REKLAMA
REKLAMA

IX Międzynarodowa Onkologiczna Konferencja Naukowa „Postępy i problemy współczesnej onkologii”

W dniach 17-19 czerwca 2024 roku odbyła się IX Międzynarodowa Onkologiczna Konferencja Naukowa pn. „Postępy i problemy współczesnej onkologii” zorganizowana przez Uczelnię Państwową im. Jana Grodka w Sanoku – Instytut Medyczny przy współpracy z Podkarpackim Ośrodkiem Onkologicznym im. ks. Bronisława Markiewicza w Brzozowie.

Partnerami krajowymi Konferencji byli: Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, Akademia Mazowiecka w Płocku, a zagranicznymi: Danylo Halytsky Lviv National Medical University (Ukraina), Medical University Varna Prof. Dr. Paraskev Stoyanov (Bułgaria), Prešovská Univerzita v Prešove (Słowacja), Trnavská Univerzita v Trnave (Słowacja), Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (Słowacja), University of Miskolc (Węgry), Rothschild Assistance Publique-Hopitaux de Paris (AP-HP) Sorbonne Université (Francja), Azienda Ospedaliero – Universitaria Careggi, Firenze Ospedale San Giovanni di Dio Firenza (Włochy) oraz Nordlandssykehuset Bodø (Norwegia). Konferencja została dofinansowana ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Doskonała Nauka II”.

Celem konferencji była wymiana doświadczeń w zakresie postępów i problemów współczesnej onkologii z uwzględnieniem profilaktyki, diagnozowania, leczenia, profesjonalnej opieki, rehabilitacji, a także kontynuacja międzynarodowej współpracy w tym obszarze. Konferencja przebiegała w formie stacjonarnej i on-line. Wzięło w niej udział 150 Uczestników, tj. naukowców i praktyków pochodzących z różnych ośrodków klinicznych i akademickich z Polski i z zagranicy. Na konferencji wygłoszono 35 referatów i zaprezentowano 12 e-posterów. Ponadto IX Międzynarodowa Onkologiczna Konferencja Naukowa miała również wymiar praktyczny – w drugim dniu Konferencji zorganizowane zostały warsztaty tematyczne pn. „Dostępy naczyniowe w praktyce onkologicznej” oraz „Miejscowe zaopatrzenie ran o etiologii nowotworowej – możliwości praktyczne”, które przeprowadzili specjaliści z Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego im. ks. Bronisława Markiewicza w Brzozowie.

Wymiernymi efektami Konferencji były: wymiana doświadczeń specjalistów z zakresu onkologii związanych z organizacją skoordynowanej i kompleksowej, opieki onkologicznej, w tym: profilaktyki, diagnozowania, leczenia; wymiana wiedzy i doświadczeń klinicznych pomiędzy badaczami z Polski i zza granicy z zakresu onkologii klinicznej, pielęgniarstwa – onkologicznego i psychoonkologii; wskazanie na kierunki poprawy opieki onkologicznej i ich wdrożenia w celu zapobiegania doraźnym działaniom reagowania na pojawiające się trudności; zawiązanie międzyuczelnianych kooperacji prowadzących do prowadzenia badań naukowych w celu poprawy poziomu opieki i leczenia pacjentów onkologicznych w Polsce i w innych krajach; wskazanie kierunków zmierzających do opracowania nowych strategii i metod walki z wybranymi nowotworami zwłaszcza tych, które są najczęściej występującymi w populacji; wskazanie na ujednolicenie onkologicznych procedur medycznych obowiązujących w poszczególnych krajach, a także wytyczenie dalszej perspektywy onkologicznej w celu poprawy jakości opieki nad pacjentami.

 Materiały nadesłane

Artykuł sponsorowany

15-07-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook

lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)