BIESZCZADY. W Ustrzykach Dolnych świętowano jubileusz 100-lecia harcerstwa w Bieszczadach. Główna część uroczystości odbyła się w tamtejszym Centrum Dziedzictwa Kulturowego FANTO, które powstało w budynku dawnej rafinerii.
Harcerskie spotkanie pokoleń zgromadziło gości z całego kraju. Wśród wydarzeń przygotowanych na jubileuszowe obchody znalazło się m.in. otwarcie wystawy jubileuszowej przygotowanej we współpracy z Muzeum Harcerstwa. Były też pamiątkowe nagrody oraz opowieści o czterech okresach obecności harcerstwa w Bieszczadach. Uczestnicy spotkania mogli także „wejść” w wirtualny świat i poznać historię Bieszczad.
Zwracając się do uczestników wydarzenia Małgorzata Jarosińska-Jedynak (członek zarządu województwa podkarpackiego) podziękowała całej harcerskiej braci za wszystkie inicjatywy, które zostały zrealizowane w Bieszczadach:
– Pragnę przekazać słowa uznania dla wszystkich osób, które w długiej sztafecie pokoleń, krzewiły idee harcerstwa w naszych pięknych Bieszczadach, dając tym samym świadectwo i wyraz dbałości o rozwój tego regionu oraz o zachowanie jego przyrodniczego i kulturowego dziedzictwa – powiedziała Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Gościem wydarzenie był również wicewojewoda podkarpacki Wiesław Buż
– Dziękuję Naczelniczce ZHP hm. Martynie Kownackiej i Komendantce Chorągwi Podkarpackiej hm. Darii Froń za zaproszenie oraz wszystkim uczestnikom i gawędziarzom za wspólne świętowanie jubileuszu. Do zobaczenia na kolejnych harcerskich szlakach!- napisał I wicewojewoda w portalu społecznościowym, poprzedzając podziękowania kilkoma faktami historycznymi związanymi z harcerstwem i Podkarpaciem
Po uroczystości w dawnej rafinerii FANTO na budynku dawnego sztabu OB-40 została odsłonięta tablica pamiątkowa.
Dziś, w Woli Michowej k. Komańczy odbędzie się harcerska msza św. pamięci tych, którzy odeszli na „niebieskie połoniny”, a po południu wszyscy spotkają się na Harcerskim Jarmarku i Festiwalu, którego zwieńczeniem będzie jubileuszowy koncert „Wołosatek” i wieczór filmów bieszczadzkich. Tu również można będzie oglądać rocznicową wystawę, która – co ważne – ruszy potem w drogę po całej Polsce. W tej popołudniowej części weźmie też udział pół tysiąca dzieci i młodzieży – uczestników Zlotu Chorągwi Podkarpackiej. Tą wielopokoleniową sztafetą chcą wspólnie pokazać, że harcerze w Bieszczadach byli, są i będą, bo to miejsce wprost dla nich stworzone!
Partnerem wydarzenia jest województwo podkarpackie, powiat bieszczadzki i gmina Komańcza, a patronat sprawują wojewoda podkarpacki i marszałek województwa podkarpackiego oraz naczelniczka i przewodniczący ZHP.
Historię 100 lat harcerstwa w Bieszczadach rozpoczynają pierwsze zorganizowane obozy, które odbywały się tam już w latach dwudziestych ubiegłego wieku oraz przez cały okres międzywojenny. Po II wojnie światowej, w latach 50., harcerze zaczęli wracać pod połoniny, a ich obecność przerodziła się w HALMS – Harcerską Akcję Letnią Młodzieży Starszej. Uczestnicy obozów pomagali mieszkańcom w remontach, pielęgnowali lasy, prowadzili punkty medyczne i zielone przedszkola. Na szeroką skalę rozwinięto te działania, ogłaszając w 1974 roku – a więc dokładnie 50 lat temu – Operację Bieszczady-40. Za jej sprawą powstały dziesiątki stanic, na które zjechały tysiące harcerzy. W 1989 roku przekształciła się ona w Bieszczadzką Akcję Letnią. Tysiące uczestników przyciągnęły też bieszczadzkie PZHS-y, czyli Polowe Zbiórki Harcerstwa Starszego, które współcześnie noszą nazwę „Wędrowniczej Watry”. Szacuje się, że w ciągu stulecia przez Bieszczady przewinęło się ok. 100 tysięcy harcerzy i instruktorów.
źródło: Portal Samorządu Województwa Podkarpackiego / Wieslaw Buż-FB / zhp.pl
zdj: Biuro prasowe PSWP / Wiesław Buż-FB
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz