REKLAMA
REKLAMA

Na wbicie „pierwszej łopaty” musimy jeszcze chwilę poczekać

SANOK / PODKARPACIE. Bardzo trudne warunki lokalowe, w których funkcjonuje Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sanoku, wciąż budzą wiele negatywnych emocji i są powodem interwencji rodziców niepełnosprawnych dzieci, którzy domagają się konkretnych działań ze strony władz Powiatu Sanockiego.

Trwające obecnie prace projektowe postępują zgodnie z planem, jednak na „wbicie pierwszej łopaty” musimy jeszcze chwilę poczekać.

Stanisław Chęć. arch. prywatne

– Zadanie w zakresie rozbudowy, przebudowy i nadbudowy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ul. Jagiellońskiej 22 w Sanoku jest bardzo ważną i strategiczną inwestycją, ponieważ wszyscy zdajemy sobie sprawę, że warunki lokalowe, w których przebywają niepełnosprawne dzieci są fatalne – mówi starosta Stanisław Chęć. – Z tego też względu już na początku obecnej kadencji Zarząd Powiatu Sanockiego podjął decyzję, że priorytetem musi być stworzenie nowego miejsca na potrzeby SOSW. Działania podjęliśmy niemal natychmiast. W 2020 roku złożyliśmy wniosek o dofinansowanie inwestycji w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, który został pozytywnie oceniony.

Po otrzymaniu 4 mln zł władze Powiatu Sanockiego zleciły przygotowanie programu funkcjonalno-użytkowego dla tego zadania i wyłoniły wykonawcę. Niestety, ze względu na okoliczności związane z wystąpieniem COVID-19, musiały podpisać aneks wydłużający termin realizacji umowy do 3 kwietnia 2021 r.

Uruchomiono procedurę przetargową dla zadania w formule „zaprojektuj i wybuduj”, wybrano inspektora nadzoru oraz podpisano umowę z wykonawcą – firmą SOLKAN Sp. z o.o. Umowa była aneksowana z przyczyn od Powiatu niezależnych, a miało to związek z opóźnieniem w uchwaleniu przez Radę Miasta Sanoka Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego.

Następnie wykonawca robót złożył 4 sierpnia 2022 r. do Wydziału Architektury i Budownictwa wniosek o pozwolenie na budowę. Niestety, pomimo pozytywnej decyzji i wezwań ze strony Starostwa Powiatowego, wykonawca z opóźnieniem wynoszącym ponad 14 miesięcy przedstawił do zatwierdzenia szczegółowy harmonogram rzeczowo-finansowy prac, przy czym równocześnie wystąpił o waloryzację wynagrodzenia, podwyższając wartość swojego wynagrodzenia do kwoty 10 385 513,61 zł brutto.

Na tę chwilę sposób wystąpienia o zmianę zapisów umowy nie spełnia wymagań formalnych. Wykonawca wystąpił również o uznanie robót dodatkowych i zamiennych na kwotę 2 578 066,15 zł, co też nie spełnia wymagań formalnych. Dwa tygodnie temu, 14 lutego br., w ostatecznym terminie umownym wykonawca złożył dokumentacje techniczne, które są obecnie w opiniowaniu zamawiającego.

Zakończenie robót budowlanych, zgodnie z zawartą umową, planowane jest na dzień 17.02.2024 roku.

– Podsumowując, chcę podkreślić, że Zarząd Powiatu Sanockiego dokłada wszelkich starań, aby prace przy nowym budynku SOSW przebiegały w możliwie jak najszybszym tempie. Nie do końca mamy jednak wpływ na działalność wykonawcy, który póki co, wszystkie prace projektowe wykonuje zgodnie z harmonogramem zawartym w umowie – dodaje starosta Stanisław Chęć.

źródło: Starostwo Powiatowe w Sanoku

04-03-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

PiS rządzi już 8 lat w powiecie2023-03-03 11:37:29
0 0
i co zrobili poza pobieraniem pensji w sprawie SOSW ? Czy remont tego obiektu ma sens czy nie lepiej zbudować coś parterowego poza miastem
Odpowiedz
Pytanie do Biskupa i Ursuskiego 2023-03-03 11:38:55
0 0
Co w sprawie SOSW zrobiła Solidarna Polska z Ursuskim i Biskupem przecież rządzą już 8 lat ?
Odpowiedz
Jak to co2023-03-04 11:15:08
0 0
Ustawili się po raz tysięczny do fotki z wypiętą klapą po ordery.
Obiecanki cacanki a głupiemu radość 2023-03-03 11:40:09
0 0
Ludzie PiS znowu powiedzą że to wina Tuska że SOSW wygląda jak zapyziała nora ?
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)