REKLAMA
REKLAMA

Zespół Pieśni i Tańca „OSŁAWIANY” świętuje 50-lecie działalności artystycznej (ZDJĘCIA)

W tym roku Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „OSŁAWIANY” obchodzi 50-lecie swojego istnienia. Z tej okazji 13 sierpnia br. w OSP w Mokrem odbył się koncert jubileuszowy, w trakcie którego Zespół zaprezentował swój dorobek artystyczny.

Zespół „OSŁAWIANY” powstał w 1972 roku we wsi Mokre, w gminie Zagórz, z inicjatywy miejscowej młodzieży i społeczników pochodzenia ukraińskiego.

Zespół na początku tworzył dla własnej rozrywki, a później w celu przygotowywania repertuaru scenicznego zaczął organizować regularne próby. Opieką instruktorską otoczył młodych artystów Eugeniusz Mohyła, który zgodził się zostać kierownikiem nowopowstałego zespołu.

Działając przy ówczesnym Ukraińskim Towarzystwie Społeczno-Kulturalnym, a dzisiaj Związku Ukraińców w Polsce zespół propaguje kulturę ukraińską w Polsce oraz za granicą. W swoich szeregach skupia ludzi (młodzież szkolną, studentów, osoby pracujące), którym nie są obojętne tradycje swych przodków i chętnie uczestniczą w kultywowaniu tych cennych wartości.

Zespół „Osławiany” dał wiele koncertów w Polsce, m.in. podczas: Tygodnia Kultury Beskidzkiej, Festiwalu Kultury Ukraińskiej w Sopocie, Łemkowskiej Watry w Zdyni, Festiwalu „Europa bez granic”, Festiwalu „Wspólnota w Kulturze” oraz za granicą: Tourne po Kanadzie i USA (1989), Ukraina, Słowacja, Niemcy, Turcja – Sivas Congress 2-4 september 2009, Rumunia – Cluj Napoca – 13th International Folklore Festival „Szent Istvan” (2011).

foto: Starostwo Powiatowe w Sanoku

Zespół „Osławiany” brał także udział w Festiwalu Telewizyjnym „Horycwit” (Ukraina), w programach telewizyjnych (m.in. „Kawa czy herbata”, „Swojskie klimaty”), nagrał kasetę i 2 płyty CD. Za swój wkład w krzewienie kultury ukraińskiej zespół wielokrotnie otrzymywał podziękowania oraz wyrazy uznania Ministerstwa Kultury RP.

Od 1991 roku zespół jest współorganizatorem „Święta Kultury Nad Osławą” w Mokrem.

Obecnie funkcję kierownika zespołu pełni Marzena Onyszkanycz. Kierownikiem artystycznym jest Jarosław Maszluch. Zespół „Osławiany” ma w swoim repertuarze pieśni i tańce z pogranicza Łemkowsko-Bojkowskiego, a także z Zakarpacia, Huculszczyzny, Zachodniej i Centralnej Ukrainy. W swoim dorobku zespół „Osławiany” ma także program bożonarodzeniowy, na który składają się ukraińskie kolędy i pastorałki (szczedriwky). W 2006 roku zespół zrealizował z pomocą Cieszyńskiego Studia Teatralnego spektakl „Dobosz” na podstawie wielkiego eposu huculskiego „Na wysokiej połoninie” Stanisława Vincenza.

Podczas tournee w Kanadzie i USA (1989 r.) zespół nagrał swoją pierwszą kasetę. W roku 1996 zespół OSŁAWIANY nagrał płytę CD i kasetę, które ukazały się w serii „Kapele i zespoły Polski Południowo – Wschodniej” – UKRAINIAN FOLK MUSIC. Nagranie zrealizowano dzięki Polonia RECORDS w grudniu 1996 r. w studio Polskiego Radia Rzeszów. Kolejną płytę, zatytułowaną – OSŁAWIANY „Oj tam u Mokrim” nagrano w 2008 roku (zrealizowano dzięki dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji; Producent: Tadeusz Konador).

foto: Starostwo Powiatowe w Sanoku

źródło: Starostwo Powiatowe w Sanoku

16-08-2022

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)