Na pograniczach kultur i narodów. Historia, kultura, konflikty (ZDJĘCIA)
SANOK / PODKARPACIE. W dniach 14 – 16 września 2023 r. w Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku odbyła się kolejna już XI Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Na pograniczach kultur i narodów. Historia, kultura, konflikty”.
Organizatorem konferencji była Sanocka Uczelnia, a partnerami konferencji: Polonistyczne Centrum Naukowo-Informacyjne im. Igora Menioka Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Historyczne w Sanoku, Miejska Biblioteka Publiczna im. Grzegorza z Sanoka w Sanoku oraz Instytut Nauk o Kulturze UMCS w Lublinie.
Zorganizowana konferencja wywołała duże zainteresowanie środowiska. W trzydniowych obradach wzięło udział ok. 70 osób z kilkunastu ośrodków naukowych z Polski, Ukrainy, Słowacji i Austrii. Obrady toczyły się na 3 posiedzeniach plenarnych oraz w 11 sesjach tematycznych. Zebrani badacze różnych dyscyplin naukowych, tj. socjolodzy, kulturoznawcy, muzykolodzy, medioznawcy, politolodzy, historycy, literaturoznawcy, ekonomiści, dyskutowali o różnych aspektach funkcjonowania pograniczy na terenie dawnej i współczesnej Europy. Celem organizatorów było przedstawienie złożoności problematyki pograniczy rozumianych nie tylko w kategoriach przestrzenno – etnicznych, ale także jako miejsca spotykania się odmiennych zbiorowości, zróżnicowanych nie tylko społecznie, ale także religijnie, kulturowo, gospodarczo, z ich wzajemnym oddziaływaniem na siebie.
W ramach konferencji odbyła się wycieczka do Iwonicza Zdroju oraz spacer po Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
Należy nadmienić, że XI Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Na pograniczach kultur i narodów. Historia, kultura, konflikty”, została dofinansowana ze środków budżetu państwa, w ramach programu „Doskonała Nauka”.
materiały nadesłane
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz