REKLAMA
REKLAMA

AKTUALIZACJA / SANOK: Słowackiego dwukierunkowa? „Zgłoszoną propozycję zaakceptowano”

SANOK / PODKARPACIE. Opublikowany blisko miesiąc temu tekst (autorstwa Jana Wydrzyńskiego), dotyczący propozycji zmiany organizacji ruchu drogowego na skrzyżowaniu ulic Słowackiego – Feliksa Gieli oraz Winnej – Słowackiego, doczekał się swojej kontynuacji, ze względu na decyzję, która zdaniem autora już zapadła.

Na zdjęciu Jan Wydrzyński. fot. arch. prywatne



Mamy Drodzy Państwo wszyscy powody do satysfakcji. Odkąd próbuję dokonywać zmian w organizacji ruchu drogowego w Sanoku, zanotowałem kilka sukcesów w tej materii.

Ale tym razem, wespół z Państwem, redakcją esanok, moimi sąsiadami i przedstawicielami wielu firm oraz instytucji, po zebraniu wielu podpisów, postanowiliśmy szerzej zasięgnąć opinii nt. proponowanej zmiany w ruchu drogowym ws powrotu do dwukierunkowej ulicy Słowackiego na odcinku od Feliksa Gieli do Sienkiewicza. Wynik otwartej dla internautów sondy jest bardzo korzystny. 303 głosy za i 133 przeciwko. Tak Państwo zagłosowaliście. Bardzo dziękujemy za tak korzystne wskazania.

Potrzebę takiej głębokiej zmiany na ulicy Słowackiego dostrzegałem już wcześniej.

Pisałem o tym niejednokrotnie, że Słowackiego powinna być na powrót ulicą dwukierunkową prawie na całej swojej długości. Ale opór wówczas rządzących w Powiecie Sanockim był bardzo duży i nie było zgody, na słuszne skądinąd, rozwiązanie.

Polemizowałem wówczas otwarcie z moimi przełożonymi na łamach Tygodnika Sanockiego.

Na szczęście Pan radny Marek Szpara, przewodniczący Komisji Transportu w kolejnej kadencji Rady Powiatu, miał większą siłę przebicia i przekonywania. I tak udało się zmienić Słowackiego z jednokierunkowej na dwukierunkową od Sienkiewicza do Kościuszki (do świateł obok PUP i McDonald’s).

Ta zmiana znacząco odciążyła centrum miasta w zakresie ilości przejeżdżających samochodów.

Jednak nie na tyle, aby przy stale rosnącej ich ilości, nie trzeba było pójść dalej ze zmianami.

Dla przykładu w Krośnie powrócono do dwukierunkowych ulic wokół centrum już wiele lat temu. Wszystkim wyszło to na dobre.

Mam dla nas kierowców dobre nowiny. Otóż w miniony czwartek (1 bm.) odbyło się wyjazdowe posiedzenie w terenie Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, działającej pod auspicjami Starosty Sanockiego. Pan Starosta Janusz Cecuła prowadził wespół z przedstawicielami Wydziału Komunikacji dyskusję i merytoryczną ocenę zgłoszonej propozycji. Eksperci z KPP Sanok, przedstawiciele Pana Burmistrza Tomasza Matuszewskiego z naczelnikiem Wydziału Inwestycji oraz reprezentant Powiatowego Zarządu Dróg oraz niżej podpisany, zwracali uwagę na różne możliwości i ograniczenia w tym zakresie.

Policja mocno podnosiła kwestie bezpieczeństwa, konieczność ustanowienia linii obowiązkowego zatrzymania przy wyjeździe na Słowackiego. Dyskutowaliśmy o powiększeniu lustra, oznakowaniu poziomym na jezdni etc.

Ostatecznie, po dogłębnej analizie zgłoszoną propozycję zaakceptowano. Powstały protokół z wizji lokalnej w tym miejscu, stanowić będzie wytyczną do przygotowania Projektu Stałej Organizacji Ruchu Drogowego na tym odcinku. Po jego zatwierdzeniu przez Pana Starostę Stanisława Chęcia, Powiatowy Zarząd Dróg w Sanoku przystąpi do realizacji, wymiany znaków drogowych na sąsiadujących ulicach, malowania pasów na jezdni. O terminie wprowadzenia tej zmiany zostaniecie wszyscy Państwo z odpowiednim wyprzedzeniem poinformowani.

Kończąc, apeluję do kierowców o śledzenie tych zmian, jak też by „nie jeździć na pamięć”, a do redakcji esanok o dalszą współpracę dla poprawy bezpieczeństwa na naszych drogach.

z poważaniem Jan Wydrzyński


Na zdjęciu Stanisław Chęć. fot. arch. Starostwa Powiatowego w Sanoku.

– Protokół z ustaleń komisji został sporządzony w dniu 01.06.2023r i niezwłocznie odesłany do Powiatowego Zarządu Dróg w Sanoku celem sporządzenia zmiany do projektu stałej organizacji ruchu. Niezwłocznie po przedłożeniu, przedmiotowy projekt zostanie przeze mnie zatwierdzony – poinformował nas dziś (14 bm.), starosta sanocki Stanisław Chęć. 

Grafika poglądowa.


O sprawie informowaliśmy w połowie maja: SANOK: Chcą zmiany organizacji ruchu. Co sądzicie? (ANKIETA)

Dodatkowe zapytanie w tej sprawie wystosowaliśmy do Starostwa Powiatowego w Sanoku oraz Powiatowego Zarządu Dróg w Sanoku. Po otrzymaniu odpowiedzi opublikujemy je na naszej stronie.

13-06-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

Czerwone światło2023-06-13 18:01:59
0 0
Przypomnę po raz kolejny. Na Lipińskiego ustawiliście NIELEGALNIE znaki zakazu wyprzedzania. Ta tego typu drogach jest to niedozwolone, douczcie się warunków technicznych dla znaków. A zielone światło to raczej dajcie na poprawienie błędu gramatycznego nazwie dzielnicy WójtoWstwo. Cała Polska się z nas śmieje.
Odpowiedz
super2023-06-13 20:02:35
0 0
Dobrze, że ktoś wyręcza urzędy, bo nie kwapią się z analizami i nową organizacją dla całego Sanoka. Zapytam, czy Lipińskiego nie jest drogą krajową za którą odpowiada GDDKiA, a nie miasto czy powiat? Adresatem zmiany nazwy dzielnicy Wójtostwo powinien być chyba odpowiedni naczelnik w urzędzie, albo rada miasta, skoro jest błąd. Panie Janie, dziękuję w swoim i mojej rodziny imieniu, z których wszyscy stamtąd, bez potrzeby objeżdżamy całe miasto załatwiając sprawy w Urzędzie Gminy Sanok.
Odpowiedz
parampampam2023-06-14 10:57:17
0 0
Jest obwodnica, Lipińskiego nie jest już drogą tranzytową i tak samo zrobić tam ruch dwukierunkowy!!!!
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)