REKLAMA
REKLAMA

Dziś Dzień Bezpiecznego Internetu

Dzisiaj na całym świecie obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Inicjatywa w założeniu ma promować bezpieczne zasady korzystania z sieci i przestrzec internautów przed czyhającymi na nich zagrożeniami.

7 lutego 2023 roku w wielu krajach obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu „Safer Internet”. Celem tej inicjatywy jest przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania internetu.

W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany jest przez Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Co roku organizatorzy zachęcają inne podmioty do realizowania w lutym lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów.

Istotną inicjatywą podejmowaną przez Polskie Centrum Programu Safer Internet z okazji tegorocznych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu jest uroczysta gala, która odbędzie się w dniu 7 lutego 2023 r. w godz. 11.00 – 15.00 w Teatrze Palladium w Warszawie. W trakcie gali zaplanowano wystąpienia ekspertów m.in. z zakresu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci. Wydarzenie ma charakter hybrydowy, istnieje możliwość udziału w transmisji online na stronie: dbi.pl oraz facebook.com/bezpiecznyinternet (bez konieczności wcześniejszej rejestracji). Szczegółowe informacje na temat przedsięwzięcia znaleźć można na stronie: https://www.saferinternet.pl/dbi/konferencja-dbi.html.

Z okazji obchodów DBI 2023 przygotowany został również cały kalendarz wydarzeń w lutym i marcu, w tym specjalne webinary Polskiego Centrum Safer Internet. Oferta dostępna jest na stronie https://www.saferinternet.pl/dbi/webinary.html. Ich celem jest prezentacja konkretnych narzędzi i tematów, które mogą być wykorzystane w edukacji o bezpieczeństwie w sieci.

Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie, podejmując zadania z zakresu profilaktyki społecznej, czynnie włącza się w tego rodzaju inicjatywy. Realizując założenia programu profilaktycznego „Cyberbezpieczni”, policjanci spotykają się z dziećmi, młodzieżą, rodzicami oraz pedagogami informując o internetowych zagrożeniach.

Celem programu jest dostarczanie wiedzy na temat bezpiecznego korzystania z sieci oraz konsekwencji zachowań niezgodnych z prawem, do których dochodzi w przestrzeni wirtualnej. W ubiegłym roku policyjni profilaktycy przeprowadzili w ramach przedsięwzięcia przeszło dwa tysiące spotkań z dziećmi i młodzieżą oraz szereg prelekcji dla rodziców, nauczycieli i pedagogów. Zorganizowali 15 tematycznych konkursów dla dzieci i młodzieży, opublikowali na stronach internetowych ponad 120 artykułów i komunikatów ostrzegawczych. Podkarpaccy policjanci podjęli współpracę z wieloma podmiotami pozapolicyjnymi, gł. placówkami oświatowymi, jednostkami samorządowymi oraz lokalnymi mediami. Dzięki wsparciu partnerów realizatorzy programu pozyskali i opracowali szereg materiałów profilaktycznych, które wzbogacają ofertę profilaktyczną podkarpackiej Policji. Pozytywny odbiór ze strony adresatów świadczy o potrzebie i zasadności realizacji tego typu przedsięwzięć.

Wydział Prewencji KWP w Rzeszowie

07-02-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

Kot belkot 2023-02-07 11:15:38
0 0
PiS właśnie zrobił ustawę dzięki której będzie zaglądał do wszystkich komunikatorów Messenger WhatsApp Telegram i tak dalej jak i do państwa emaili bez żadnego pretekstu, bez nakazu sądowego. Będzie miał możliwość wyłączenia Wam internetu w 6 godzin. To jest największe zagrożenie internetu.
Odpowiedz
zyga 2023-02-07 12:45:32
0 0
Bez przesady.
60 razy na godzinę , Głup i i głupszy fajny film widziałem ;)2023-02-07 12:29:50
0 0
Hhahah dawno się tak nie uśmiałem Pat podobny ? ,ma w sobie? coś z Ernesta Hemingway ? dalej ,jest jak Obi-Wan Kenobi ? Pat po relacji video na temat odśnieżania miasta którą zamieściłeś ,a którą to Twoi sympatycy zignorowali to bliżej Ci do Lorda Vadera (podobne intryganctwo , więcej nie porównuje ;) ) Kilka osób dało się złapać na Twoją "troskę" o zaśnieżone sanockie ulice i wylało swoje żale na to że jest jak jest ,a winny wiadomo kto ;). Nie lubię ludzi o takiej mentalności jak Pat, dlatego zacytuję i sparafrazuję Wokólskiego Niech pana to nie gniewa, panie Pat co powiem - Pan myli się co do siebie... W panu jest tyle z Obi -Wan Kenobi , ile trucizny w zapałce... I wcale pan nie posiada szampańskich własności... Pan ma raczej własności starego sera, co to podnieca chore żołądki, ale prosty smak może pobudzić do wymiotów... Przepraszam pana... ;) , tak ubolewa Pat że tyle osób wyjechało z Sanoka ,szkoda, szkoda tylko że nie wyjechali ci co powinni ;) byłoby normalniej . Kpij Pat z 1000 zatrudnionych może Ci ulży . Po ostatniej "akcji " Patachona w Solinie (samolocik ) słyszano w okolicy śmiech (politowania) samego mistrza Barei. Więcej nie piszę ,bo szkoda tylko miasta Sanoka , nie zasłużyło sobie na to.
Odpowiedz
Z pamiętnika młodego ;)2023-02-07 13:31:00
0 0
Większość ludzi nie widzi różnicy między wiedzą, którą zgromadzili w głowie, a tą, którą mogą wyszukać w internecie , a to oznacza że ludzie staja się coraz głupsi , dokładnie tacy jak ci ;).
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)