GMINA SANOK / PODKARPACIE. W ostatnim czasie odbieramy od mieszkańców coraz więcej sygnałów o pojawianiu się na terenie Gminy Sanok wilków. Zwierzęta zauważono blisko zabudowań gospodarczych i mieszkalnych. Wójt Gminy prosi o zachowanie szczególnej ostrożności oraz o czujność, zwłaszcza po zmroku.
Wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z człowiekiem, chociaż czasem podczas bezpośredniego spotkania mogą się nam przyglądać dłuższą chwilę, zanim wyczują nasz zapach. Musimy jednak pamiętać, że jak każde dzikie zwierzę, może zachować się nieobliczalnie w przypadku gdy jest chore, będzie oddalone od watahy, zranione czy też wystraszone.
W przypadku pojawienia się wilków na terenie miejscowości lub państwa posesji, jak i dokonania przez te drapieżniki różnego rodzaju szkód, stworzenia sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu ludzkiemu itp. proszę o niezwłoczne zgłaszanie tych zdarzeń do Urzędu Gminy Sanok: tel. 13 46 56 563 (Referat Ochrony Środowiska) lub 13 46 56 565 (Zarządzanie Kryzysowe).
Każde zdarzenie zostanie zarejestrowane w tabeli zdarzeń i przesłane do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Działanie to pozwoli podjąć nam kroki prewencyjne, w tym alternatywne, wpływające na wzrost poziomu bezpieczeństwa mieszkańców poprzez uzyskanie odstępstw od zakazów w stosunku do gatunków chronionych.
W sprawie wyceny i odszkodowań z tytułu szkód wyrządzonych przez duże chronione drapieżniki – należy kontaktować się z:
Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska Wydział Spraw Terenowych w Krośnie
ul. Bieszczadzka 1,
38-400 Krosno,
tel. 13 43 72 831
Przypominamy, że wilk jest w Polsce gatunkiem chronionym i za zabijcie lub skłusowanie wilka grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Wójt Gminy Sanok informuje również, że uzyskał zezwolenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie na umyślne płoszenie i niepokojenie osobników zwierząt gatunków chronionych, tj. wilka i niedźwiedzia, w nieokreślonej liczbie, podchodzących do zabudowań mieszkalnych i gospodarczych, stanowiących realne zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców na terenie Gminy Sanok.
W związku z powyższym płoszenie i niepokojenie może być realizowane również przez mieszkańców miejscowości Gminy Sanok i odbywać się za pomocą:
- petard,
- pistoletów hukowych,
- broni pneumatycznej do 17J z użyciem kul gumowych (wyłącznie przez osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje) i gazem pieprzowym,
- bezprzewodowych czujek ruchu z sygnalizatorem dźwiękowym,
- odstraszaczy dźwiękowych,
- pastuchów elektrycznych,
- klaksonów samochodowych,
- latarek ręcznych z trybem migania (stroboskop).
Powyższe czynności mogą być wykonywane do dnia 31 marca 2024 roku. Należy przy tym zachować szczególną ostrożność.
Anna Hałas
Wójt Gminy Sanok
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
WUJSKIE: Wilki dopadły jelenia na prywatnej posesji. Kto zapłaci za szkody? (FOTO 18+)
Grafika poglądowa.
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz