REKLAMA
REKLAMA

Warsztaty międzypokoleniowe w ramach projektu BLISKO

SANOK / PODKARPACIE. W dniach 17 – 19 października 2023 roku odbyły się międzypokoleniowe warsztaty polegające na poszukiwaniach artystycznych z dziedziny teatru, muzyki i literatury skoncentrowanych wokół słuchowiska „Drugi Pokój” autorstwa Zbigniewa Herberta.

Dramat opowiada o młodym małżeństwie, które próbuje pozyskać dodatkowy pokój. W tym celu używają podstępu – spreparowanego pisma urzędowego, które powiadamia ich sąsiadkę, że musi opuścić swoje mieszkanie. Od tej pory życie młodego małżeństwa koncentruje się wokół obserwacji kobiety i oczekiwania na jej odejście. Tekst słuchowiska niesie ze sobą wiele emocji z jednej strony radości życia z drugiej smutku, żalu i samotności.

Uczestnicy warsztatów poprzez cykl ćwiczeń zaczerpniętych zarówno z teatru alternatywnego jak i muzykoterapii oraz psychodramy dr Elżbiety Galińskiej próbowali rozeznać swoje potrzeby zarówno materialne jak i duchowe. Co lubią, czego nie lubią, kiedy czują się dobrze a kiedy źle i co nadaje sens ich codziennemu życiu. Poprzez odkrywanie własnych potrzeb zbudował się pomost pomiędzy grupą seniorów i młodzieży. Okazało się, że niezależnie od wieku mamy podobne potrzeby i tego samego się boimy. Dokonując analizy dramatu pod tym kątem odkrywamy, że prawdziwą potrzebą bohaterów była MIŁOŚĆ a nie posiadanie drugiego pokoju. Natomiast ścianą dzielącą mieszkanie – NIEUMIEJĘTNOŚĆ WZAJEMNEJ KOMUNIKACJI.

Od tego momentu warsztaty koncentrowały się na nauce wzajemnego porozumiewania, zarówno w grupach młodzieżowych jak i seniorskich oraz pomiędzy tymi dwoma grupami wiekowymi. Następny etap polegał na opisywaniu schematów rodzinnych przy użyciu muzyki, teatru, plastyki  i literatury. Tak doszliśmy do stworzenia jednej rodziny warsztatowej, gdzie dla każdego było miejsce i każdy miał określone funkcje do spełnienia. Ostatniego dnia odbył się pokaz pracy warsztatowej przed licznie przybyłą publicznością. Można powiedzieć, że był to prawdziwy test dla nowo powstałej „rodziny warsztatowiczów”, który został zdany celująco.

Warsztaty poprowadziła Małgorzata Szyszka – reżyserka, dramatopisarka, autorka wielu spektakli teatralnych i filmów dokumentalnych. Ostatnio ukończyła szkolenie z muzykoterapii klinicznej i psychodramy oraz psychoterapii muzycznej autorstwa dr Elżbiety Galińskiej.

Realizacja warsztatów odbyła się w ramach projektu „Republika marzeń. Biblioteka ośrodkiem aktywizacji społeczności lokalnych” w programie BLISKO (2023-2024), dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Kierunek interwencji 4.1.

materiały nadesłane

01-11-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)