REKLAMA
REKLAMA

WIELKI CZWARTEK: Rozpoczyna się Triduum Paschalne

SANOK / PODKARPACIE. Od dziś rozpoczynamy przygotowania do najważniejszego święta w Kościele Katolickim – Zmartwychwstania Pana Jezusa. Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum paschalne. Sprawdź, gdzie jeszcze można skorzystać z sakramentu spowiedzi oraz jak rozpocznie się Triduum w poszczególnych parafiach w Sanoku.

Franciszkanie Sanok
Dodatkowa możliwość spowiedzi w Wielki Czwartek w 7.00 – 12.00, oraz Wielki Piątek i Wielką Sobotę w godz. 7.00 – 9.00.

Fara Sanok

Parafia pw. Chrystusa Króla (Wójtwostwo)
Wielki Czwartek to dzień wdzięczności za dar Eucharystii i kapłaństwa. Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00.
Czuwanie przy Ciemnicy od godz. 20.00 – Oaza Dzieci Bożych, zaś od godz. 21.30 Przyjaciele Oblubieńca do godz. 23.00.

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa (Lipińskiego)
W Wielki Czwartek nie ma Mszy św. rano. Msza św. Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00, następnie przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy i adoracja do godz. 22.00.

 

Triduum Paschalne to kulminacja całego Wielkiego Postu i Wielkiego Tygodnia. Chrześcijanin nie może przespać tych dni. Od Niedzieli Palmowej do Niedzieli Zmartwychwstania Kościół wspomina najważniejsze wydarzenia w historii zbawienia: ustanowienie Eucharystii, mękę i śmierć Chrystusa oraz Jego zmartwychwstanie.

Święta Wielkanocne nie są tak rodzinne i ciepłe jak Boże Narodzenie, jednak dla chrześcijan mają większe znaczenie. Apostoł Paweł w 1 Liście do Koryntian (15,17) stwierdza jednoznacznie: jeżeli Chrystus nie zmartwychwstał, daremna jest wasza wiara.

Zmartwychwstanie Jezusa to centralne święto w roku liturgicznym. Poprzedza je uroczyste Triduum Paschalne. Święte Triduum Paschalne Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczyna się liturgią Eucharystyczną Wieczerzy Pańskiej wieczorem w Wielki Czwartek, a kończy nieszporami Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Oprócz Mszy św. Wieczerzy Pańskiej Święte Triduum obejmuje liturgię Męki Pańskiej w Wielki Piątek oraz liturgię Wigilii Paschalnej, która rozpoczyna się w sobotę po zachodzie słońca. Centrum tych dni stanowi liturgia Wigilii Paschalnej, a nie, jak to się często przyjmuje, poranna Msza św. w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

W naszej pobożności dokonujemy mimowolnie rozdzielenia Krzyża i Wielkanocy. Rozważamy mękę Pańską, udając, że nic nie wiemy o zmartwychwstaniu. Z kolei w Wielkanoc chcemy zapomnieć o Krzyżu. A przecież Pasja i Zmartwychwstanie to dwie strony tego samego medalu. Głosimy Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. To „i” jest tutaj sednem. W liturgii nie chodzi o to, by odegrać jak na scenie kolejne wydarzenia w chronologicznej kolejności. Pierwszeństwo ma sens teologiczny. Tak jak w utworze muzycznym, tak i w liturgii wciąż powraca zasadniczy motyw. Wiodącym tematem Wielkiego Tygodnia jest Pascha Chrystusa, czyli Jego przejście ze śmierci do życia. Kryje się tu również tajemnica naszej paschy, czyli przejścia z niewoli grzechu i śmierci do życia odnowionego przez łaskę. Kościół rozważa bolesną mękę Chrystusa jako drogę wywyższenia, drogę do największego zwycięstwa w dziejach świata.

