Jak ułatwić sobie wstawanie rano? 5 sposobów na poranek pełen energii
Radosna pobudka przy pierwszym dzwonku budzika, potem zimny prysznic dodający energii na cały dzień i pożywne śniadanie… Oto poranek marzeń. Niestety, w realnym świecie dla wielu osób poranne wstawanie jest bardzo problematyczne. Czy można temu zaradzić i jakoś odczarować kiepskie poranki? Oczywiście! Przeczytaj artykuł i sprawdź, jak to zrobić.
Poranek pełen energii?
Dlaczego wielu ludzi ma problem z porannym wstawaniem? Wpływa na to tak wiele czynników, że trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Oczywiście może się to wiązać z wiekiem, chorobami czy obniżoną odpornością organizmu, jak też z trybem życia i pracy. Niełatwo też obudzić się rano komuś, kto położył się spać dwie godziny wcześniej. Niektórzy ludzie po prostu jaśniej myślą i lepiej funkcjonują w nocy, a przynajmniej tak im się wydaje.
Bardzo często do problemu z pobudką przyczynia się styl życia, sposób odżywiania, stres, nadmiar obowiązków, a nawet… aranżacja mieszkania. Jak można to zmienić i poprawić jakość poranków? Przede wszystkim należy pamiętać, że budzenie nieodłącznie wiąże się ze spaniem, a więc im zdrowszy sen, tym piękniejsza pobudka. Dotyczy to zarówno porannych skowronków, jak i nocnych sów.
Zdrowy sen, czyli jaki?
Sen pełni niezwykle ważną rolę w życiu każdego człowieka. Zdrowy sen pozytywnie wpływa na organizm, w tym na funkcje poznawcze, a także regeneruje mięśnie i tkanki. Ponadto, między innymi obniża ciśnienie krwi, reguluje cholesterol, chroni komórki, no i pozwala na odpoczynek i wyciszenie umysłu i ciała.
Niedobór snu może mieć bardzo przykre konsekwencje, takie jak: rozdrażnienie, brak koncentracji, a także nadciśnienie tętnicze, przyczyniające się do niewydolności serca, uszkodzenia nerek czy udaru mózgu. Zbyt mała ilość snu może też prowadzić do cukrzycy, otyłości, depresji, a także przyspieszyć proces starzenia.
Na szczęście można tego uniknąć, poprawiając jakość snu. Jak to zrobić? Jest kilka prostych sposobów na zdrowy sen, a co się z tym wiąże – zdrową pobudkę. Bardzo ważne jest odpowiednie łóżko, dopasowane rozmiarem, jak i ustawieniem w sypialni. Jednak największą rolę odgrywa idealny materac.
Sklep https://sennamaterace.pl oferuje duży wybór materaców dostosowanych do indywidualnych potrzeb. Piankowe, sprężynowe, hipoalergiczne, twarde, miękkie itp. W zależności od potrzeb można zdecydować się na materac piankowy, nawierzchniowy lub kieszeniowy, o różnej wielkości i sprężystości. Przykładowo, materac kieszeniowy Hilding Nevada powstał z ekologicznych komponentów i cechuje go 7-strefowy system sprężyn, co wpływa na jego wyjątkową elastyczność i sprężystość. Z kolei Hilding Fen jest materacem z naturalnego lateksu FSC, dzięki czemu dopasowuje się do kształtu ciała i ułatwia zmianę pozycji. Ogromny wybór materaców sprawia, że każdy bez trudu znajdzie ten odpowiedni i wymarzony.
5 sposobów na poranek pełen energii
Jak mieć poranek pełen energii? Sprawdź nasze pomysły!
- Organizacja wieczoru. Problem z poranną pobudką często wiąże się z problemem z zaśnięciem, a winowajcą jest wieczór pełen bodźców. Oglądanie telewizji, zwłaszcza programów pobudzających lub stresujących, nie wpływa korzystnie na proces zasypiania. Tak samo jak surfowanie w Internecie czy słuchanie głośnej muzyki. Przed snem należy się wyciszyć, dlatego dobrym pomysłem jest pozbycie się telewizora i komputera z sypialni. Warto wybrać konkretną godzinę zaplanowaną na sen i odpowiednio wcześniej wyciszyć zmysły. Dobrze jest też spożyć ostatni posiłek co najmniej dwie godziny przed snem i nie podjadać potem! Skupienie uwagi nie na problemach, ale na miłych, czekających nas rzeczach też pomaga w zrelaksowaniu się przed snem.
