REKLAMA
REKLAMA

SANOK. SP 9 ma utalentowanych uczniów! Malarski sukces Mai Wilk (ZDJĘCIA)

SANOK / PODKARPACIE. Aby propagować oraz upowszechniać wiedzę o bezcennych dziełach sztuki, Fundacja PGE przygotowała ogólnopolski konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży pod nazwą „Spotkania ze sztuką”. Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych z miejscowości poniżej 50 tyś. mieszkańców i polegał na przedstawieniu przez uczestnika własnej interpretacji wybranego obrazu polskiego malarza, którego dzieło można obejrzeć w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym w Lublinie lub Muzeum Narodowym w Krakowie. Jedną ze zwycięskich prac została interpretacja dzieła S. Wyspiańskiego „Chochoły” Mai Wilk, uczennicy klasy 5a Szkoły Podstawowej nr 9 w Sanoku.

Fundacja PGE wraz z jury wyłoniła w konkursie 90 prac plastycznych, które zostały nagrodzone wycieczką do muzeum dla całej klasy oraz ciekawą lekcją muzealną.

Jedną ze zwycięskich prac została interpretacja dzieła S. Wyspiańskiego „Chochoły” Mai Wilk, uczennicy klasy 5a Szkoły Podstawowej nr 9 w Sanoku. Warto też dodać, że w ubiegłym roku szkolnym Maja zdobyła wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Tęczowy kalendarz”.

Maja otrzymała indywidualną nagrodę w postaci bonu o wartości 300 zł do wykorzystania w sklepie Empik, a jej praca jest pokazana na wystawie pokonkursowej.

nagrodzona praca Mai Wilk, uczennicy szkoły podstawowej nr 9

9 lutego zaś klasa 5a wybrała się w podróż do Krakowa sfinansowaną przez Fundację.

Dla zdecydowanej większości uczniów była to pierwsza wizyta w Muzeum Narodowym i możliwość przyjrzenia się z bliska oryginalnym, wybitnym dziełom polskich malarzy i rzeźbiarzy. Piątoklasiści uczestniczyli w niezwykle ciekawej lekcji pt. „Czy woda jest niebieska, a jabłko okrągłe? O kolorach i kształtach w sztuce”. Pojęcia kluczowe związane z lekcją to: sztuka abstrakcyjna, sztuka figuratywna, kolor, kolory zimne i ciepłe, podstawowe i pochodne, koło barw, kształt, figura, geometria, kompozycja, proporcje, rytm, wyobraźnia.

Zajęcia były prowadzone w miejscach ekspozycji malarstwa XX i XXI wieku, a forma zwiedzania – wykład połączony z dyskusją, praca w grupach dotycząca kolorów, kształtów w sztuce, bardzo się uczniom spodobały.

Lekcja muzealna była okazją do odwiedzenia MNK, które jest najstarszą tego typu instytucją w Polsce oraz do bliskiego, bezpośredniego kontaktu z dziełami sztuki, ćwiczenia uważności, kreatywnego, twórczego myślenia. Spotkania ze sztuką uczniów SP9 należy zaliczyć do bardzo udanych.

źródło: materiały nadesłane

15-02-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)