REKLAMA
REKLAMA

Ewelina Matusiak-Wyderka nagrodzona za piękne rękodzieło (FOTO)

3 maja 2023 na dziedzińcu Polskiego Radia Rzeszów wręczono nagrody dla finalistów drugiej edycji Festiwalu RzeszOFFolk oraz ogłoszono reprezentantów województwa podkarpackiego na Ogólnopolski Festiwal „Jawor – u źródeł kultury” w Kielcach. Nagrody wręczyli Przemysław Tejkowski, prezes Polskiego Radia Rzeszów oraz Edyta Kluk-Wisz, dyrektor programowy Polskiego Radia Rzeszów. Do finału II Edycji Festiwalu RzeszOFFolk zakwalifikowało się w tym roku 7 śpiewaków i instrumentalistów, 11 twórców rękodzieła i sztuki ludowej oraz 11 zespołów i kapel ludowych, folklorystycznych i folkowych.

Z ogromną przyjemnością informujemy, że jedną z laureatek konkursu została mieszkanka Woli Sękowej Ewelina Matusiak-Wyderka nagrodzona w kategorii rękodzieło i sztuka ludowa. Zgłoszona do konkursu przez Urząd Gminy w Bukowsku jej przepiękna krywulka zyskała uznanie jurorów. Jest to już druga artystka kultywująca tradycyjną sztukę ludową z naszej gminy nagrodzona podczas tego Festiwalu.

Pani Ewelina jest artystką ludową specjalizującą się w etnicznej karpackiej biżuterii koralikowej, makramie i tkactwie. Jednak to karpacka biżuteria koralikowa jest od 23 lat dla niej niesłabnącym źródłem inspiracji i fascynacji. Swoją pasją oraz talentami dzieli się z uczestnikami warsztatów oraz studentami dwuletniego kursu w Uniwersytecie Ludowym Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej. W Woli Sękowej prowadzi również swoją pracownię “Miodosytnia”, do której serdecznie zapraszamy.

W tym roku nagrodzeni twórcy ludowi mieli możliwość zaprezentowania swoich prac szerszej publiczności na dziedzińcu Radia Rzeszów umiejscowionego przy ulicy 3 Maja w Rzeszowie. Dzięki uprzejmości Radia Rzeszów, Gminę Bukowsko oraz naszych utalentowanych artystów rękodzielników promowała nie tylko piękna karpacka biżuteria Eweliny Matusiak-Wyderki oraz ceramika Katarzyny Ziomek, wycinanki Marty Terrier i ubrania etno Moniki Nowakowskiej. Liczna widownia zgromadzona na dziedzińcu Radia Rzeszów obejrzała nie tylko niepowtarzalne prace ludowego rękodzieła, ale również występy kapel ludowych, zespołów pieśni i tańca oraz prezentacje podkarpackich obrzędów.

Dziękujemy artystom za popularyzację lokalnego dziedzictwa kulturowego naszego regionu oraz za zwiększenie społecznej woli zachowania dziedzictwa i korzystania z jego wartości.

źródło: UG Bukowsko

05-05-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)