Ogłosiliśmy przetarg na prace przygotowawcze dla rozbudowy drogi krajowej nr 84 na odcinku Zagórz – Lesko wraz z dwoma mostami: na rzece Osława w Zagórzu i na rzece San w Postołowie. Długość odcinka to ok. 4,9 km. Termin składania ofert mija 19 grudnia br.
Zakres zadania
Przetarg swoim zakresem obejmuje wykonanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej wraz z pełnym rozpoznaniem geologicznym oraz materiałów do wniosku o wydanie decyzji środowiskowej (DŚU).
Inwestycja zlokalizowana jest na terenie powiatu sanockiego i leskiego w ciągu DK84 pomiędzy miejscowościami Zagórz i Lesko. W ramach rozbudowy nawierzchnia konstrukcji drogi zostanie dostosowana do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Zakres prac będzie obejmował także budowę lub przebudowę obiektów inżynierskich, zabezpieczenie osuwisk, wykonanie dodatkowego pasa do wyprzedzania na podjeździe oraz budowę chodników i zatok
postojowych.
Przyszły wykonawca będzie zobowiązany uwzględnić w opracowywanej dokumentacji co najmniej dwa warianty przebiegu sytuacyjnego rozbudowywanej DK84:
– wariant I: przebieg zgodny z istniejącym śladem DK84 (z ewentualnymi niewielkimi korektami łuków poziomych),
– wariant II: w tym wariancie analizowana będzie możliwość poprowadzenia części drogi po nowym śladzie, tj. złagodzenie łuków i serpentyn, na odcinku o dł. ponad 3 km (od ok. 7+390 do km ok. 10+661).
W ramach inwestycji planowana jest także budowa objazdów i tymczasowych obiektów inżynierskich w celu utrzymania przejezdności na rozbudowywanym odcinku drogi.
Cel inwestycji
Droga krajowa nr 84 stanowi bezpośredni szlak komunikacyjny z zachodniej części województwa podkarpackiego do przejścia granicznego z Ukrainą w Krościenku. Istotne jest więc zwiększenie nośności drogi tak, aby finalnie umożliwiała ruch pojazdów ciężarowych o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi napędowej do 11,5 tony.
Średni dobowy ruch roczny wg GPR z 2020/2021 r. na drodze krajowej nr 84 na odcinku Zagórz – Lesko wynosił ponad 10 tys. pojazdów na dobę. Ze względu na zwiększające się natężenie ruchu (wg GPR 2015 roku na odcinku Zagórz – Lesko średni dobowy ruch roczny wynosił około 8 tys. pojazdów na dobę) oraz znaczną degradację eksploatowanej drogi, wymaga ona przebudowy.
Dodatkowo, zwarta zabudowa oraz zlokalizowanie obiektów użyteczności publicznej przy drodze krajowej generuje znaczny ruch pieszych poruszających się po jezdni oraz poboczu. Powoduje to więc konieczność wprowadzenia segregacji ruchu, poszerzenia jezdni oraz budowę nowych odcinków chodników i przebudowę już istniejących. Docelowo poprawi to warunki ruchu, poprawi komfort podróżowania oraz bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu, w tym pieszych i rowerzystów.
GDDKiA Rzeszów
foto: redakcja
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz
Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)