Przez trzy miesiące przyjmowania wniosków, na Podkarpaciu rodzice złożyli ponad 211 tys. wniosków. Tylko do końca maja br. trwa obecny okres świadczeniowy na 500 plus.
Żeby otrzymać świadczenie wychowawcze na nowy okres świadczeniowy, który trwać będzie od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r., trzeba złożyć do ZUS odpowiedni wniosek drogą elektroniczną. Środki z programu są wypłacane bezgotówkowo na wskazany numer rachunku bankowego.
– Z wniosków, które napłynęły widzimy, że tych błędów jest dużo mniej niż w ubiegłym roku. Wciąż jednak zdarzają się sytuacje, kiedy dwoje rodziców wnioskuje na to samo dziecko. Świadczenie otrzymuje tylko jeden z rodziców. Na przykład jeśli dwoje rodziców mieszka razem i wychowuje dziecko wspólnie, świadczenie otrzyma ten, który złożył wniosek pierwszy; z kolei jeśli rodzice nie mieszkają wspólnie, świadczenie należy się temu, z którym mieszka dziecko. Świadczenie może przysługiwać obojgu rodzicom tylko w jednej sytuacji – gdy sprawują opiekę naprzemienną. Wtedy świadczenie dzielone jest po równo – i każdy z rodziców otrzymuje 250 zł. Ważne jest, aby opiekunowie przed wysłaniem elektronicznego wniosku sprawdzili numer rachunku bankowego a także pesel dziecka. Takie prozaiczne błędy mogą wydłużyć czas przelewu świadczenia – wyjaśnia Wojciech Dyląg regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.
– Dla osób, które złożyły w ostatnich tygodniach wniosek o świadczenie terminy wypłaty nie powinny się zmienić. Inaczej może być w przypadku osób, które wniosek wyślą w czerwcu lub lipcu. ZUS będzie dla takich osób wyznaczał najbliższe terminy wypłat. Nie zawsze mogą się one pokrywać z obecnymi datami przelewów – dodaje rzecznik.
Innymi, często popełnianymi błędami we wnioskach o 500+ są także „literówki”. Zdarza się, że wnioskodawcy błędnie wpisują numer PESEL dziecka, wpisują swój PESEL zamiast dziecka, czy podają błędny numer rachunku bankowego. Przed wysłaniem wniosku o świadczenie 500+, należy sprawdzić wszystkie dane.
Przypominam, że w tym roku wnioski na nowy okres świadczeniowy można złożyć także za pośrednictwem aplikacji mobilnej mZUS. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach z systemami operacyjnymi Android i iOS. Można ją pobrać ze sklepów Google Play oraz App Store. Wnioski o świadczenia dla rodzin można składać również za pośrednictwem usług dostępnych w ubiegłych latach, czyli Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia czy bankowości elektronicznej większości polskich banków.
Wojciech Dyląg
regionalny rzecznik prasowy w województwie podkarpackim
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz