REKLAMA
REKLAMA

Na pograniczach kultur i narodów. Historia, kultura, konflikty (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. W dniach 14 – 16 września 2023 r. w Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku odbyła się kolejna już XI Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Na pograniczach kultur i narodów. Historia, kultura, konflikty”.

Organizatorem konferencji była Sanocka Uczelnia, a partnerami konferencji: Polonistyczne Centrum Naukowo-Informacyjne im. Igora Menioka Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Iwana Franki w Drohobyczu, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Historyczne w Sanoku, Miejska Biblioteka Publiczna im. Grzegorza z Sanoka w Sanoku oraz Instytut Nauk o Kulturze UMCS w Lublinie.

Zorganizowana konferencja wywołała duże zainteresowanie środowiska. W trzydniowych obradach wzięło udział ok. 70 osób z kilkunastu ośrodków naukowych z Polski, Ukrainy, Słowacji i Austrii. Obrady toczyły się na 3 posiedzeniach plenarnych oraz w 11 sesjach tematycznych. Zebrani badacze różnych dyscyplin naukowych, tj. socjolodzy, kulturoznawcy, muzykolodzy, medioznawcy, politolodzy, historycy, literaturoznawcy, ekonomiści, dyskutowali o różnych aspektach funkcjonowania pograniczy na terenie dawnej i współczesnej Europy. Celem organizatorów było przedstawienie złożoności problematyki pograniczy rozumianych nie tylko w kategoriach przestrzenno – etnicznych, ale także jako miejsca spotykania się odmiennych zbiorowości, zróżnicowanych nie tylko społecznie, ale także religijnie, kulturowo, gospodarczo, z ich wzajemnym oddziaływaniem na siebie.

W ramach konferencji odbyła się wycieczka do Iwonicza Zdroju oraz spacer po Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.

Należy nadmienić, że XI Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Na pograniczach kultur i narodów. Historia, kultura, konflikty”, została dofinansowana ze środków budżetu państwa, w ramach programu „Doskonała Nauka”.

materiały nadesłane

22-09-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

ze środków budżetu państwa, w ramach programu „Doskonała Nauka”2023-09-22 16:11:50
0 0
A więc zapewne Ukraińcy są naszymi odwiecznymi braćmi z Wołynia, Austryjacy nigdy więcej polskich obozów Śmierci a Słowacy nie lubią Adolfa nigdy z nim nie bili
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)