REKLAMA
REKLAMA

Pacjent zakażony Legionellą hospitalizowany w sanockim szpitalu

SANOK / PODKARPACIE. Na dzień 28.08.2023r. zakażenie Legionella pneumophila potwierdzono łącznie od początku wystąpienia ogniska u 144 (1 nowy) pacjentów hospitalizowanych na terenie Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego, Dębicy, Przemyśla, Kolbuszowej, Łańcuta, Sędziszowa Małopolskiego, Jasła oraz Lublina. Jeden z tych pacjentów trafił do sanockiego szpitala.

– Pacjent zakażony Legionellą, hospitalizowany w sanockim szpitalu, został do niego przetransportowany dnia 26.08.2023 r., z innej placówki medycznej (jako już zdiagnozowany przypadek). Nie uległ zakażeniu na terenie naszego powiatu – informuje Krystyna Bętkowska, p.o. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sanoku.

Najnowszy raport: RZESZÓW. Legionella. Nowy raport. Zmarło 11 osób

– Legioneloza jest chorobą układu oddechowego, wywoływaną przez bakterie Legionella. Rezerwuarem bakterii są zbiorniki wodne (naturalne i sztuczne), zawierające osad denny lub muł, a także wilgotna ziemia. Bakterie Legionella występują m.in. w sieciach kanalizacyjnych, urządzeniach kąpielowych, prysznicach, myjniach i klimatyzatorach – wyjaśnia Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sanoku.

Warunkami sprzyjającymi rozwojowi bakterii Legionella są temperatury wody od 20 do 50 °C oraz zanieczyszczenie instalacji wodociągowej w  szczególności substancje biologiczne lub osady takie jak rdza lub kamień kotłowy. Zwolniony przepływ wody, przerywane wykorzystanie wody, obecność biofilmu, stara instalacja wodna sprzyjają kolonizacji Legionella pneumophila.

– Najczęstszą drogą zakażenia jest wdychanie skażonego aerozolu. Do zakażenia może dochodzić również m.in. przez zachłyśnięcie się skażoną wodą. Ryzyko zakażenia występuje we wszystkich miejscach, w których mogą powstawać kropelki wody (aerozole), czyli prysznice i krany, wanny SPA do kąpieli z masażem wodnym, wieże chłodnicze i skraplacze wykorzystywane w klimatyzacji, fontanny i inne urządzenia ze raszaniem. Legionelloza jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą. Nie ma zagrożenia przenoszenia tej bakterii z człowieka na człowieka – dodaje nasza rozmówczyni.

Na chwilę obecną na terenie powiatu sanockiego brak jest zachorowań wywołanych ww. bakterią.

red.

28-08-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

a co2023-08-28 16:16:13
0 0
zabrakło wam chloru w sanepidzie
Odpowiedz
Znowu straszy się Polaków2023-08-28 19:13:14
0 0
Po wyborach wróci kolejny wirus ?
Odpowiedz
Jedyna nadzieja w Konfederacji2023-08-29 15:27:50
0 0
bo pisowcy i kaowcy W PODSKOKACH wykonają wszystkie, nawet najbardziej bestialskie polecenia WHO żeby tylko nie leczyć ludzi a tylko ich szprycować preparatami drogimi a bezużytecznymi - CO JUŻ RAZ UCZYNILI! i tu nie ma żadnych wątpliwości. Większość lekarzy się zhańbiła chowając głowę w piasek i potulnie wykonując polecenia pisowców a nieliczni którzy probowali leczyć teraz są ciągani po sądach, pozbawiani prawa do wykonwyania zawodu i dostają WIELOMILIONOWE kary jak choćby dr Bodnar którzy uratował tysiące pacjentów. On powinien NOBLA dostać a co dostał? Pisowsko-Kaowski terror.
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)