Ochotnicza Straż Pożarna w Besku liczy już 130 lat! (ZDJĘCIA)
BESKO / POWIAT SANOCKI. To już 130 lat odkąd w Besku istnieje Ochotnicza Straż Pożarna. Uroczystości jubileuszowe miały miejsce 30 lipca. Rozpoczęły się mszą świętą odprawioną w intencji strażaków, po której nastąpił przemarsz ulicami Beska pod remizę.
Gości i jubilatów przywitali Mariusz Bałaban – wójt Gminy Besko oraz Jan Jaślar – prezes OSP w Besku, radny Powiatu Sanockiego. Po przedstawieniu historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Besku miało miejsce wręczenie odznaczeń i medali dla zasłużonych strażaków i osób.
Obchody uświetnił występ Mażoretek SUNSHINE Besko oraz Zespołu Muzyczno-Obrzędowego PAKOSZOWIANIE. Zwieńczeniem była zabawa taneczna z Zespołem Muzycznym SANTANOS.
W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele Powiatu Sanockiego: starosta Stanisław Chęć, wicestarosta Janusz Cecuła oraz Robert Pieszczoch – przewodniczący Rady Powiatu Sanockiego.
Gratulujemy OSP w Besku pięknego jubileuszu i życzymy dalszej opieki św. Floriana.
Historia Ochotniczej Straży Pożarnej w Besku
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Besku powstała w 1893 r. W 1899 r. do beskiej drużyny straży pożarnej należało 18 strażaków. Od początków swego istnienia jednostka dynamicznie się rozwijała, jednocześnie pełniąc w środowisku funkcję profilaktyczno-ochronną i społeczno-kulturotwórczą.
Lata I wojny światowej były okresem prawie całkowitego wygaszenia działalności straży pożarnej w Besku. Przyczyną tego stanu był pobór niemal wszystkich strażaków do wojska austriackiego. Jednak po 1918 r. straż w Besku odrodziła się i podjęła dynamiczne działania mające na celu rozwój bazy materiałowej i sprzętowej.
Wizytówką Beska stała się również integrująca polską ludność, a funkcjonująca przy straży pożarnej, Polska Orkiestra Dęta. W tym samym czasie został ufundowany pierwszy sztandar jednostki.
W sierpniu 1939 r. ponownie wielu strażaków otrzymało karty mobilizacyjne i opuściło wieś. Niestety, już we wrześniu, jeden z żołnierzy niemieckich zniszczył strażacki sztandar, a straż na mocy dyrektyw władz okupacyjnych przestała istnieć.
W tym czasie ochronę przeciwpożarową w Besku zapewniało tylko kilku specjalnie do tego celu upoważnionych przez Niemców druhów beskiej jednostki. Po zakończeniu działań wojennych, od września 1944 r., beska straż, miesiąc po miesiącu i rok po roku, na powrót organizowała swoją działalność, biorąc czynny udział w odbudowie wsi i w organizacji „nowego życia”.
Już w 1945 r. zapada decyzja o rozpoczęciu budowy nowej strażnicy. W 1950 roku jednostka wzbogaciła się o samochód bojowy. Można uznać, że od tej pory rozpoczął się nowy etap funkcjonowania jednostki OSP w Besku.
W 1957 r. rozpoczęto budowę nowej remizy strażackiej, która dzięki zaangażowaniu strażaków i całego społeczeństwa w 1965 roku została oddana do użytku. Oprócz podejmowanych działań społecznych i organizacyjnych, druhowie cały czas pełnili „standardową” strażacką służbę, (pożary, wypadki losowe, klęski żywiołowe, czy też w późniejszych latach wypadki drogowe).
W 1983 r. jednostka OSP w trakcie obchodów 90-lecia istnienia otrzymała nowy sztandar, wykonany na wzór pierwszego, zniszczonego w czasie okupacji hitlerowskiej.
W 1988 r. jednostka otrzymała nowy samochód bojowy marki Star. Jako, że jednostka OSP Besko od roku 1995 należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, w 1998 r. otrzymała drugi samochód – marki Ford Transit, który z uwagi na lokalizację Beska przy drodze krajowej, został przystosowany do ratownictwa technicznego.
Początek XXI wieku to wyjątkowo dynamiczny okres rozwoju jednostki OSP KSRG Besko. W latach 2010 – 2013 wykonano kompleksowy remont remizy strażackiej, mający na celu dostosowanie garaży i pomieszczeń socjalnych do standardów i wymagań jednostek funkcjonujących w Krajowym Systemie Ratowniczo – Gaśniczym.
Jednocześnie jednostka otrzymała dwa nowe średnie samochody ratownicze: Mercedes Atego i MAN wyposażone w nowoczesny sprzęt do ratowania życia, zdrowia i mienia.
Obecnie jednostka OSP KSRG Besko liczy 106 aktywnych członków, z czego do działań ratowniczych uprawnionych jest 42 strażaków. W ramach struktury funkcjonują chłopięca i dziewczęca młodzieżowa drużyna pożarnicza. Ponadto w szeregach OSP Besko zrzeszonych jest 24 członków honorowych.
Jednostka OSP Besko, podobnie jak przez cały miniony wiek tak i obecnie, jest aktywna w środowisku. U jej boku od ponad 70 lat funkcjonuje Orkiestra Dęta, a od ponad 10 lat wraz z orkiestrą występują trzy grupy mażoretek. Oba zespoły mają na swoim koncie wiele sukcesów na arenie krajowej i międzynarodowej.
Orkiestra Dęta od początku swej działalności uświetnia występami uroczystości samorządowe, państwowe i kościelne, uczestniczy w przeglądach orkiestr na szczeblu wojewódzkim, regionalnym i krajowym.
W ostatnich latach największym sukcesem orkiestry było pierwsze miejsce w Regionalnym Przeglądzie Orkiestr Dętych oraz udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Orkiestr Dętych Ochotniczych Straży Pożarnych w Białymstoku, w którym brało udział dziesięć najlepszych orkiestr z całego kraju.
Ochotnicza Straż Pożarna w Besku od 130 jest istotną częścią beskiego środowiska. Jej rola w rozwoju społeczno-kulturalnym czy też edukacyjnym jest niepodważalna. Druhowie strażacy nieprzerwanie od ponad wieku ryzykują swoje zdrowie i życie, by nieść pomoc bliźnim w myśl odwiecznego strażackiego motta „Bogu na chwałę – Ludziom na ratunek”.
źródło: Starostwo Powiatowe w Sanoku
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz