Długi sierpniowy weekend w Bieszczadach. O czym należy pamiętać?
BIESZCZADY / PODKARPACIE. W nadchodzący długi weekend sierpniowy wszystkie szlaki piesze, ścieżki przyrodnicze i parkingi będą dostępne dla zwiedzających. W związku z optymistycznymi prognozami dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego spodziewa się zwiększonej frekwencji. Wybierając się na szlaki warto pamiętać, że po godzinie 11.00 mogą już występować trudności ze znalezieniem miejsca parkingowego w Wołosatem, na Przełęczy Wyżniańskiej oraz w Brzegach Górnych. W takiej sytuacji warto sprawdzić dostępność miejsc parkingowych w Ustrzykach Górnych przy wejściu na Szeroki Wierch oraz Połoninę Caryńską (szlak czerwony).
Parkowanie pojazdów
Możliwe jest tylko na naszych parkingach i parkingach gminnych. Sanitariaty znajdujące się w pobliżu punktów informacyjno-kasowych udostępniane są bezpłatnie w godzinach pracy punktów. Przy punktach znajdują się kosze na odpady, są to jedyne miejsca gdzie można pozostawić śmieci. Pracownicy Parku zalecają jednak, aby zabierać je ze sobą.
Chcąc dostać się na Tarnicę, w Wołosatem pozostawiamy pojazd na jednym z dwóch parkingów, a po ich zapełnieniu zaparkowanie możliwe jest również przy stadninie. W samej osadzie obowiązuje zakaz parkowania, przed punktem informacyjnym też, a dalej jest zakaz wjazdu (można dostać mandat).
Opłaty wstępu
Na terenie Parku obowiązuje bilet wstępu. Opłaty za wstęp oraz opłaty parkingowe można uiścić w punktach informacyjno-kasowych. Bilety wstępu można również zakupić za pośrednictwem strony BdPN. Bilet w formie elektronicznej lub jego wydruk wraz z dokumentem należy okazać podczas kontroli Służbie Parku. Turysta jest zobowiązany do zapewnienia odpowiedniego urządzenia w celu umożliwienia okazania zakupionego przez niego biletu elektronicznego przez cały pobyt na terenie Parku, a w szczególności do zapewnienia, iż urządzenie to będzie mieć możliwość wyświetlenia biletu i nie będzie rozładowane. Można też skorzystać z tablic z kodami QR umieszczonych przy punktach informacyjno-kasowych.
Zakupując bilet na miejscu płacimy gotówką (ze względu na słaby zasięg terminale czasem mogą być zawodne). Bilety należy zachować do kontroli. Z opłat wstępu zwolnieni są mieszkańcy gmin Cisna, Czarna i Lutowiska, zgodnie z Ustawą o Ochronie Przyrody, oraz Posiadacze Karty Dużej Rodziny.
Chcąc uniknąć tłumu, na szlaki warto wyjść o wczesnych godzinach porannych lub wybrać jeden z mniej uczęszczanych odcinków tj. np. Wetlina – Dział, Wetlina – Rabia Skała, Pszczeliny – Bukowe Berdo, Tarnawa Niżna – Dźwiniacz Górny, Suche Rzeki – Połonina Wetlińska.
Chatka Puchatka
Chatka Puchatka na Połoninie Wetlińskiej funkcjonuje jako schron. Możemy w niej odpocząć, zjeść własny posiłek, zamówić ciepłe napoje, podładować telefon i schronić się przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Toalety otwarte są w miarę dostępności wody, która pochodzi z opadów lub jest dowożona. BdPN przypomina, że obiekt nie prowadzi gastronomii i nie sprzedaje napojów alkoholowych.
Uwaga!
Droga prowadząca do Bukowca przez enklawę Parku w Tarnawie Niżnej nad Sanem jest w złym stanie technicznym. BdPN prosi o bardzo wolną jazdę i zwiększoną uwagę, zarówno kierowców jak i rowerzystów. Jednocześnie zaznaczamy, że wspomniany odcinek nie znajduje się w zarządzie Bieszczadzkiego Parku Narodowego.
Nocowanie na polu namiotowym
Chętni mogą skorzystać z pola namiotowego w Bereżkach, w Tarnawie Niżnej oraz na Górnej Wetlince. Pola są otwarte a wcześniejsza rezerwacja miejsca nie jest konieczna.
O psach na terenie Parku
Z psem, na smyczy i w kagańcu możemy poruszać się wyłącznie na wyznaczonych odcinkach:
– od Przełęczy Wyżniańskiej do Schroniska Pod Małą Rawką,
– od Nasicznego i Bereżek na Przełęcz Przysłup Caryński,
– od Tarnawy Niżnej do Dźwiniacza Górnego (ścieżką po płytach betonowych w obydwie strony).
Należy sprzątać po swoich pupilach – zebrane odchody można znieść do punktu kasowego (kosz na odpady zmieszane).
Loty dronem na terenie Parku
Kierując się potrzebami ochrony przyrody, która jest nadrzędnym celem funkcjonowania Parku używanie dronów jest bezwzględnie zabronione.
Pojawienie się drona w przestrzeni powietrznej powoduje zaniepokojenie wśród bytujących tutaj zwierząt, które traktują go jako zagrożenie. Może to spowodować zmiany w sposobie ich zachowania, a nawet opuszczenie rewiru. Loty bezzałogowych statków powietrznych (dronów) są znaczącą ingerencją w ekosystemy parku narodowego oraz mogą zagrażać osobom odwiedzającym obszar parku. Ważne jest również to, że szlaki i ścieżki przyrodnicze są obszarami o dużym natężeniu ruchu turystycznego. W związku z tym startowanie, latanie oraz lądowanie dronem stanowi zagrożenie dla osób przebywających na szlaku.
Wszystkich tych, którzy nie maja możliwości wyjechać na szlak, zapraszamy do naszej fotogalerii z wędrówki po Bukowym Berdzie.
źródło: BdPN
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz
Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)