REKLAMA
REKLAMA

Aktywny weekend podkarpackich terytorialsów (ZDJĘCIA)

W dniach 13-14 maja 2023 r. żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej odbyli kolejne szkolenie rotacyjne. Terytorialsi działali m.in. na terenie swoich Stałych Rejonów Odpowiedzialności. Realizowane były wszystkie formy aktywności.

Terytorialsi regularnie doskonalą swoje umiejętności podczas obowiązkowych szkoleń rotacyjnych. Szkolenia w tzw. Stałych Rejonach Odpowiedzialności (SRO), czyli w terenie skąd wywodzą się żołnierze WOT, stanowią wizytówkę formacji.

Jednym z ciekawszych szkoleń było doskonalenie umiejętności saperskich przez żołnierzy z 33 batalionu lekkiej piechoty oraz kompanii saperów. Do najważniejszych zadań, jakie realizowali podkarpaccy Terytorialsi w ramach tego szkolenia należało tworzenie i sporządzanie sieci elektrycznych, jak również sposoby maskowania ładunków wybuchowych.

– Zajęcia z zakresu wysadzania ładunków saperskich, pozwoliły mi na praktyczne sprawdzenie wiedzy teoretycznej pozyskanej we wcześniejszych etapach szkolenia- powiedział st. kpr. Dawid z kompanii saperów.

Saperzy z 3 Podkarpackiej Brygady OT realizowali zajęcia z wykonywania prac minerskich zgodnie ze specyfiką, przeznaczeniem i wyposażeniem pododdziału. Saper wojskowy nie działa sam, w każdej „wspaniałej dwunastce” jest dwóch żołnierzy o tej specjalności. Żołnierze znając właściwości materiałów wybuchowych i ich zastosowanie pracują zawsze w zespołach. Współpraca jest niezwykle ważna, ponieważ ma na celu minimalizację ryzyka związanego z pracami saperskimi.

Oprócz zajęć saperskich żołnierze z 35 batalionu lekkiej piechoty z Sanoka odbywali szkolenia z Ochotniczą Strażą Pożarną Niebieszczany. Szkolenie przeznaczone było dla grupy medyków oraz dla samodzielnego plutonu logistycznego. Oprócz zajęć strzeleckich żołnierze sanockiego batalionu odbywali zajęcia z takich tematów jak: poszukiwanie zaginionych osób, improwizowane metody zabezpieczenia złamań czy też stabilizacja stanu poszkodowanego. Jest to szczególnie ważne ze względu na częstą konieczność transportu rannego na wyższy poziom zabezpieczenia medycznego wchodzącego w ramy Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego w którym działa OSP Niebieszczany.

Terytorialność oznacza gotowość do obrony i wspierania rodzin, bliskich i sąsiadów. Tego typu szkolenia określają wymiar tzw. „mobilności szkoleniowej”, czyli zdolności szkolenia pododdziałów lekkiej piechoty na terenie gminy, powiatu czy też dzielnicy, który jest jej rejonem działania i wpisuje się w misję formacji: „obrona i wspieranie lokalnych społeczności”.

ppor. Magdalena Mac
rzecznik prasowy 3 PBOT
fot. 3 PBOT

16-05-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)