REKLAMA
REKLAMA

Seniorze, nie daj się oszukać!

Seniorze, nie daj się oszukać!

Na wnuczka, na policjanta czy na pracownika banku. Coraz częściej można spotkać się z próbami wyłudzeń pieniędzy od osób starszych. Polegają one na wykorzystaniu łatwowierności takiej osoby, wprowadzając w błąd co do tożsamości osoby kontaktującej się najczęściej telefonicznie lub za pośrednictwem wiadomości sms. Rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową.

Dzwoniący prosi o udzielenie pilnej pożyczki, stosując różnorodne „legendy”. Zdarza się, że dzwoniący nie wskazuje żadnego celu, na który potrzebuje pieniędzy, lecz niemal zawsze prosi o dyskrecję wobec innych członków rodziny. Zapewnia także o bardzo szybkim i osobistym zwrocie gotówki. Oszuści wykonują bardzo dużo połączeń telefonicznych, w krótkich odstępach czasu. Ma to wywrzeć presję psychologiczną i nakłonić ich ofiarę do szybkiego przekazania pieniędzy. Gdy osoba oszukiwana ma wątpliwości, co do tożsamości dzwoniącego, oszuści bardzo często stosują szantaż emocjonalny: płaczą, błagają o pomoc lub pozorują torturowanie po rzekomym porwaniu.

Aby nie dać się oszukać nie podawaj obcym, którzy dzwonią swoich danych – nazwiska ani adresu, zadzwoń natychmiast do krewnego, za którego podaje się telefonująca do Ciebie osoba, albo do kogoś, kto ma z nią kontakt. Nigdy nie działaj pochopnie pod presją czasu.

Ważne! W trakcie rozmów ze swoimi bliskimi przypominajmy seniorom o konieczności wspólnego dbania o bezpieczeństwo, ustalmy zasady kontaktu ze sobą, czy wzajemnej pomocy, tak aby oszuści nie mogli wprowadzać ich w błąd i narazić na szkodę. Zachowanie ostrożności pozwoli uchronić seniorów przed utratą oszczędności

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi.

Zachęcamy do obejrzenia i udostępnienia poniższego spotu. Zapraszamy na stronę internetową swiadomibezpieczni.pl. To kompendium wiedzy na temat zagrożeń, prawidłowych reakcji oraz danych instytucji z powiatu sanockiego, które udzielają pomocy.

Fundusz Sprawiedliwości – pomagamy osobom pokrzywdzonym przestępstwem www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl.
Potrzebujesz pomocy?
Skorzystaj z całodobowej Linii Pomocy Pokrzywdzonym: +48 222 309 900
lub skontaktuj się mailowo: info@numersos.pl.

Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane

23-10-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook