizualizacje pozwalają łatwo przejść przez najważniejsze informacje z lat 1918-1925. Holoboxy prezentują historyczne artefakty, a gospodarzem wystawy jest cyfrowo zrekonstruowany Józef Piłsudski, którego głos wita i żegna gości. Natomiast kulturę, która była integralnym elementem tożsamości narodowej, przybliżą specjalnie przygotowana makieta polskiego pawilonu z wystawy światowej w Paryżu z 1925 roku.

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” jest swego rodzaju ukoronowaniem działań kulturalnych i sportowych, prowadzonych od 2017 roku w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa”. Różne działania, realizowane zarówno na poziomie lokalnym, jak i ogólnokrajowym, włączają Polki i Polaków w obchody stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości. Niech wizyta w Teatrze stanie się zaproszeniem do radosnego, wspólnego świętowania, bo Niepodległa jest dla wszystkich.

Wystawa jest dostępna także dla dzieci i dorosłych poruszających się na wózkach, dzięki specjalnie rozkładanej rampie. Osoby z niepełnosprawnościami mogą liczyć na pomoc obsługi Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”.

Samochodowi towarzyszą dwa namioty. W jednym z nich podróż w czasie zapewniają gogle VR, które pozwalają spotkać się z tenisistką Jadwigą Jędrzejewską w filmie „Dża-Dża” lub z aktorem Aleksandrem Żabczyńskim w filmie „Nie kochać w taką noc”. W drugim namiocie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z wybranym ojcem niepodległości dzięki fotobudce.

Odwiedziny w mobilnym Wirtualnym Teatrze Historii „Niepodległa” to atrakcyjna forma wspólnego spędzenia czasu dla starszych i młodszych. Na pomoc obsługi Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” mogą liczyć osoby z niepełnosprawnościami. Każdy przystanek to trzy dni na odwiedzenie mobilnego teatru. Godziny otwarcia prezentują się następująco:

Dzień 1: 12:00 – 18:00
Dzień 2: 10:00 – 18:00
Dzień 3: 10:00 – 16:00

Wstęp jest bezpłatny, zapisy nie obowiązują. Zwiedzanie stref trwa około pół godziny, do których należy dodać jeszcze czas na obejrzenie filmu VR. Wszyscy zwiedzający muszą stosować się do regulaminu korzystania z Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa.

źródło: niepodlegla.gov.pl / red.

15-09-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

Ile to będzie kosztować podatnika2022-09-15 14:43:01
0 0
Przecież to jakieś nieporozumienie w dobie internetu
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)