- Wyrobienie nawyków i rytuałów. Poranek powinien kojarzyć się z czymś miłym. Dobrze jest zaczynać go w taki sam sposób każdego dnia, nawet w weekendy. Powinno się to wiązać z ulubionym rytuałem, np. wskakiwaniem dzieci do łóżka, zabawą z domowym pupilem czy ulubioną kawą na balkonie. Fajnym pomysłem jest także postanowienie zrobienia czegoś rano, co dałoby odpowiednią motywację. Ćwiczenia, joga, jogging? Może nakarmienie wróbli za oknem, wpisanie hasła motywującego na lodówkę, wysłuchanie ulubionej piosenki? Dobrze jest wprowadzić nie tylko rytuał pobudki, ale też zasypiania. Idealnie, jeśli poranne rytuały można dzielić z bliską osobą, bo jest to dodatkowy i bardzo ważny czynnik motywacyjny.
- Idealne miejsce do spania. Zdrowy sen to komfortowe, perfekcyjnie dopasowane łóżko. W mniejszych pomieszczeniach może to być rozkładana kanapa, jednak i w tym przypadku powinna być wygodna i dostosowana do oczekiwań użytkowników. Jeśli można pozwolić sobie na łóżko przeznaczone wyłącznie do spania, to powinno ono spełniać najważniejsze kryteria. Ważne są także wymiary łóżka i kierowanie się nimi podczas zakupu. Na stronie senna materace.pl można znaleźć odpowiedni rozmiar materaca: https://sennamaterace.pl/110-materace-140×200. Poza tym sennamaterace.pl jest autoryzowanym dystrybutorem materaców marki Hilding. Na stronie sklepu oprócz materaców można znaleźć mnóstwo innych akcesoriów, takich jak poduszki, kołdry, prześcieradła, ręczniki, a nawet świece zapachowe. Miejsce do spania powinno nie tylko koić zmysły, ale także budzić pozytywne skojarzenia. Obraz morza na ścianie, zdjęcie bliskiej osoby na nocnej szafce lub inne ulubione przedmioty – to wszystko ma znaczenie.
- Wyciszenie sypialni. Niektórzy lubią mieć ciszę i spokój przed zaśnięciem, inni nie zasną bez słuchawek i głośnej muzyki. Ilu ludzi, tyle pomysłów na przejście w objęcia Morfeusza. Należy jednak pamiętać, że zdrowy sen powinien być pozbawiony wszelkich bodźców i rozpraszaczy. Zarówno w małych mieszkaniach, jak i dużych domach warto dokładnie oddzielić strefę sypialnianą od strefy dziennej. Ściany sypialni powinny być utrzymane w stonowanym, uniwersalnym kolorze. Ważny jest również dostęp świeżego powietrza, odpowiednie nawilżenie, a także regulacja światła słonecznego. Idealne żaluzje, rolety i zasłony pomogą w zasypianiu, jak i w pobudce – wpuszczenie słońca do sypialni znacznie ułatwi budzenie.
- Pozytywne myślenie. Łatwo powiedzieć, trudniej wykonać, ale warto się postarać. Pozytywne nastawienie jest lekarstwem na wszystko, także na problemy ze snem i budzeniem. Wizualizacja dnia, wyobrażenie sobie całego szeregu pozytywnych aktywności jest bardzo pomocnym elementem w procesie zasypiania, a co się z tym wiąże – pobudki. Pozytywne myślenie w połączeniu z odpowiednią motywacją wpływają nie tylko na poranne wybudzenie, ale też na nastrój panujący przez cały dzień. Punktem wyjściowym jest to, aby nie stresować się przed zaśnięciem. Trzeba postarać się skierować myśli na pozytywne tory, w czym pomoże medytacja. Czasami, aby zdrowo zasnąć, wystarczy kilka minut odprężenia umysłu i wyobrażenia sobie odpływających na chmurkach problemów.
Artykuł sponsorowany
materiały nadesłane