REKLAMA
REKLAMA

Ostatnia wycieczka za miasto. Niezapomniane chwile!

BIESZCZADY / PODKARPACIE. Wycieczki piesze, rowerowe i kajakowe organizowane przez Oddział PTTK „Ziemia Sanocka” w Sanoku w okresie letnich miesięcy wakacyjnych, to już tradycja. W tym okresie, już od 18 lat, społecznicy spod znaku PTTK organizują cykl wycieczek turystycznych pod hasłem „W niedzielę za miasto z przewodnikiem PTTK”.

Wycieczki te, cieszą się wśród mieszkańców Sanoka i osób przyjezdnych dużą popularnością. Można się było o tym przekonać choćby w ostatnim dniu organizowanego cyklu wycieczek, jaki miał miejsce 9 września br. Ze względów organizacyjnych, ostatnie wycieczki, wyjątkowo odbyły się w sobotę. W tym roku dopisała wspaniała pogoda i uczestnicy. Ostatnią wycieczkę pieszą, poprowadził osobiście Prezes Zarządu Oddziału PTTK, a jednocześnie przewodnik Stanisław Sieradzki. Natomiast wycieczkę kajakową przewodnik Mirosław Sworst, a wycieczkę rowerową przewodnik Wiesław Sternik. Patronat medialny nad całą akcją objęli, jak zresztą co roku „Tygodnik Sanocki” oraz portal internetowy eSanok.pl

W tym roku wydłużono nieco organizację wycieczek o dodatkową niedzielę i sobotę września. Łącznie Oddział PTTK w Sanoku zorganizował 17 wycieczek, w tym 11 wycieczek pieszych, 3 wycieczki kajakowe i 3 wycieczki rowerowe. We wszystkich wycieczkach wzięło udział aż 455 osób. Na podkreślenie zasługuje fakt, że wycieczki poprowadzili społecznie wg swoich autorskich programów przewodnicy z Koła Przewodników, działającego przy Oddziale PTTK. Tymi przewodnikami byli: Andrzej Organ, Edward Szychowski, Jerzy Szlachcic, Adam Burnat, Monika Czarnecka, Andrzej Pieszczoch, Jagoda Borek, Grażyna Chytła, Artur Krzywda, Janusz Kusiak, Jacek Pelc, Paweł Podkalicki, Mirosław Sworst, Sabina Pelc-Szuryn, Urszula Wałachowska, Wiesław Sternik i Stanisław Sieradzki.

W tegorocznej edycji turyści mogli poznać 5 nowych przewodników, którzy swoje uprawnienia uzyskali dopiero 3 lata temu. Trzeba jednak przyznać, że pomimo małego stażu przewodnickiego przygotowali oni bardzo ciekawe programy tras wycieczkowych, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wycieczki piesze, jak i te kajakowe i rowerowe odbyły się w większości w Bieszczadach, choć 2 z nich miały miejsce w Beskidzie Niskim, jedna natomiast na terenie miasta Przemyśla, a druga na pograniczu Bieszczadów i Beskidu Niskiego. Wycieczki kajakowe miały miejsce oczywiście na bliskim nam Sanie oraz Zalewie Solińskim, nazywanym z przekąsem bieszczadzkim morzem. Niewątpliwie, uczestnicy wszystkich wycieczek mogli poznać ciekawe walory krajoznawcze, przyrodnicze i kulturowe naszego regionu. Mogli również odkryć historię zapomnianych, bieszczadzkich wsi, po których pozostała tylko nazwa na mapie. Dodatkowym atutem było też nawiązanie przyjacielskich relacji z pozostałymi uczestnikami wycieczek.

Ostatnią wycieczkę pieszą „Przez Kowalówkę do Radoszyc”, kończącą cykl „W niedzielę za miasto z przewodnikiem PTTK” poprowadził Stanisław Sieradzki, Prezes Oddziału PTTK w Sanoku. Powędrował on z turystami w malownicze tereny, położone na pograniczu Beskidu Niskiego i Bieszczadów, w dorzeczu rzeki Osławicy. Na początku wycieczki, uczestnicy mogli obejrzeć pomnik przyrody nieożywionej, jakim jest wodospad na rzece Dołżyczka w Dołżycy koło Komańczy. Następnie grupa wędrowała bardzo ciekawym pod względem krajobrazowym i przyrodniczym odcinkiem szlaku przez szkółkę leśną Nadleśnictwa Komańcza, później przeszła odkrytym i widokowym grzbietem Kowalówki (616 m), aby na zakończenie zejść do Radoszyc, w miejsce, gdzie stosunkowo niedawno utworzono Ekomuzeum Węgla Drzewnego „Na Wypale”. Jednym z najważniejszych punktów na trasie był szczyt samej Kowalówki (616 m), z którego roztacza się jeden z najpiękniejszych widoków na całą dolinę Osławicy oraz na pasmo Jasieniowej i Wysokiego Działu. Uczestnicy mogli zobaczyć również długi odcinek pasma Granicznego, oddzielającego Polskę od Słowacji. Wycieczka zakończyła się, jak wspomniano wyżej w miejscowości Radoszyce, gdzie przed wjazdem do tej miejscowości znajduje się Ekomuzeum Węgla Drzewnego „Na Wypale”. Udział w wycieczce pieszej wzięło 58 osób.

