REKLAMA
REKLAMA

Kolejna niedziela z PTTK: Żukowem do Lipeckiej Krainy

SANOK / PODKARPACIE. Zarząd Oddziału PTTK „Ziemia Sanocka” w Sanoku wraz z Zarządem Koła Przewodników PTTK w Sanoku serdecznie zapraszają na wycieczkę z cyklu W NIEDZIELĘ ZA MIASTO Z PRZEWODNIKIEM PTTK „Żukowem do Lipeckiej Krainy”. 13 sierpnia 2023 (wycieczka piesza).

Przewodnik Artur Krzywda

Przewodnik Artur Krzywda: Serdecznie zapraszam na niedzielny spacer, który rozpoczniemy w miejscowości Żłobek a zakończymy ogniskiem na Przełęczy Przysłup (nad Żłobkiem). Podczas wędrówki przez zielone lasy i wzgórza, będziemy mieli okazję podziwiać piękne widoki, zdobędziemy najwyższy szczyt Gór Sanocko-Turczańskich leżący po stronie Polski, odwiedzimy zabytkowe cerkwie oraz miejsca pamięci, będące pamiątką po burzliwych wydarzeniach z naszej historii.    

 

Organizator zastrzega sobie prawo zmiany trasy wycieczki, jej skrócenia lub odwołania wyjazdu w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych lub innych przyczyn niezależnych.



To CUD, że POGODA była IDEALNA na szlaku po Tym co dzieje się w aurze! W pełnym słońcu zdobywaliśmy Słonny (668 m n.p.m.) podchodząc od Wujskiego, gdzie nie tylko z ambony podziwialiśmy piękny krajobraz z Bieszczadami w tle. Droga grzbietowa przez Słonną (638 m) oraz Rezerwat Przyrody „Przysłup” pełna była „stawów” z rzęsą wodną, żabami i starodrzewem ze złomami. Nad nami majestatycznie rosły klony jawory, buki, wiązy górskie, w podszycie królowała leszczyna, bez czarny, kalina, kruszyna i dereń, a w runie panoszyła się miesiącznica (blaszki judasza), paprocie, pokrzywy, a także kwitnąca na pomarańczowo smotrawa okazała. Grzybami zainteresowała się p. Maria – znalazła okazałego kozaka, kanie, maślaki, gołąbki.

Z leśniczówki Wujskie (nad Hołuczkowem) 10.02.1940 r. wywieziono moich Dziadków Jana i Annę Karnasiów z 4 dzieci na Sybir. Najstarsza (moja Mama) też Anna miała 9 lat, a w wagonach bydlęcych, jak Wielu innych, w mróz i śnieg jechali 2 miesiące do wycinania tajgi. Szybowisko w Bezmiechowej przywitało nas silnym wiatrem z cudownymi WIDOKAMI.

Serdecznie dziękujemy instruktorowi z Akademickiego Ośrodka Szybowcowego Politechniki Rzeszowskiej, panu Arkadiuszowi Bulandzie za przyśpieszony „kurs latania” w hangarze pełnym przepięknych szybowców. Obok na murze tablica upamiętniająca wyczyn Tadeusza Góry, który 18.05.1938 r. po 577.8 km w powietrzu wylądował w Solecznikach Małych (k. Wilna). Za TEN REKORDOWY LOT otrzymał jako pierwszy w świecie Medal Lilienthala (do obejrzenia w Izbie Pamięci w szkole w Bezmiechowej). Rok wcześniej Wanda Modlibowska spędziła 24 godz. na szybowcu, ustanawiając rekord świata w kategorii kobiet. Pełni wrażeń i planów na przyszły rok, po degustacji pyszności w restauracji na szczycie, po konkursach z nagrodami, ze śpiewem na ustach i radością w sercach powiedzieliśmy sobie Do Zobaczenia na szlaku z przewodnikiem  PTTK.

Dziękując wszystkim za wspólną wyprawę życzę pięknych i słonecznych nie tylko wakacyjnych dni – Przewodniczka  Grażyna Chytła.

materiały nadesłane

10-08-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)