Msza św. Wieczerzy Pańskiej

Obchody Paschalne rozpoczyna Msza Wieczerzy Pańskiej, sprawowana w Wielki Czwartek wieczorem. Celebracja ta ma przypomnieć Ostatnią Wieczerzę Chrystusa spożywaną w wieczerniku z uczniami na dzień przed męką. Trzeba podkreślić, że żaden dzień z życia Pana Jezusa nie został tak dobrze udokumentowany, jak Wielki Czwartek i Wielki Piątek. Jest to uderzająca pieczołowitość Ewangelistów.

Wydarzenia Wielkiego Czwartku można podzielić na dwie fazy: to, co się wydarzyło w Wieczerniku, oraz wypadki, które miały miejsce na Górze Oliwnej. Liturgia tego dnia wyraźnie je wyodrębnia. Podczas Ostatniej Wieczerzy Chrystus ustanawia dwa sakramenty: Eucharystię i Kapłaństwo. Na pamiątkę tego wydarzenia liturgię wielkoczwartkową sprawuje się w kolorze białym. Podczas niej dokonuje się obrzędu umycia nóg przypominając to, co dokonało się w wieczerniku, kiedy Chrystus umył nogi Apostołom. Po Eucharystii kapłan wynosi Najświętszy Sakrament do specjalnej kaplicy – ciemnicy, w której następnie trwa adoracja. Jest to w symboliczny sposób przypomnienie modlitwy Chrystusa w Ogrójcu.

źródło: archiwum Franciszkanie Sanok
obchody Triduum Paschalnego: źródło parafie sanockie;

06-04-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij


Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)

Sanoczanin2023-04-06 10:33:39
0 0
Ostatnio Patryk Jaki udzielił wywiadu ,mówił o Ukrainie ,zacytuję ;Inwazja Rosji na Ukrainę sprawiła, że koncepcja unii polsko-ukraińskiej ma nad Wisłą swoich entuzjastów. Mówił o niej m.in. w rozmowie z Interią europoseł Patryk Jaki, przekonując, że "jeżeli Ukraina wygra wojnę, powinniśmy budować z nią sojusz". - Marzy mi się nawet coś na kształt nowej Unii Lubelskiej z Ukrainą ---kon. cyt ....... Ja przypomnę jak wyglądała Unia Lubelska ; iż już Królestwo polskie i Wielkie Księstwo litewskie jest jedno nierozdzielne i nierożne ciało, a także nierożna, ale jedna a spolna Rzeczpospolita, która się ze dwu państw i narodów w jeden lud zniosła i spoiła[1]. W jej wyniku powstało państwo znane w historiografii jako Rzeczpospolita Obojga Narodów – ze wspólnym monarchą, herbem, sejmem, walutą, polityką zagraniczną i obronną etc. ---- ---ja mam teraz pytanie do Pana Biskupa i Uruskiego dlaczego do nich? ,bo Patryk jaki to ich wspólny kolega partyjny (Solidarna Polska) wiec pytam czy panowie też tego chcą ?takiej Unii ? czy może odcinają sie od słów swojego kolegi? ,a może skomentują? dziękuję za odpowiedż.
Odpowiedz
Mellechowicz2023-04-06 12:46:55
0 0
Idą Święta ,idzie i czas składania życzeń więc więc i ja postanowiłem złożyć życzenia pierwszemu z pierwszych ,najlepszemu z najlepszych ,najmądrzejszemu z najmądrzejszych, najskromniejszemu , bezinteresownemu etc etc radnemu ,członkowi Solidarnej Polski i nie zliczonej ilości organizacji, fundacji, koordynatorowi wielu projektów i wydarzeń etc etc panu Damianowi Biskupowi. Czego panu życzę? życzę panu...............Ciepłych i udanych Świąt Wielkanocnych oraz wszelkiej pomyślności i radości w życiu zawodowym i prywatnym. ;)
Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy (0)
Pokaż więcej komentarzy (0)