POLSKA / UKRAINA. Podczas kontroli na polsko- ukraińskim przejściu granicznym w Medyce, funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej wykryli nielegalny przewóz papugi. To gatunek objęty ochroną Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). Na przejściu granicznym w Korczowej zabezpieczono z kolei tabletki z ekstraktem chronionego pławikonika.
Papuga została wykryta podczas kontroli wjeżdżającego do Polski autokaru. To Mnicha nizinna ( Myiopsitta monachus), objęta ochroną na mocy międzynarodowych przepisów Konwencji Waszyngtońskiej. Papugę przewoziła jedna z pasażerek, 32- letnia obywatelka Ukrainy. Kobieta nie posiadała odpowiednich zezwoleń i świadectw CITES, które wymagane są na przewóz przez granicę gatunków objętych ochroną. Papuga została przekazana pod opiekę Ogrodu Zoologicznego w Zamościu, gdzie pozostanie do czasu decyzji sądu.
Z kolei na przejściu granicznym w Korczowej, funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej wykryli 800 szt. tabletek z wyciągiem z chronionego pławikonika japońskiego (Hippocampus japonicus). Medykamenty przewoził obywatel Ukrainy, wjeżdżający do Polski autokarem.
Od początku roku, funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej na Podkarpaciu udaremnili 25 przypadków nielegalnego przewozu gatunków objętych ochroną lub wykonanych z nich produktów. Wśród zabezpieczonych ponad 3 tys. okazów były m.in. koralowce, żywe zwierzęta tj. serwal sawannowy, papuga, pijawki lekarskie, spreparowany żbik i myszołów, kości morsa, wyroby ze skór węży oraz tabletki i kremy zawierające pochodne z pijawek i pławikonika japońskiego.
Konwencja Waszyngtońska
Przewóz przez granicę okazów roślin i zwierząt, które należą do gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich produktów np. odzieży, galanterii czy medykamentów, zawierających pochodne z chronionych gatunków reguluje Konwencja Waszyngtońska CITES. Jej głównym celem jest redukcja lub całkowita eliminacja handlu okazami gatunków, których liczba lub stan sugerują, że ich niekontrolowane pozyskiwanie z naturalnego środowiska byłoby szkodliwe dla ich przetrwania.
Przewóz przez granicę okazów CITES
Przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy tylko na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń i świadectw. Dokumenty takie wydawane są przez właściwe organy administracyjne państw, z których okazy są wywożone lub przywożone. W Polsce jest to Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Nielegalny przewóz przez granicę UE gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
źródło: Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie
zdj. KAS
lub zaloguj się aby dodać komentarz
Zaloguj się aby dodać komentarz
Komentarze wyróżnione:
(zarejestrowanych czytelników)