REKLAMA
REKLAMA

Wspólne ćwiczenia policjantów i strażników. Jazda na quadach (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. Policjanci, wspólnie ze strażą rybacką, przez trzy dni doskonalili umiejętności prowadzenia pojazdów typu ATV i UTV, w trudnym terenie. Podczas szkolenia, uczestnicy ćwiczyli m.in. technikę jazdy pojazdami typu quad i buggy. Utrwalali wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy w sytuacji wypadków komunikacyjnych pojazdów terenowych, w trudno dostępnych terenach górskich.

W ubiegłym tygodniu, na terenie ośrodka „Osada Ostoja”, który znajduje się w Stężnicy w Bieszczadach, przeprowadzono trzydniowe szkolenie. Organizatorem była Państwowa Straż Rybacka wspólnie z Wydziałem Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Wzięli w nim udział strażnicy Państwowej Straży Rybackiej oraz policjanci, którzy na terenie garnizonu podkarpackiego pełnią służbę z wykorzystaniem quadów służbowych.

Uczestników szkolenia przywitali Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Rybackiej Jerzy Jakubiec wraz z zastępcą Ireną Gierus oraz Naczelnik Wydziału Prewencji Policji w Rzeszowie mł. insp. Piotr Kluz.

Zajęcia w terenie przeprowadził licencjonowany instruktor jazdy na quadach Tomasz Kudełka – zwycięzca prestiżowych zawodów Race To Hell 2021.

Funkcjonariusze Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, wraz z instruktorami Bieszczadzkiego Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, przeprowadzili zajęcia z topografii i terenoznawstwa oraz orientacji w terenie, posługiwania się mapą i kompasem, a także wykorzystania nawigacji za pomocą Globalnego Systemu Pozycjonowania (GPS).

W trakcie zajęć doskonalono umiejętności w zakresie m.in. techniki jazdy pojazdami typu quad i buggy, poprawnej pozycji w trakcie korzystania ze sprzętu tj.: ułożenie rąk, nóg, głowy, a także balansowania ciałem oraz prawidłowego korzystania z napędów L i H oraz 2×4 – 4×4. Uczestnicy szkolenia utrwalali również wiedzę z zakresu udzielania pierwszej pomocy w sytuacji wypadków komunikacyjnych pojazdów terenowych, w trudno dostępnych terenach górskich.

Ratownicy Bieszczadzkiego Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przeprowadzili szkolenie z obsługi aplikacji ”Ratunek” oraz pokazali, jak za pomocą quadów i wózka transportowego, wykonać ewakuację osób poszkodowanych z trudnego terenu.

W trakcie zajęć przeprowadzono pozorowane akcje poszukiwawczo-ratownicze z wykorzystaniem quadów służbowych. Zadaniem uczestników było m.in. odebranie zgłoszenia z aplikacji „Ratunek”, ustalenie lokalizacji oraz odnalezienie osób poszkodowanych. Następnie udzielenie im pierwszej pomocy, przetransportowanie w bezpieczne miejsce i przekazanie odpowiednim służbom. Jednym z zadań było udzielenie pomocy dwóm poszkodowanym, którzy brali udział w symulacji wypadku quada nad urwiskiem w lesie.

Podczas trzydniowych ćwiczeń, uczestnicy mieli do dyspozycji, testowania i szkolenia, najnowocześniejsze pojazdy typu ATV oraz UTV udostępnione przez Autoryzowanego Dealera Polaris z Mielca. Było to pierwsze tego typu szkolenie policjantów i strażników rybackich.

Artykuł i zdjęcia mł. asp. Tomasz Wojtanowski – Wydział Prewencji KWP w Rzeszowie

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

PODKARPACIE. 30-letni kierowca wjechał po zamykający się szlaban! (VIDEO)


Informacje o aktualnej sytuacji na drogach Sanoka, powiatu sanockiego i całego regionu w grupie POMOC112.

DOŁĄCZ DO GRUPY – KLIKNIJ

24-04-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)