REKLAMA
REKLAMA

Potrącenie 10-letniego rowerzysty (ZDJĘCIA)

PODKARPACIE. Policjanci wyjaśniają okoliczności potrącenia rowerzysty przez samochód, do którego doszło wczoraj w miejscowości Antoniki w gminie Lubaczów. W wyniku zdarzenia do szpitala trafił 10-latek kierujący jednośladem.

Do potrącenia 10–latka doszło wczoraj (9 bm.), w miejscowości Antoniki. Jak wynika z wstępnych ustaleń funkcjonariuszy, chłopiec jadąc na rowerze prawą stroną drogi, wykonując manewr skrętu w lewo, nie zachował należytej ostrożności w wyniku czego doprowadził do zderzenia z prawidłowo wyprzedzającym go samochodem marki Hyundai, kierowanym przez 58-letnią mieszkankę gminy Narol. 10-latek został przewieziony do szpitala, na szczęście obrażania których doznał, nie zagrażają jego życiu.

Teraz, gdy dni stają się cieplejsze i dłuższe, rowerzystów oraz motocyklistów na ulicach jest coraz więcej. Pamiętajmy! Nie ważne czy prowadzimy samochód, motocykl, czy rower – w trosce o siebie i innych uczestników ruchu drogowego musimy stosować się do obowiązujących przepisów, zasad bezpieczeństwa oraz zachować zdrowy rozsądek na drodze.

Musimy też pamiętać, że jazda na rowerze to nie tylko świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Poruszając się jednośladem, nie chroni nas karoseria, poduszki powietrzne czy inne systemy bezpieczeństwa. W sposób szczególny należy obserwować otoczenie, ponieważ każde zderzenie lub upadek może skończyć się nieprzyjemnymi bądź nawet tragicznymi w skutkach konsekwencjami. Należy też bezwzględnie przestrzegać obowiązujących przepisów ruchu drogowego.

Pamiętajmy, że:

Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym: pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę.

  • z przodu – w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być migające);
  • z tyłu – w co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej (może być migające);
  • w co najmniej jeden skutecznie działający hamulec;
  • w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Rower może być wyposażany:

  • z przodu – w światło odblaskowe barwy białej;
  • na kołach – w światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej (przynajmniej po jednym na koło);
  • na pedałach – w światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej;
  • w odblaskowy pasek w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczony na obu bokach opony albo elementy odblaskowe w kształcie nieprzerwanego pierścienia, umieszczone na bocznych płaszczyznach kół.

Rowerzysta od zmierzchu do świtu lub w tunelu jest obowiązany używać świateł stanowiących obowiązkowe wyposażenie roweru. Ponadto musi zachować szczególną ostrożność, jak również włączyć światła, w które rower jest wyposażony (z przodu i z tyłu) w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza (mgła, deszcz, itp.).

Podczas jazdy w dzień przy dobrej widoczności dopuszcza się, aby światła pozycyjne roweru, były zdemontowane, natomiast na stałe musi być zamontowane obowiązkowe światło odblaskowe.

Rowerzysto, kask i kamizelka odblaskowa nie są obowiązkowe, jednak warto je mieć na sobie podczas jazdy na rowerze. Kask chroni głowę podczas ewentualnego upadku, natomiast kamizelka odblaskowa zwiększa Twoją widoczność na drodze.

KPP Lubaczów/ Źródło: BRD KGP

10-05-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)