REKLAMA
REKLAMA

Międzynarodowe ćwiczenia strażaków. Nasi w akcji! (FOTO)

W gminie Wąsewo w pow. ostrowskim na Mazowszu (4-5 bm.) miały miejsce ćwiczenia ratownicze pk. „Cooperation 2023”, których organizatorem była Komenda Główna PSP oraz Komenda Wojewódzka PSP w Warszawie.

W ćwiczeniach udział wzięło 370 ratowników i 113 pojazdów z sześciu państw. Ćwiczyły pododdziały ratownicze Państwowej Straży Pożarnej oraz specjalistyczne grupy ratownicze z Ukrainy, Litwy, Estonii, Mołdawii oraz Rumunii.

Scenariusz ćwiczeń obejmował realizację zadań ratowniczych w przypadku wystąpienia zagrożeń CBRNE, czyli zagrożeń o charakterze chemicznym, biologicznym, radiologicznym, nuklearnym i wybuchowym, a także doskonalenie współdziałania w zakresie gaszenia wielkopowierzchniowych pożarów lasów z wykorzystaniem m.in. statków powietrznych.

 

W ćwiczeniach „Cooperation 2023” brali również udział strażacy z Podkarpacia. W ramach Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego „Przemyśl” na poziomie gotowości nurkowej ABCchem, ćwiczyło 9 strażaków płetwonurków. Z JRG Brzozów udział wzięli: mł. kpt. Rafał Ziemiański i st. asp. Grzegorz Zawada, a z JRG Sanok: mł. asp. Mateusz Kielar i ogn. Wojciech Słysz oraz pięciu strażaków z JRG Przemyśl.

SGRW-N „Przemyśl” jest włączona do centralnego obwodu operacyjnego komendanta głównego. W ramach ćwiczeń podkarpaccy nurkowie prowadzili rozpoznanie pod wodą oraz wydobywali na powierzchnię zatopiony pojazd. Grupa „Przemyśl” jest pierwszą i do tej pory jedyną grupą specjalistyczną w Polsce, która posiada na wyposażeniu sprzęt do pracy w środowisku wodnym skażonym chemicznie lub biologicznie. Podczas tych ćwiczeń zaprezentowany został również pierwszy w historii Państwowej Straży Pożarnej śmigłowiec Black Hawk S-70i, dedykowany prowadzeniu działań ratowniczych oraz gaśniczych.

Opracowanie: st.asp. Grzegorz Zawada / KP PSP w Brzozowie
Zdjęcia: mł. bryg. Tomasz Fijołek / KP PSP w Sochaczewie

14-09-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)