Drugą wycieczkę – spływ kajakowy – poprowadził Mirosław Sworst, który grupę 16 osób zabrał w rejon trzech wysp (Wyspa Zajęcza, Skalista i Energetyków) na Zalewie Solińskim. Kajakarze mogli podziwiać wspaniałe widoki, jakich tutaj nie brakuje. Jeżeli chodzi o wycieczkę rowerową, to poprowadził ją Wiesław Sternik, który od wielu lat angażuje się w prowadzenie tego typu wycieczek. Wycieczka ruszyła z Sanoka, aby po 55 km dotrzeć do Radoszyc.

Uczestnicy wszystkich zaplanowanych na ten dzień wycieczek spotkali się w Radoszycach, w Ekomuzeum Węgla Drzewnego „Na Wypale”. Oczywiście dojechali uczestnicy wycieczki kajakowej i rowerowej. Zebrało się razem ponad 80 osób. Wszyscy uczestnicy wycieczek obejrzeli pokazowy wypał węgla drzewnego, po którym oprowadził ich znawca tej tematyki Bartek Wrona. Następnie odbyło się wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasy i uroczyste zakończenie cyklu imprez „W niedzielę za miasto z przewodnikiem PTTK”. Dodatkowo uczestnicy mogli się posilić smakowitym gulaszem mięsno – warzywnym oraz szaszłykami. A gdy już się posilono dobrym jedzeniem, nastąpiła część oficjalna, w której Stanisław Sieradzki –Prezes Oddziału PTTK „Ziemia Sanocka” w Sanoku dokonał podsumowania całej akcji, natomiast Andrzej Pieszczoch – Prezes Koła Przewodników podziękował wszystkim przewodnikom za społeczne przygotowanie i poprowadzenie wycieczek. Osobne podziękowania złożono dla Nadleśnictwa Komańcza, które przygotowało dodatkowe upominki dla uczestników wycieczek. Przy tej okazji, Prezes Oddziału PTTK podziękował Januszowi Kusiakowi (pracownikowi biura) za koordynowanie całego cyklu letnich wycieczek oraz za pełne zaangażowanie w ich realizację. Podkreślił duży wkład kolegi Janusza, aby organizacja wszystkich wypraw odbyła się zgodnie z zaplanowanym programem i aby dostarczyła wszystkim uczestnikom jak największej satysfakcji. Osobnymi nagrodami książkowymi i upominkami zostali wyróżnieni, zarówno przewodnicy, jak i osoby, które wzięły udział w jak największej liczbie wycieczek. I tak, Maria i Wiesław Kaliszowie oraz Marcin Guzik zostali wyróżnieni za udział we wszystkich wycieczkach pieszych tj. jedenastu, natomiast Mariusz Rogowski za udział w dziesięciu wyprawach, zaś Małgorzata Pacławska i Tadeusz Słyszyk w dziewięciu. W tegorocznej edycji najmłodszą uczestniczką była Łucja Przygórzewska – 10 lat. Górską Odznakę Turystyczną w stopniu małym złotym otrzymał Andrzej Konopka. Wspomnieć należy, że osobną nagrodę książkową otrzymał Marek Brewka, który swą grą na gitarze i śpiewem umilał większość wypraw pieszych. Na koniec, podziękowano również gospodarzom miejsca zakończenia tj. Marzenie i Pawłowi Łabajom, którzy dopiero od kilku miesięcy prowadzą Ekomuzeum Wypału Węgla Drzewnego „Na Wypale” w Radoszycach. Radosnym śpiewem, wszyscy uczestnicy zakończyli tegoroczny cykl wakacyjnych wycieczek.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania patronom medialnym całej akcji tj. „Tygodnikowi Sanockiemu” oraz portalowi internetowemu eSanok.pl

To koniec tegorocznej edycji imprez turystycznych pod hasłem „W niedzielę za miasto z przewodnikiem PTTK”, ale nie koniec wspólnych wypraw z Oddziałem PTTK w Sanoku. Zbliża się piękna pora roku – jesień, a wtedy góry wydają się być najpiękniejsze, więc zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnego wędrowania.

Do zobaczenia na szlaku!

Stanisław Sieradzki

18-09-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)