Przemoc w rodzinie to niepokojące zjawisko, którego co roku w Polsce doświadcza ponad 200 tysięcy osób, głównie kobiet. Może być jednorazowym, lub powtarzającym się działaniem narażającym ofiary na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Przemoc narusza godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powoduje szkody na zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołuje cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.
Ofiarą przemocy w rodzinie może być każdy – dziecko, małżonek, partner, osoba starsza, osoba z niepełnosprawnościami.
Jeżeli chociażby raz w rodzinie pojawiły się zachowania przemocowe wobec Ciebie lub wobec dzieci – ZAREAGUJ! Nie pozwól, by one się powtórzyły!
Przyjmuje się, ze stosowanie przemocy w dużej mierze zależy od przyjętych wzorców naśladowania. Każda osoba stosująca przemoc powinna zgłosić się do specjalisty ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Istnieją specjalnie opracowane programy korekcyjno-edukacyjne dla osób stosujących przemoc. Wobec tych osób nieskuteczne są terapie rodzinne, czy terapie dla par. Często, zjawisku przemocy towarzyszy jakaś forma uzależnienia np. od alkoholu. W takich okolicznościach w pierwszej kolejności należy skorzystać z pomocy specjalisty uzależnień.
Co możesz zrobić, kiedy doświadczasz przemocy?
- Porozmawiaj z kimś, komu ufasz – przełam milczenie. Zwróć się o pomoc do przyjaciół, rodziny, sąsiadów.
- Nie usprawiedliwiaj przemocy – nikt nie ma prawa Cię bić ani krzywdzić w jakikolwiek sposób!
- Szukaj pomocy u specjalistów:
– na terenie powiatu sanockiego możesz zgłosić się do:
– Powiatowego Centrum Pomocy w Rodzinie w Sanoku
– Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sanoku lub szkolnego pedagoga, psychologa, wychowawcy.
Jeśli znajdujesz się w bezpośrednim niebezpieczeństwie, zadzwoń na numer alarmowy 112.
Policja w zależności od sytuacji, może:
- zatrzymać osobę, która stosuje przemoc – jeśli popełniła przestępstwo lub jest obawa, że je popełni,
- zabezpieczyć ślady i dowody przestępstwa,
- rozpocząć procedurę Niebieskiej Karty.
Podczas interwencji Policji możesz złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa możesz także złożyć samodzielnie w dowolnym momencie w jednostce Policji lub we właściwej miejscowo prokuraturze.
Pamiętaj! Nikt nie ma prawa bić, ani poniżać ciebie i twoich najbliższych. Przemoc w rodzinie jest przestępstwem za które grozi odpowiedzialność karna w tym wieloletnie więzienie dla sprawcy. Gdy jesteś świadkiem przemocy nie bój się, reaguj dzwoniąc pod alarmowy numer 112.
Zachęcamy do obejrzenia poniższego spotu i udostępnienia go. Zapraszamy również na stronę internetową swiadomibezpieczni.pl, która jest kompendium wiedzy na temat zagrożeń, prawidłowych reakcji oraz danych instytucji z powiatu sanockiego, które udzielają pomocy.
Fundusz Sprawiedliwości – pomagamy osobom pokrzywdzonym przestępstwem www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl.
Potrzebujesz pomocy?
Skorzystaj z całodobowej Linii Pomocy Pokrzywdzonym: +48 222 309 900
lub skontaktuj się mailowo: info@numersos.pl.
Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane