Wycieczka w góry z dzieckiem. Gdzie jechać i o czym warto pamiętać?
Wędrowanie z dzieckiem po górach to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu, wzmocnienie więzów rodzinnych i bliski kontakt z naturą. Jak zaplanować taką wycieczkę, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji? Czy lepiej wybrać Tatry, czy Karkonosze z dzieckiem?
Spis treści:
- Jak zaplanować wycieczkę w góry z dzieckiem?
- W jakie góry zabrać małe dziecko?
- W Tatry czy Karkonosze z dzieckiem?
- Co zabrać w góry z dzieckiem?
Jak zaplanować wycieczkę w góry z dzieckiem?
Wycieczka w góry z dzieckiem może być fantastyczną przygodą. Pod warunkiem, że planując taką wyprawę, weźmiemy pod uwagę wiek i możliwości małego turysty. Niektórzy wędrują po górach już z kilkumiesięcznymi bobasami. Takie wycieczki nie mogą być oczywiście zbyt długie i trudne technicznie, nawet jeśli zamiast wózka używamy nosidła. Należy też pamiętać o regularnych przerwach na karmienie i odpoczynek.
Ze starszymi, kilkuletnimi dziećmi górskie wyprawy są łatwiejsze, choć także wówczas nie powinniśmy planować zbyt intensywnych eskapad. Przynajmniej na początku, gdy młody człowiek dopiero oswaja się z tego typu aktywnością. Z czasem możemy zacząć wybierać dłuższe i trudniejsze trasy.
W jakie góry zabrać małe dziecko?
Wielu rodziców zastanawia się, w jakie góry zabrać małe dziecko. Wszystko zależy od wieku naszej pociechy. Z niemowlakiem raczej nie warto wybierać się w Tatry, by przemierzać strome podejścia, urwiska czy trasy z łańcuchami. Oczywiście możemy zatrzymać się w jednej z podhalańskich miejscowości i ograniczyć się do spacerów z wózkiem, np. po zakopiańskich Krupówkach.
Ciekawą propozycją są także Karkonosze czy Bieszczady. W niższych górach znajdziemy łatwiejsze szlaki, które można pokonywać nawet wózkiem. W licznych ośrodkach turystycznych nie brakuje też placów zabaw i innych atrakcji dla najmłodszych.
W Tatry czy Karkonosze z dzieckiem?
W Polsce nie brakuje atrakcyjnych miejsc dla rodzin kochających góry. Nawet w tych najwyższych, czyli Tatrach, znajdziemy zakątki dostępne dla małych dzieci. Wózkiem dojedziemy choćby do Morskiego Oka. Z maluchem w nosidle możemy wędrować po tatrzańskich dolinach, na przykład Dolinie Chochołowskiej.
W Karkonosze z dzieckiem też warto się wybrać. Piękne widoki zapewni podróż kolejką ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę. Łatwa trasa, nawet dla wózka dziecięcego, prowadzi do schroniska nad Łomniczką. W Karpaczu atrakcją dla dzieci jest Park Bajek, w którym można odwiedzić chatki Królowej Śniegu, Calineczki, Śpiącej Królewny czy Kopciuszka.
Co zabrać w góry z dzieckiem?
Do wycieczki należy dobrze się przygotować. Co zabrać w góry z dzieckiem? Jeśli planujemy wyprawę po trudnym terenie, lepiej zrezygnować z wózka i wykorzystać np. chustę. Dla najmłodszych dzieci polecane są chusty elastyczne, które doskonale dopasowują się do kształtu ciała malucha, a przede wszystkim nie wymagają „motania”. Gdy nasza pociecha zaczyna samodzielnie siadać i kontroluje trzymanie głowy, możemy w czasie wycieczek korzystać z nosidła.
Bardzo ważny jest strój dziecka. Ponieważ w górach pogoda potrafi zmienić się błyskawicznie, warto ubierać malucha na cebulkę – na bieliznę termoaktywną lub koszulkę z oddychającego materiału zakładając polar lub bluzę i kurtkę. Jeśli dziecko już chodzi, musi mieć wygodne buty.
Młodego turystę należy też chronić przed słońcem, smarując kremem z wysokim filtrem. Trzeba też zadbać o odpowiednie nawodnienie, zabierając zapas wody. Bardzo ważne są regularne posiłki spożywane na trasie; warto mieć w plecaku nie tylko kanapki, ale również owoce, np. w postaci musów w tubkach.
Ewa Podsiadły-Natorska
materiał partnera