PODKARPACIE. Zakończyła się XIII edycja Harasymiady – na ścieżkach Krainy Łagodności. Jest to cykliczna impreza, która kultywuje pamięć o Jerzym Harasymowiczu – poecie ludzi gór, który sporą część życia spędził właśnie w Bieszczadach.
Podczas tegorocznej edycji zorganizowany został m.in. konkurs poetycko – plastyczny pn. „Wiatrem bieszczadzkim niesieni” dla dzieci i młodzieży z gminy Komańcza, których prace można było podziwiać w trakcie trwania imprezy. Ponadto w trakcie realizacji projektu odbyły się również warsztaty fotograficzne w plenerze oraz warsztaty recytatorskie. Warto wspomnieć, że projekt sfinansowany został ze środków finansowych Fundacji PZU.
Tegoroczne obchody XIII Harsymiady rozpoczęły się 16 września w restauracji „Pod Kominkiem” w Komańczy. Zaproszonych gości powitał Roman Bzdyk – wójt gminy Komańcza. Imprezę prowadził Pan Mieczysław Czytajło. Następnie dzieci recytowały wiersze Jerzego Harasymowicza. Kolejno wręczone zostały dyplomy oraz nagrody dla dzieci i młodzieży biorących udział w konkursie poetycko-plastycznym „Wiatrem bieszczadzkim niesieni”.
Opowieści dotyczące życia i twórczości Jerzego Harasymowicza rozpoczęła Pani Krystyna Chowaniec – historyk, harcmistrzyni, działaczka harcerska, oświatowa i społeczna, która skupiła się na gawędach o Bieszczadzkich Biesiadach Literackich Jerzego Harasymowicza.
W trakcie spotkania prelekcje wygłosili zaproszeni goście, w tym: Danuta Nagórzańska – Gał – była Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Komańczy, Roman Zielonka – Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Cisna, Edward Marszałek – Rzecznik Prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie oraz gość specjalny Józef Baran – poeta, Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oddział Kraków.
Po przerwie na kawę przyszła pora na muzyczną część imprezy. Jako pierwszy swoje utwory zaprezentował zespół „Wernyhora” rodem z Sanoka – tworzący muzykę folkową.
W dalszej kolejności uczestnicy Harasymiady wysłuchali koncertu Elżbiety Adamiak – znakomitej polskiej piosenkarki, gitarzystki i kompozytorki z kręgu poezji śpiewanej. Imprezie towarzyszyła wystawa pamiątek związanych z Jerzym Harasymowiczem.
Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy włączyli się w organizację XIII Harsymiady, a także przybyłym gościom za uświetnienie obchodów.
źródło: materiały nadesłane
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz